HORSKÉ ÚDOLÍ LIVIGNO - LYŽOVÁNÍ

02.01.2024

Livigno tu není proto, že byste potřebovali vědět hromadu informací ohledně dopravy nebo toho, jak to v tomto italském středisku funguje. Pro ty z Vás, kteří Livigno neznáte a rádi uvítáte tip na aktivní dovolenou jak v zimě, tak v létě, tak jste na správném místě. Do Livigna jezdíme už několik let, nedáme na něj dopustit a rádi Vám dáme tipy, jak strávit čas v tomto údolním městečku.


Livigno je pro některé určitě dobře známým zimních střediskem, kam z naší zkušenosti jezdí i relativně hodně českých turistů. Jedno z mála Italských středisek v údolí dvou kopců, které má takto blízko lanovek městské centrum plné obchůdků a restaurací.

JAK SE SEM DOSTAT?

Možností, jak se sem dostat je více, ale volba trasy je určitě ovlivněna ročním obdobím, ve kterém se do Livigna chystáte. Pokud se do Livigna chystáte na zimní prázdniny za lyžováním jsou vzhledem k sněhové situaci většinou průsmyky směřující do Livigna zavřené. V zimě je jasnou a nejkratší volbou trasa přes jednosměrný tunel Munt La Schera, který spojuje Švýcarsko právě s Italským Livignem. Průjezd tunelem je zpoplatněn a lístek si musíte zakoupit online zde. Dříve se tu dalo platit hotově, ale to už prý v této době není možné. Vzhledem k týdenním turnusům lyžařských zájezdů sobota-sobota, má tunel v sobotu změněnou otevírací dobu zde. Vždy ráno je otevřen pro odjezdy směr Švýcarsko a odpolední hodiny patří právě směru příjezdu do Livigna. Po projetí tunelu Vás po chvíli přivítá jezero Lago di Livigno. Druhou, delší možností, pokud nechcete platit tunel je jet přes passo Fosgango směrem na Bormio / Santa Caterinu, což je mimo jiné také fajn lyžařské středisko s 3000 m. Tady si ale ověřte jeho průjezdnost hlavně v případě, že v dané lokalitě nasněžilo.

Pokud se rozhodnete jet do Livigna v létě, ať už za turistikou či do bike parku je důležité, že tunel Munt La Schera je již v září uzavřen! Otevírá se pak totiž vždy s příchodem zimní sezóny, respektive otevření sjezdovek. V létě to ale není na škodu, sice si trochu zajedete, ale cesta Vás zavede k Lago Bianco přeš passo del Bernina. Zde se vyplatí se na chvíli zastavit a pokochat se výhledy. Minout se můžete s typickým berninským expressem a projíždět budete i vedle lanovky Diavolezza, která míří na Diavolezza Gletscher. 

Další letní možností jak se do Livigna dostat, je naplánovat si trasu přes ikonické passo dello Stelvio. Za řidičský zážitek to určitě stojí, ale myslím, že si průsmyk projedete jednou a bude Vám to stačit. Silnice je úzká s velkým množstvím zatáček a krásným výhledem do údolí, také i díky tomu, že je to druhá nejvýše položená silnice v Evropě. Každopádně je zapotřebí dávat pozor na cyklisty, kterých je tu opravdu hodně. 

Nezapomeňte si vypnout mobilní data, protože můžete projíždět přes Švýcarsko, které není součástí EU. Tak, aby Vám za několika minutový průjezd Švýcarskem neposkočil účet za telefonní služby. Na Rakouskou dálnici budete potřebovat zakoupit dálniční známku, která lze samozřejmě koupit online, jen je zapotřebí vybírat možnost platby přes společnost nikoliv přes fyzickou osobu, abyste mohli dálniční známku využít hned. Oproti minulým rokům lehce zdražili, momentálně zaplatíte 11,40 eur. Hlavně dodržujte "rozumnou" ekologickou Rakouskou stovku.

Lyžovačku zde pořídíte za velice příjemné ceny. Nejlépe vycházejí nabídky od Consultour nebo NevDamy, pokud řešíte dovolené s dostatečným předstihem a máte tak na výběr. Pokud jsou už levnější možnosti vyprodány využíváme bookingu, kde se dá hlavně v Trepalle zajistit cenově dobré ubytování.

SNOW LIVIGNO

Livigno není středisko s nejvyšším bodem Italských Alp, ale jeho poloha mezi dvěma kopci se středisky Carosello 3000 a Mottolino a hlavně s jeho zázemím se určitě stane velice oblíbeným. A i když se to zprvu nemusí zdát, dá se tu sehnat lyžovačka za velmi hezké peníze. Parkování je zdarma na venkovní louce, zatím to stále drží i přesto, že už jsou některá Italská střediska, která kopírují ty francouzská a na některých parkovištích už si zaplatíte - viz. Val Gardena. Zde je placené kryté parkoviště pod budovou Mottolina. Pár parkovacích míst je i u stanice Carosello/Sitas. Není nutné vyjíždět autem za každou cenu, pokud třeba nebydlíte v Trepalle a bylo by pro Vás pohodlnější dojet autem. Město totiž disponuje spolehlivou dopravou a můžete nasednout na jeden ze skibusů. 

