HLAVNÍ MĚSTO SAO MIGUEL + ZÁPAD OSTROVA
Na ostrově Sao Miguel toho můžete vidět opravdu hodně. Strávily jsme tu 7 dní a myslím, že tenhle počet dní byl naprosto ideální abychom v klidu objevily veškerá zákoutí ostrova. I přesto jsme nestihly úplně vše, co jsme měly naplánováno. To už ale byla spíše otázka počasí, než nedostatku času. Pojďme se tedy podívat na první část ostrova, a to hlavní město Ponta Delgada a jeho západní stranu. Co byste rozhodně neměli vynechat?
PONTA DELGATA
V hlavním městě tohoto ostrova a zároveň v největším městě celých Azorských ostrovů se nachází letiště, které je vzdálené zhruba 10 minut cesty autem od centra. Takže první dojmy z tohoto ostrova načerpáte přímo tady. Město nabízí historické centrum, kde na Vás dýchne trochu Španělska, přístav, restaurace, několik pláží, botanických zahrad nebo třeba jednu z ananasových plantáží.
Samotné centrum města určitě stojí za návštěvu. Stejně tak jako procházka menšími uličkami města. Klasické malé domečky všeho druhu a barev, na které narazíte i v Portugalsku nebo Španělsku. Z památek, které byste rozhodně neměli vynechat je Portas da Cidade. Brána z tří oblouků z roku 1783 na hlavním náměstí. Pevnost São Brás, kostel São Sebastião a místní trh Mercado da Graça. Tento trh, jak je vyhlášený, tak pro nás byl spíše zklamáním, nejsem si jistá jestli to nebylo dopoledními hodinami, ale návštěvu bychom znovu nezahrnuly. Například oproti trhu na Madeiře byl opravdu malý a sortiment skoro žádný.
Ponta Delgata je pobřežní město. Podél pobřeží se nachází spousty vyhlídek na Atlantský oceán. My jsme si daly po příletu pohodu a na objevení pobřeží jsme si půjčily elektrické koloběžky od Bolt. Lehce jsme jim propadly v Londýně, kde nám ušetřily spoustu času. Tak jsme to musely zkusit i tu. Nachází se tu i místa s přístupem do vody. Nečekejte ale žádný černý písek a krásnou pláž, jsou to spíše betonová mola se schůdky do vody nebo i koupaliště.
Přístav Ponta Delgata je zároveň i startovním bodem pro výpravy na pozorování velryb nebo delfínů. Pokud nechcete rezervovat online udělejte si sem procházku. Je tu několik agentur a společností, u kterých si trip můžete vybrat. Doporučujeme zjistit možnosti na začátku dovolené. Whale tours jsou závislé i na počasí a agentury dokáží pár dní dopředu říct jestli vůbec vyrazí na oceán v návaznosti na jeho předpověď.
JARDIM BOTANICO ANTONIO BORGES
V hlavním městě se nachází několik botanických zahrad. My jsme si vybraly botanickou zahradu Jardim António Borges. Z téhle botanické zahrady jsme si sedly na zadek. 😊 Je trochu s podivem, že takhle krásná zahrada, kterou neuvidíte ani u nás za ne vždy příjemné vstupné je tu zdarma. Určitě by mohli vstup s čistým svědomím vybírat. Naleznete tu jezírka, jeskyně, původní rostliny i prastarý strom. Na botanickou zahradu si vyhraďte klidně hodinu času. Parkovacích míst je v okolí dostatek. Jen dejte pozor, aby parkování nebylo placené, ale za celou dobu jsme na žádné takové ani nenarazily. Zahrada se nachází přímo ve městě, 15 minut chůzí od centra. Otevřeno mají každý den od 9:00 - 18:00. Další botanické zahrady ve městě, které můžete navštívit jsou třeba Jardim Jose do Canto, Jardim de Santana, Jardim Antero de Quental. Než vyrazíte, zkontrolujte jestli jsou otevřené, některé z nich měli třeba v neděli zavřeno.
