PŘELET V USA: SE SOUTHWESTEM

17.06.2024

Už jsme se po USA mezi městy přesouvali autem, autobusem, tak se s trochou nadsázky dá říci, že další na řadě bylo letadlo. Americký letecký trh je nám přeci jen trochu vzdálený, a tak jsme i my trochu přemýšleli nad tím, jakou společnost pro let zvolit, aby to vše proběhlo, co možná nejlépe. Rozhodující byla v tomto případě cena. A na to s jakou společností a jak přelet probíhal se můžete podívat níže.


Přiznám se, že jsem měla z předešlých let zafixované, že jsou ceny za vnitrostátní přelety v USA vysoké, a tak jsme původně přelet ani nezvažovali. Uvědomění 24 hodnové cesty autobusem nás přeci jen odkázalo na prozkoumání cen přeletů. Letenku se tak dalo koupit v podstatě za stejné peníze jako jízdenku na autobus. Navíc jsme si nakonec dlouhou cestu autobusem z časových důvodů nemohli dovolit. Přesun autobusem by pak dával smysl, kdyby jsme měli více času a po cestě si udělali zastávky, třeba na Niagarských vodopádech, Detroitu nebo Pitsburgu.

Pro vnitrostátní přelety můžete v USA zvolit hned několik společností. Od těch klasických jako jsou United Airlines, American Airlines nebo Delta Airlines až po klasické nízkonákladové společnosti, které operují na daném území jako je společnost Spirit a Southwest.

Klasicky jsme vyhledávali přes Google Flights, kde máte k dispozici i cenový graf. A s cenovou nabídkou se Vám tam zobrazí všechny možné společnosti kromě jedné, a tou je Southwest. Pro zjištění ceny daných letů budete odkázáni přímo na webové stránky letecké společnosti. 

Pokud se budete dívat jen na cenu určitě Vás jako první zaujme společnost Spirit, protože ve velké většině případů právě nabídky této společnosti budou ty nejnižší. Tady dejte ale pozor na to, že v ceně letenky není příruční zavazadlo, za které se pak platí relativně vysoký poplatek na každý jeden let a tak se cena letenky poté dostane na minimálně stejnou hranici jako u ostatních společností. Dobře cenově a v nabídce s příručním zavazadlem můžete najít nabídky od American Airlines nebo i od Delty. United nemá v ceně letenky příruční zavazadlo, a tak jejich nabízená cena nebývá ta konečná.

Výhled
Výhled
Svačinka
Svačinka
Letiště Midway
Letiště Midway

My jsme se nakonec vzhledem k nabízené ceně v našem termínu rozhodovali mezi společností Southwest a Spirit. Pokud nevíte a neznáte nebo se chcete doptat informací, není opět nic lepšího, než se zeptat zkušenějších. Já jsem pak raději ještě napsala do facebookové skupiny Cestujeme v USA, jaké jsou s danými společnosti zkušenosti, protože u toho Spiritu to je opravdu cenový rozdíl, tak aby v tom nebyl nějaký háček.

Předně je určitě zapotřebí si uvědomit, že jsou situace, které člověk prostě nedokáže předpokládat a ke zrušení letu může dojít v podstatě kdykoliv nebo k jakékoliv jiné situaci. Je potřeba veškeré informace a zkušenosti rozumně hodnotit. No, ale vraťmě se k výberu letecké společnosti.

SPIRIT, SOUTHWEST

Vnitrostátní lety těchto společností odlétají z NYC hlavně z letiště La Guardia. Na La Guardiu jezdí asi tři čísla autobusů, které jsou brané v rámci neomezeného tarifu a jeden z nich je i zdarma - Q70. Pokud budete odlétat se Spiritem, má flotilu na Terminálu C, který je od ostatních lehce stranou, každopádně se mezi terminály ne letišti můžete přesouvat bezplatným Airbusem. Southwest odlétá poté už z nově zrekonstruovaného Terminálu B.

Shrnu Vám tu odpovědi na mou otázku, pokud se třeba budete rozhodovat mezi stejnými společnostmi. Spirit je prý opravdu nízkonákladovka se vším všudy - je tím myšleno pohodlí. Sedačky mají jen malé polstrování, ale kratší, dvouhodinový přelet se dá vydržet. Jsou tu i zkušenosti, kdy bylo ohlášeno zrušení letu v podstatě při nasedání a nabídli další možný let až za týden. Další nevýhodou je, že tu vše platíte extra - zavazadla, občerstvení, snack. U zavazadel jsou pak příplatky často i vyšší, než je cena samotné letenky. Pán, který se při kontrole nevešel jen o kolečka platil 99 $ příplatek. V ceně mají totiž jen malý batůžek nebo kabelku. Ale byly tu i reakce, kdy se Spiritem létají lidé pravidelně a nedošlo k žádnému problému a doporučili by ho.