V roce 2022 byla v Mottolinu dokončena nová hlavní budova s naprosto výborným zázemím, půjčovnou, obchodem a restaurací, a tak už minimálně v zimě nás míjí kopeček ke vstupu do lanovky. Celé Mottolinské středisko a vlastně i celé Livigno směřuje veškerou přípravu na nadcházející olympijské hry 2026, kde bude hostit snowboardové závody. Tak uvidíme jeslti se pustí ještě do obnovy hlavní gondoly, která už něco pamatuje. 😀 Strana Carosello má možná trochu širší a delší sjezdovky a v dolní polovině určitě i více možností pro učení dětí. My vždy střídáme strany, protože oba kopce mají své a byla by to škoda.

Livigno
Livigno
Livigno
Livigno
Livigno
Livigno
Livigno
Livigno
Livigno
Livigno

ZDRAVOTNÍ PÉČE

Jinak zde máme bohužel vyzkoušenou i lékařskou službu. Hodně větru a dlouhá doba bez sněžení si vyžádala svou daň v podobě ledových ploten a zlomeného lokte. Nevím jestli je víc k pláči zlomený loket nebo to, že se Vám to stane první den dovolené. 😀 Ale skipass Vám samozřejmě po předložení lékařské zprávy vrátí. Výhodou je, že nemusíte jezdit nikam do nemocnice v jiném městě, ale Livigno má v centru města i své trauma centrum. Milí zdravotníci, kteří mluví dobře anglicky a nic neodbyli. Pár let zpět se na italských svazích zavedlo povinné pojištění, spíš než kvůli Vašemu zdraví, tak proto, aby jste se doplatili pokud škodu způsobíte Vy. Pojištění Vám bude nabídnuto u koupi skipassu a nebo si ho můžete samozřejmě zařídit už z domova. My jsme potřebovali nahlásit číslo pojistné smlouvy a informace při zranění ve spolupráci s Axou, každopádně dovolat se nebo něco s nimi vyřešit bylo v neděli a v momentě, kdy to potřebujete, opravdu o nervy. Nakonec paní za recepci věděla kam zavolat a vyřešila si to sama mimo call centrum Axy.

CENTRUM A JÍDLO

Livigno je vzhledem ke své historii bezcelní zónou, neplatí se zde DPH a spotřební daně, což souvisí s tím, že je zde plno obchodů a butiků s luxusním zbožím od oblečení až po tabákové výrobky a láká to sem na víkendové nákupy velké množství turistů. Hlavní pěší zónu Livigna najdete na Via Plan a po skončení lyžování nebo jiné aktivity nemusíte zůstávat na pokoji, ale samotná procházka po Livignu je určitě dobrý nápad. 

Je z čeho vybírat i co se týká restaurací a barů. My musíme doporučit jednoznačně Bait Del Ghet nacházející se na hlavní třídě. Restaurace, která Vás buď nadchne a nepůjdete jinam anebo nad ní budete možná trochu kroutit hlavou.  😀 Každopádně je tady vždy fronta, majitel Vám rozdává lístečky s číslem, vypadá to, že v tom není žádný systém, ale je nebo to tak alespoň vypadá. 😀 Dovnitř pouštějí podle lístků, pokud zatím nemají místo pro větší skupinu, pouští menší skupinky před nimi. V této restauraci se trochu zastavil čas, ale mimo výborného jídla za fajn ceny, je zde určitě hlavním tahákem atmosféra, rušno a dobrá nálada. Na baru při čekání si můžete dat prosecco nebo aperol, aby Vám čekání lépe utíkalo. A pokud není venku vyloženě velká fronta, rozloučí se s Vámi flaškami kořalky, které Vám přinesou na stůl a Vy si tak můžete dát na slehnutí. Byznys je to dobrý, člověk je najedený, napitý s dobrou náladou a určitě se to projevuje i na tringlu - tahle restaurace se musí minimálně vyzkoušet, tak sem určitě zamiřte. 

Místní pivovar Birrificio 1816 je určitě také fajn zastávkou, nabídne Vám pivo z místní produkce Livigno 1816, vaří zde také dobře, pizza je určitě lepší v Bait del Ghet, ale zajít sem můžete na žebírka nebo hamburgery. Navíc máte na stole připravené arašídy, kde se slupky jednoduše hází na zem. Jinak pivo místní produkce dostanete ve velké většině jiných restaurací a podniků. Co byste také neměli vynechat je Latteria di Livigno, která nabízí produkty z místní produkce, zmrzlinu, a můžete si sem zajít i na snídaně. Mají zde výborné poháry s jogurtem, bagety nebo slaná prkénka. Pokud budete v Livignu v létě, za nás byste měli dát přednost, co se týká samotné zmrzliny určitě Gelateria Biancaneve, než mlékárně.

Co se týče jídla na sjezdovkách, tak si určitě vyberete. My máme rádi Costaccia, najdete ji u výstupní stanice Sitas (na straně Carosella), mají zde venkovní otevřený gril a dostatek místa k sezení. Můžete si zde dát mimo jiné čerstvý hamburger z grilu. A k poslechu je zde i živá hudba. Tato restaurace je pak otevřena i v létě. Na kopcích Carosella pak můžete poslední dva roky narazit i na "Tlustou kočičku" (Fat Cat), pojízdná kavárna na kopcích této strany Livigna. Na Mottolinské straně si můžete dát třeba grilované kuře v Camanel Di Planon, kam se dostanete traverzem od hlavní gondoly. Ale my sem teda moc rádi chodíme na kávu s nutelou a šlehačkou Gianduio, mají zde i rušný venkovní bar s programem. Tato restaurace není otevřena v létě! V létě je na mottolinské straně otevřena spodní restaurace Kosmos a právě vrchní Meating point u hlavní gondoly.

A co letní aktivita v tomto středisku?