ZÁPADNÍ ČÁST - TRAPANI, ERICE, EGADSKÉ OSTROVY, SAN VITO LO CAPO
DEN PRVNÍ - TRAPANI, ERICE
Proč vlastně hned přesun na západní část ostrova? Hlídali jsme si počasí kvůli výstupu na Etnu, které trochu změnili den před naším odletem. Vhodnější počasí bylo hlášeno až ke konci naší dovolené a tak jsme se pro prvních pár dní přesunuli na západní část ostrova do Trapani, které se stalo naším výchozím bodem pro objevování této části ostrova. Flixbusem nám cesta do Palerma zabrala 2,5 hodinky, spíše jsme dospávali čekání z letiště ve Vídni. V Palermu jsme strávili asi 3 hodinky a pak nás čekal odjezd autobusu právě do Trapani.
Trapani samo o sobě asi není městem, které by na Vašem seznamu nemělo chybět. Avšak právě z Trapanského přístavu odjíždí trajekty na Egadské ostrovy a odjíždí odtud i lanovka do sousedního městečka Erice, které je na kopci nad Trapani. Takže důvod pro to zastavit se tu určitě je. Klidné, čisté město, které má moc hezké centrum plné barů a restaurací. Po příjezdu jsme se ještě s batůžkem na zádech vydali k lanovce právě do Erice. Lanovka jezdí až do 20:00 a zpáteční jízdenka stojí 11 eur. Prý by nahoru měla jet 10 minut, ale za 20 minut to taky zvládla. 😀
Už ze samotné lanovky jsou hezké výhledy na moře nebo nedaleké Solné pláně. V samotném Erice je pak vytvořen turistický okruh hlavních cílů městečka, google maps Vám pak popřípadě pomůžou s point views. Celé městečko jsme si obešli a pak počkali na západ Slunce, který v tu dobu probíhal někdy okolo šesté hodiny. I s čekáním na západ nám výlet zabral asi 2,5 hodiny. Nahoru se můžete dostat také pěšky, je tam vychozená cesta a nebo na kole, všimli jsme si, že z kopce vede i trailová trasa. Poté jsme se vydali zpět lanovkou do Trapani, odložili jsme si na ubytování batohy a šli na večeři, protože v Erice už byla v tuto část sezóny většina restaurací zavřená.
DEN DRUHÝ - VÝLET NA EGADSKÉ OSTROVY
Trajekty na Egadské ostrovy odjíždí z přístavu Trapani, jejich zastávku nelze minout, mají tam jasně zřetelný office, my jsme jeli se společností Liberty Lines katamaránem. Lístky lze koupit i přes internet, a to zde. Nejedná se pouze o vyhledávač trajektů na tyto ostrovy, ale i jiné evropské ostrovy. Lístky u pokladny nám byli poslány do telefonu formou odkazu a následného stažení. Doporučím si udělat časovou rezervu, už jen proto, že oficiálně se máte dostavit na místo odjezdu 30 minut předem, nám takto v říjnu stačilo 15 minut. Ale časová rezerva je spíše myšlená pro zastávku ve vyhlášené místní gelaterii Gelateria Meno Tredici naproti přístavu, my tam byli několikrát.
Původní plán byl jet se podívat na jeden z menších a klidnějších ostrovů Levazzo nebo Marettimo. Ale vzhledem k tomu, že jsme vyjížděli až okolo 12 hodiny a návrat byl po osmé večer, rozhodli jsme se pro největší ostrov Favignanu, kde večer až bude tma bude určitě větší možnost vyžití. Na ostatní dva menší ostrovy dál trajektem pokračovalo asi 5 lidí, takže tam byl opravdu klid. Na ostrově se na Vás hned po příjezdu nalepí prodejci s pronájmem kol nebo skútrů. Půjčovné je přívětivé, tuším že za klasické kolo 5 euro na den a za elektrokolo 10 euro. V případě, že chcete prozkoumat celý ostrov za jeden den tak je jakýkoliv dopravní prostředek nutností. My se nakonec rozhodli, že si polovinu ostrova obejdeme pěšky. Dostali jsme mapku s plážemi a vyhlídkami, tak jsme všechny obešly.
Procházka trvala klidnou chůzí asi 4-5 hodinek. Výhledy z útesů na křišťálově čisté moře a menší čisté pláže s možností koupání byly krásné. Po cestě na křižovatkách byly pak menší stánky s granitou pro osvěžení. Ale samotný vnitřek ostrova je takový prázdný, místy jako všude jinde odpadky. Dýchalo to na nás hodně pustým dojmem, vše zavřené, neudržované, tak jsme z toho byli lehce překvapení. Protože všude na internetu vidíte samozřejmě jen překrásné fotografie. Tak snad to bylo jen tím, že už se nejednalo o sezónu. Jinak výlet na Egadské ostrovy určitě doporučujeme, je to krásné, klidné místo s hezkou přírodou.
