ZÁPADNÍ NORSKO
Západní Norsko by si zasloužilo další dovolenou a s tím my jsme i počítali. Důvod, proč jsme se v rámci tohoto tripu rozhodli vynechat jedny z nejznámějších míst Norska, jako je Preikestolen, Trolltunga, Kjeragbolden a další a jeli na sever, byl i ten, že jsou blízko letiště, kam se dají sehnat velmi levné letenky. Zároveň je v západním Norsku mnohem dostupnější i doprava bez auta, tak není problém využít tyhle místa pro jiný druh dovolené. Proto se naše cesta západním Norskem spíše týkala toho, jak nejlépe využít cestu zpět na letiště.
Západní Norsko je nádherné, plné národních parků, fjordu, ledovců, jezer, ale počítejte s tím, že je to více turisticky vytížená oblast. Byli jsme moc rádi, že jsme většinu času v Norsku netrávili tu, ale na samotě severu. První nezvyky, které jsme si vezli ze severu a co nás hned překvapilo - veškeré parkoviště placené, davy turistů, autobusy, všude někdo, a to nebyla oficiálně ještě sezóna. Už jsme byli docela vyřízení, tak jsme si užívali teplo a nevadilo nám to, ale neumím si to představit o sezóně upřímně.
RAMPESTREKEN
První zastávkou po delší cestě ze severu byla tahle vyhlídková plošina. K Rampestrekem dojedete pohodlně autem a kolem začátku trailu je několik zpoplatněných parkovišť. Samotný výšlap je docela strmý, ale to už nám moc nerozházelo. Prakticky jsme se s tím prali naprosto všude. Půjdete něco málo přes kilometr do výšky 527 m a zabere vám to okolo 1 hodiny. Nahoru můžete využít i gondolu, která vás doveze na vrchol Nesaksla ( 715 m. n. m.). Na tento vrchol můžete dojít samozřejmě i z Rampestreken. Veškeré informace i provozu a cenách gondoly naleznete zde.
TROLLSTIGEN
Neboli Trolí cesta je nejznámější vyhlídková silnice v Norsku - Cesta trollů, je vzdálená od Rampestreken 20 minut cesty. Silnice má 11 serpentin, které vás dovedou až do výšky 800 m. n. m.. Připomíná to italský průsmyk Stelvio. Po cestě nahoru budete míjet nádherný vodopád Stigfossen. Nahoře naleznete turistické centrum, restauraci, obchod se suvenýry a parkoviště. Celé centrum bylo při naší návštěvě uzavřeno (zničeno vichřicí). Důležité je (i právě kvůli počasí) zjistit, jestli je silnice otevřená, než se tam vůbec vydáte. Bývá otevřena od května do října. Není však výjimkou i pozdější otevření v závislosti na počasí. My jsme trolí stezkou projížděli na začátku června a byla otevřená zhruba týden před naší návštěvou. Trolí stezka výzvou pro řidiče je, ale když budete opatrní a budete dávat pozor na protijedoucí auta, tak nebezpečná rozhodně není.
GEIRANGERFJORD
Jedná se o nejnavštěvovanější norský fjord. Lákadlem tohoto místa jsou kromě výhledu na samotný fjord výhledy na vodopády, která stékají právě do fjordu. Nejznámější z nich je vodopád Knivsflåfossen. V okolí je nespočet možností pěší turistiky a možnost svést se po fjordu lodí. Vyhlídka na fjord se nachází při silnici Ørnesvingen a jmenuje se Eagle Road. Silnice je samá zatáčka do kopce, takže po cestě mimo vyhlídky moc zastavit nemůžete. Z Geirangerfjordu jsou i pořádány tours na vrchol Dalsnibba. Na vrchol se dostanete i sami, vjezd je ovšem zpoplatněn.
BRIKSDALSBREEN
Jeden z nejdostupnějších ledovcových splazů ledovce Jostedalsbreen. Ledovcový splaz se nachází asi 20 minut cesty od města Olden. Jak ledovec časem ubýval vytvořil jezero, které je k němu přilehlé - Briksdalsbrevatnet. Auto můžete nechat na parkovišti Briksdalsbree Mountain Lodge, ale je placené. K samotnému splazu musíte už pak po svých. Nenáročná trasa je dlouhá 3 km. Dokonce je až tak nenáročná, že tu jezdí malý turistický autobus. Cestou k ledovci můžete obdivovat vodopád Kleivafossen.
Ledovcový splaz si můžete prohlédnout i z výšky, a to díky výšlapu na Kattanakken. Kdyby Vás nezaujal Briksdalsbreen, v okolí Jostedalen je přístupných splazů více. Například Nigarsdbreen, Bøyabreen, Kjenndalsbreen a další.
SLOUPOVÝ KOSTEL BORGUND
Poslední zastávka naší cesty byla v Borgundu. Chtěli jsme se podívat na nejznámější a nejlépe dochovaný sloupový kostel v Norsku. Kostel je oplocený, samozřejmě a vstup je zpoplatněn. Na otevírací dobu se můžete podívat zde. Je otevřen pouze sezónně. Pokud by jste chtěli vidět další kostely, můžete třeba zavítat do Lom nebo do Heddal. A kdyby se Vám nechtělo až do Norska, kousek za hranicemi Polska ve městě Wang se jeden norský sloupový kostel nachází také. Byl rozložen a do Polska převezen a znovu poskládán.
Západ Norska je krásný. A co třeba západ Severní Ameriky?