PŘESPÁNÍ NA MARSU - WADI RUM
Spaly jsme na Marsu! Poušť Wadi Rum je nazývaná měsíční krajinou a je jednou z nejkrásnějších pouští světa. V roce 2011 bylo toto území zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Samotnou poušť proslavilo i spoustu filmů jako třeba Star Wars, Transformers nebo John Wick. Co všechno můžeš zažít a jaké je jedno z nejvyhledávanějších míst v Jordánsku?
Jak se dostat do Wadi Rum? Vzhledem k tomu, že je to jedno z nejvíce navštěvovanýh míst v Jordánsku jezdí sem spoustu dálkových turistických autobusů z větších měst. Stačí si jen vybrat. Druhou možností je místní doprava, a tu jsme zvolily my. A jakou jsme měly zkušenost? Do Wadi Rum jsme se vydaly z Petry, trochu jsme to nečekaly, ale do Wadi Rum nejel žádný lokální autobus tento den, jen autobus do Akkaby. Poušť se nachází asi 40 km od Akkaby, tak jsme nasedly na lokální autobus a vystoupily jsme na nejbližší křižovatce směrem k Wadi Rum a rozhodly jsme se, že zbytek odstopujeme. Musím říct, že jsme měly štěstí. Stoply jsme přímo průvodce, jak se po chvíli ukázalo, který nás po domluvě rovnou zavezl do campu. Až. takhle jednoduché to bylo. Trochu jsme smlouvaly a usmlouvaly večeři, která byla připravována po starém způsobu beduínů, jeep tour po poušti se západem Slunce a noc uprostřed pouště se snídaní za 45 JOD pro 4 osoby. Camp se jmenoval Salman Zwaidh Camp.
Poušť Wadi Rum nebo samotnou přírodní rezervaci nenavštívíte bez místních průvodců. Ubytování v poušti, ať už hledáte na Bookingu nebo kdekoliv jinde, může vyjít i na korunu. Je to, ale pouze jen ubytování. Aby jste se dostali k němu, beztak si musíte zaplatit tour nebo aspoň Jeep. Jeep vás doveze na místo ubytování a rovnou Vám samozřejmě v ubytování nabídne i širokou nabídku služeb. Takže je rozhodně lepší využít někoho takového a snažit se usmlouvat tu nejlepší celkovou cenu, než řešit zvlášť ubytování a pak dopravu tam. Ten, kdo má Jeep, má i své ubytování a s ním je lepší usmlouvat celek.
Začaly jsme obědem, který nám pán dal jako poděkování za to, že jsme si plácly a vlastně i za to, že to pro něj bylo příjemnější, než nás odvést po cestě do obchodu. Nechtěl o nás přijít, kdyby nás někde nechal, tak uvařil rovnou i oběd. Než nám začala tour, která má začátek až odpoledne, šly jsme se projít. A jestli jsem ještě nezmínila, Jordánci jsou velcí milovníci čaje. Prakticky ho pijí všude a za každé situace. Na procházce na poušti jsme potkaly jednoho beduína, tvrdil, že je jeden z mála, ale to Vám tady řekne každý druhý. Nicméně, jak jsou Jordánci přívětiví, tenhle beduín zastavil uprostřed ničeho a zeptal se jestli něco nepotřebujeme nebo nechceme. ,,Co třeba čaj?" Otevřely se dveře, beduín začal vyndávat z auta vařič, vodu, čaj a za chvíli už jsem seděly nad čajem s jedním z mála ,,pozůstalých beduínů" uprostřed pouště.
Tour začala projížďkou offroadem s několika důležitými zastávkami a bylo to skvělé. Co už tak úžasné nebylo byl náš průvodce, nějaký mladý klučina nám vlastně neřekl nic víc, než jen ,,Look, red sand" a když jsme se ho ptaly, jak se nazývají místa, která nám ukazoval, odpověděl ,,As you like", tak jsme ho pak už netrápily zbytečnými otázkami. Na skalách ve Wadi Rum můžete najít až 25 000 Petroglyfů - vyrytých obrazců. Tak třeba budete mít větší štěstí na průvodce, než my a nějaké uvidíte. 😀
A o tom červeném písku, kterým je poušť známá, by mohl jeden zapochybovat a zapochyboval. Je v určitých oblastech a nárazově u skal, které se drolí právě v těchto barvách, takže nečekejte krajinu Marsu po celé poušti. Jeep tour s obohacujícími informacemi skončila a závěrem už jen následoval očekávaný západ Slunce. V jeden čas se sjedou všechny jeepy, které v tu dobu pořádají tour na jedno místo a z tohoto místa se už jen čeká až Slunce zapadne. Tour nabízí samozřejmě i možnost svést se na velbloudech nebo sandboarding, ale to jsme úplně nevyhledávaly. Po příjezdu zpět do kempu pro vás připraví večeři starým způsobem zarb. Maso a zeleninu připravované na žhavém uhlí v jámě pod zemí a bylo to výborné!
V poušti počítejte s tím, že teploty, a to i přes léto, padají na nulu a noc může být opravdu chladná. Ve stanech ve kterých spíte není většinou topení, tak se Vám bude hodit oblečení navíc. Paradoxně i přes ne úplně pozitivní očekávání, to byla jedna z nejpříjemnějších a nejteplejších nocí v Jordánsku, což jen podtrhuje, jaké štěstí jsme na ubytování a počasí obecně měly. 😀
O čem se ale nedá rozhodně pochybovat je to, že to byl jeden z nejlepších zážitků v Jordánsku. Ať už k tomu přispěla pravá beduínská atmosféra, jejich výborné jídlo, jeep, kouzlo pouště se západem Slunce nebo prostě ten klid a jeden den bez telefonu, není tu totiž signál, těžko říct. Ale rozhodně si tohle místo nenechejte ujít. Původně jsme do Wadi Rum ani neměly jet všechny, prý je to dost komerční. Ve finále při ceně okolo 10 JOD na osobu šla komerce stranou a rády si za ni druhá polovina skupiny zaplatila a všechny jsme byly nadšené. 🙂
A co se jít trochu ohřát do Španělska?