DEN TŘETÍ - SAN VITO LO CAPO
Opět poklidné dopoledne se snídaní a procházkou po Trapani, zmrzlina u přístavu odkud zároveň odjíždí autobus na pláž do tohoto letoviska. Překvapilo nás, že dopoledne byla hustota spojů velice slabá a tak jsme museli jet až ve 13:00. V komentářích nebo průvodcích se můžete dočíst, že je někdy problém vejít se do autobusu, což si dovedeme představit. Takhle mimosezónu problém nebyl (autobus byl tedy plný místních školáků, kterým po cestě řidič zastavoval), ale na zpáteční cestě nás jelo asi šest. Věřím tomu, že v sezóně už to problém bude, už jen díky málo frekventovaným spojům. Což je opět docela překvapení vzhledem k takto navštěvovanému turistickému místu. Pláž je krásná, čistá a v tuto dobu tam už bylo opravdu jen pár lidí. Moře stále teplé, křišťálově modré a příjemný vstup. Tady bychom si zvládli představit odpočívat klidně déle. K večeru se trochu zatáhlo, prošli jsme si městečko a na západ slunce se vrátili posedět zpátky na pláž. Pokud budete mít více času anebo bude zatažené počasí můžete si vyběhnout na přilehlou horu a vychutnat si krásné výhledy.
Tip: Špatně dostupné či vůbec, jsou v rámci MHD blízké solné pláně u Trapani, nebo směrem k San Vito Lo Capo známá Segesta, pokud nechcete vynechat tato místa, určitě doporučujeme půjčení automobilu. U San Vito se kousek vedle rozléhá národní rezervace Zingara, autobusem se sem s jedním přestupem dostat dá z jižní strany. Ale nejsem si jistá frekvencí spojů. Další vchod je pak ze strany severní, ale i sem bychom pro plynulost a úsporu času doporučili automobil.
DEN ČTVRTÝ - PALERMO A PŘESUN DO CATANIE
Ráno v sedm jsme odjížděli opět od přístavu směr Palermo. Autobusy zastavují i kousek od vlakového nádraží, ale chtěli jsme se rozloučit s naší oblíbenou zmrzlinárnou. Obecně pak v sezóně je lepší nastupovat vždy na první zastávce, aby jste měli jistotu, že se do autobusu vejdete. Každopádně v tento termín opět problém nebyl. Tentokrát jsme využili společnost Interbus.
Palermo bylo v podstatě první město, které nás při prvním přejezdu na Sicílii přivítalo a i druhá zastávka byla podobná. Sluníčko pálilo a všude byla slyšet troubící auta, skútry a hrozný mumraj aut i lidí. Vydali jsme se z autobusového nádraží, které je v podstatě v centru objevovat Palermo. Čekali jsme takto ve čtvrtek a navíc ke konci sezóny trochu klidnější Palermo, ale opět nás čekalo překvapení. Hromada turistických skupinek a turistů. Navíc se v době naší návštěvy konal u divadla trh, kde bylo opravdu přeplněno. Spíše, než o poznání Palerma z pohledu historie jsme toto město poznali po té kulinářské stránce. Co si dát dobrého si můžete přečíst v tomto cestopise.
Palermo je plné kontrastů, z krásné, čisté "turistické části" se najednou ocitnete ve špinavé ulici plné odpadků nebo rozpadlých činžáků. Budovy už nejspíš něco odžily. U přístavu jsou pak kolem chodníku všude odpadky, ale opět to není nic, na co byste jinde nenarazili. Nejvíce jsme se pohybovali po hlavní třídě plné obchodů a restaurací Via Maqueda, na kterou se dostanete pohodlně od autobusového nádraží. Už na této ulici narazíte na několik památek, třeba krásnou fontánu a dál se po této ulici můžete dostat až ke krásné budově divadla Massimo. No a právě tady se v uličkách konal trh, kde byste se snad nejraději zastavili u všech stánků. Zpátky se můžete vrátit kolem archeologického muzea směrem k nejstaršímu pouličnímu trhu Vucciria, z kterého můžete po schodech vyjít ke kostelu a památníku na hlavní ulici. Po třech hodinkách chození a ochutnávání po Palermu jsme vyrazili na autobus SAIS a nechali se dopravit do Catánie, která byla naším výchozím bodem pro objevování východní části ostrova.
A co jsme podnikli ve východní části ostrova?