My jste tedy nakonec letěli se Southwestem a byli jsme spokojeni, musím říct, že nás i mile překvapil stav letadla a hlavně pohodlné sedačky s velkým prostorem na nohy. To kdyby se s takovým letadlem letěl mezikontinentální přelet, tak bychom byli teda mnohem radši. Hlavně mají i vyšší sedačky s opěrátkem. 😀 Opravdu velkou výhodou Southwestu je jejich zavazadlová politika, protože v ceně letenky máte dva kusy palubních zavazadel (osobní tašku a příruční zavazadlo) a dále i dva kusy zavazadel do podpalubí, což nás teda také docela překvapilo - jedná se o nejlevnější tarif Wanna Get Away. Kdybyste náhodou měli mezipřistání, dejte si větší časovou rezervu, protože při letu do Chicaga jsme měli okolo hodinky zpoždění.

Check-in jako takový v podstatě neděláte. V aplikaci si akorát odškrtnete check-in a to je vše, nemusíte dále nic vyplňovat. Na letišti v kiosku si potom vytisknete štítky pro podpalubní zavazadla, pokud je máte. Pokud máte jen zavazadla s sebou na palubu, stejně tak jako my, tak si můžete tak akorát vytisknout letenku na památku. 😀 Takže v podstatě není nic potřeba. Ani jsme nevážili zavazadla, chtěli jsme si je pro kontrolu zvážit a paní nás poslala zpět, že jsme v normě. 😀

Do letadla nasedáte podle pořadí skupiny A - C. Vždy je první áčko a v řadě pro tuto skupinu se seřadíte podle čísla, které máte na letence. Mysleli jsme si, že to jsou čísla našich sedadel, ale slouží to opravdu jen pro řazení fronty. U Southwestu totiž přidělené místo nemáte, prostě si sednete tam, kam chcete. Nám se i v poslední skupině podařilo sedět u okénka, jen si vyberte levou stranu, ať alespoň vidíte na Manhattan až budete přilétat na La Guardii v NYC. 😀

CENA LETENKY

Letenky z NYC do Chicaga v jednosměrném letu se dají obvykle sehnat od 2000 do 5500 Kč. Určitý prostor k tomu, vymyslet to co nejlevněji určitě je. My jsme tuto přeletovou letenku kupovali dva měsíce předem. Chvíli jsem sledovala ceny letenek, pak už jsem usoudila, že to levnější nebude, tak aby nám ty levnější možnosti nezmizeli. Southwest odléta v NYC ze dvou letišť a taktéž v Chicagu si vybíráte ze dvou možností. Jasnou volbou byl odlet z letiště La Guardia s příletem na Midway v Chicagu. Protože odlet ze Staten Islandu s příletem na O´ Hare byl o poznání dražší. Letů je během dne spousta a pár z nich je vždy přímých a kupodivu i za ty nejnižší ceny. Vzhledem k možným zpožděním bych asi lety s krátkým časem na přestup nevolila. Rozdíl je pak klasicky v cenách ve všedních dnech a víkendech.

Přiznám se, že to, jak funguje cenová politika u Southwestu jsem nepochopila. 😀 Dlouhodobě to ukazovalo nejnižší cenu za přímý, jednosměrný let 64 $, tu jsme také koupili. Na cestu zpět jsme let za stejnou cenu nestihli, takže tam nezbývalo nic jiného, než koupit za 108 $. Asi týden od nákupu jsem se na dané letenky koukla znovu a ukázalo mi to možnost za 54 $ při cestě tam, takže jak dlouho vyčkávat na vhodnou cenu neporadím. I v tom nejnižším tarifu Wanna Get Away to každopádně nabízí možnost bezplatné změny či zrušení letu a navrácení peněz zpět formou cash-backu. No, my to nezkoušeli, už jsme asi přišli o víc, než o 14 $. Každopádně by bylo zřejmě možné v tomto termínu stihnout koupit i levnější letenku, než se to povedlo nám. 

A vzhledem k tomu, že další články sepisujeme, tak Vás zatím odkážeme na jiný výlet, a to třeba do Kanady.