PLANTAS A. ARRUDA
Ananasových plantáží na tomto ostrově najdete aktuálně asi 600. A jsou to jediné ananasové skleníkové plantáže v Evropě. V samotném městě se také nenachází jen jedna, ale ta nejznámější je ananasová plantáž A. Arruda. Ananasy se zde pěstují unikátním způsobem. Na plantáži je zpřístupněných několik skleníků, kde můžete porovnávat všechny fáze růstu ananasu. Ananas roste překvapivě velmi pomalu. Než je ananas zralý a připravený ke sklizni, zabere mu to 2-3 roky. Celková návštěva Vám nezabere spoustu času, počítejte kolem 30 minut. Zaparkovat můžete přímo před plantáží zdarma. Vstup je také zdarma a v místním stánku můžete ochutnat ananasový džus, koláč, likér, ten byl opravdu silný 😀 a samozřejmě ananas, to už zdarma není. A v suvenýrech můžete koupit mnoho dalších výrobků z ananasu. Mají otevřeno od 9:00 - 20:00, každý den. Ideální je spojit návštěvu s prohlídkou města nebo návštěvu naplánovat při nepřízni počasí. A co ananas? Výborný! Opravdu sladký, tak nezapomeňte ochutnat.
PRAIA DOS MOSTEIROS
Tahle pláž se nachází na západní straně ostrova a je nádherná! Krásná, široká, dlouhá pláž. Nebo spíše v porovnání s plážemi na Madeiře je to velký rozdíl. Nachází se zhruba 40 minut od hlavního města. Přímo nad pláží se nachází neplacené parkoviště a v létě i občerstvení. Tahle pláž je známá i díky skalnatým útvarům, které můžete obdivovat na pravé straně pláže. Na pláži jsme byly dvakrát. Jednou využít pěkného počasí a jednou za pořádného vichru a přeháněk cestou z nedalekých přírodních bazénů. Na pláži jsme byly samy a s rozbouřeným oceánem na nás opravdu dýchla skvělým dojmem. 😊 I přesto, pro nejkrásnější pláž ostrova máme ještě jiného favorita. 😊
NATURAL PISCINA MOSTEIROS
Na severní straně vesnice Mosteiros lávové útesy vytvořily několik přírodních bazénů. Můžete je najít i pod názvem Piscina Naturais Caneiros. Navštívit je můžete celoročně, jen buďte zodpovědní a zvažte koupání ohledně počasí. My jsme počasí ideální neměly, ale vlastně to vytvořilo ideální chvíli. V bazéncích jsme byly úplně samy a koupání jsme si užily. Nad bazény se nachází parkoviště, které je zdarma, převlékárny a toalety tu také najdete.
PŘÍRODNÍ BAZÉN FERRARIA
Geotermální zpoplatněné lázně Termas de Ferraria, tak o těch se tu bavit nebudeme. 😀 Ale podívat se na ně můžete na oficiálních stránkách. 😊 Když půjdete kolem lázní po značené cestě, po chvíli dojdete k něčemu jinému. Přírodní bazén, který je specifický tím, že ze skal proudí do moře horký geotermální pramen přímo do oceánu. Když se smísí se studenou vodou Atlantského oceánu vytváří tak příjemnou teplotu ke koupání. Tohle místo je hodně známé, tak se připravte na davy turistů. V blízkosti se nachází převlékárny a parkování je zdarma. Přírodní bazén není samozřejmě nějak zabezpečený a voda v něm může být i pěkně rozbouřená. Vstup je na vlastní nebezpečí. Jediné, co Vám poslouží jako pomůcka ve vlnách je natažený provaz, kterého se můžete přidržet, když je potřeba. I kdyby zrovna nevyšlo koupání, tohle místo stojí rozhodně za návštěvu i pro své výhledy a okolí. Lávová pole, útesy a oceán se postarají o nádhernou podívanou. 😊
SETE CIDADES
Místo, které nesmíte minout na západní straně ostrova je rozhodně kaldera Sete Cidades. Trochu taková povinnost Azor. A více se můžete dočíst zde, v samostatném článku. 😊
Kromě Sete Cidades jsme si západní stranu ostrova a hlavní město nechaly když nám počasí nepřálo a vůbec to nevadilo. Klidně si nechte tyhle místa na pochmurnější dny. Ty slunné využijete určitě lépe na jiných místech. 😊
Co se podívat na jiný z ostrovů Atlantského oceánu?