AMMÁN A JERASH

14.03.2024

V severní části Jordánska jsem navštívily Ammán, kde jsme strávily dva dny a antické město Jerash. Jaké byly první dojmy z Jordánska a jak dopadla první zkouška místní dopravy? Co vše jsme navštívily v největším městě Jordánska? 


AMMÁN

Ammán je hlavním městem Jordánska a zároveň místem, kde se v Jordánsku nachází jedno ze dvou letišť - Amman Queen Alia. Město je hodně různorodé, můžete narazit na mrakodrapy a nebo se procházet chudými ulicemi plné špíny a nepořádku. A ať už těch popisů není málo, je to město samých kopců. Což ostatně snad všechny města v celém Jordánsku. Dokonce až tak, že jeden člen z naší skupiny, který nás drtil o každý ušetřený JOD, kolikrát až za hranicí rozumu, stopoval, asi v rámci šetření, taxiky v polovině kopce. 😀 Ale to je zase jiný příběh. Ale zpátky k Ammánu. Z letiště jsme za dopravu autobusem do města platily 3,5 JODU. Na jordánské poměry dražší, ale na letišti to už tak bývá. Hned před letištěm je několik autobusů tzv. aerolinky a podle toho kam potřebujete, tak nasednete do příslušného autobusu. Zastávku je lepší si raději hlídat a říct, až budete chtít vystupovat. Poslouží skvěle mapy.cz. Ubytování jsme měly v Hostelu Sun Rise, kousek od centra a vystupovaly jsme na zastávce Abdali station. Letiště je od města vzdálené. Do centra je to zhruba 40 kilometrů, tak počítejte s nutnou dopravou z letiště. 

Bližší informace o bankomatech, penězích a na co myslet najdeš tu....dodělat vítej v Jordánsku. 

Noční Amman
Noční Amman
Ubytování, Sun Rise Hostel
Ubytování, Sun Rise Hostel
Amman
Amman

DEN V TOMTO HLAVNÍM MĚSTĚ

První den jsme pojaly aklimatizačně a strávily jsme ho ve městě. Mimo nasátí atmosféry a ochutnání jordánské kuchyně jsme navštívily několik míst. Hostel Sun Rise je pozičně skvěle umístěný, takže jsme tenhle den nevyužívaly místní dopravu. Nejprve jsme měly namířeno směrem k Downtown u centra, kde se nachází jeden z velkých, starým místních trhů Souk Mango. Jestli budete v Jordánsku, určitě návštěvu aspoň jednoho z větších trhů nevynechejte. Je to opravdu zážitek a můžete ochutnat spousty věcí. V této oblasti je i několik menších tržišť, ať už třeba s oblečením nebo s kuřaty. Tady bych možná jen upozornila - nechoďte za každou cenu všude. Na trhu s kuřaty, kde byla hlava na hlavě bez jediné ženy na nás zrovna moc zvědavý nebyli 😀

Trh, Down Town
Trh, Down Town
Amman, město
Amman, město
Trh Amman
Trh Amman
Souk Mango
Souk Mango

Dalším místem, kde jsme udělaly zastávku bylo Roman Theathre Al Hasami, který se nachází na Al Hashimi street na Hashemite Plaza. A od trhu je vzdálený necelý 1,5 kilometru. Římský amfiteátr se nachází přímo v centru Ammánu. Pokud máte Jordan Pass, tak máte vstup zahrnutý v rámci passu. Proč koupit Jordan Pass a jestli se vyplatí se můžeš dočíst tady. Divadlo bylo postaveno Řeky jako vyznání pro bohy v letech 138-161 našeho letopočtu, ještě když byl Ammán znám jako Philadelphia. Románské divadlo uprostřed Ammánu, je dodnes využíváno pro různé události či ceremonie. A součástí je i  muzeum historie a zvyků. A je to jedno z míst, kde se nesmí kouřit ! 😀  V Jordánsku se totiž kouří úplně, ale úplně všude. Je to věc, které si hned všimnete. 

Po návštěvě divadla jsme ještě prošly centrum, stavily se na jídlo a vyrazily jsme na protilehlou stranu Ammánu od divadla, a to na jeden ze sedmi kopců, které obléhají město, kde se nachází Amman Citadel a archeologické naleziště. Tohle místo se stalo v roce 1200 před naším letopočtem hlavním městem království a zároveň je považováno za nejstarší obydlené místo vůbec. Nachází se zde i archeologické muzeum. Cesta je dlouhá asi 2 kilometry. Opět je vstup zpoplatněný, ale pokud máme Jordan Pass, Platit nemusíte. Kromě archeologickým památek jako Umayyad Palace, Temple of Herkules, mešity máte z toho místa skvělý výhled na celé město. 

Roman Theatre
Roman Theatre
Ammán jako na dlani
Ammán jako na dlani
Roman Theatre
Roman Theatre
Umayyad palace
Umayyad palace
Roman Theatre
Roman Theatre
Temple of Herkules
Temple of Herkules

Na plánu jsme ještě měly ještě navštívit vyhlášenou RainBow street (Abu Bakr al Siddiq). Tato ulice je považována za tu nejbarevnější v celém městě. Nevím, zda jsme byli správně nebo nebyl ideální čas na návštěvu, ale na ulici, kde se měla barevná krása nacházet nic nebylo. První varianta byla nejspíš správně, všude se totiž dočtete, že je otevřena 24/7. 

Pokud se budete pohybovat v oblasti Down Town a budete hledat restauraci, rozhodně navštivte Hashem Restaurant. Jídlo mají skvělé a patří k vyhlášeným restauracím ve městě. 

Městský život, a to jak ten denní nebo ten noční vás určitě nadchne. Všude je živo, pořád se někde něco děje, hraje hudba. Co je super, tak jordánci žijí i přes noc. Na spousty místech je otevřeno opravdu do ranních hodin. 

JERASH/DŽARAŠ

Do Jerashe přezdívaného Pompeje Středního východu jsme se vydaly z Ammánu lokálním autobusem s místními. Jerash je město vzdálené od Ammánu zhruba 50 min. Z autobusového nádraží the North Station, jsme chytli první autobus směr Džaraš. Neodpustily jsme si samozřejmě první smlouvání o ceně a za 1,5 dinárů jsme vyrazily do románského města. Místní jezdí většinou za 1 JOD. komplex se nachází v docházkové vzdálenosti od stanice autobusu. A přímo uprostřed města se nachází stejnojmenný komplex ruin románského města,  které jsou největší a nejvíce zachované na Blízkém východě. Tohle místo mě v Jordánsku překvapilo snad nejvíce, komplex je opravdu veliký a návštěva Vám zabere i několik hodin. Otevřeno mají od 8:00 a zavírají podle ročního období mezi 16:00 - 17:00. 

S Jordan passem je vstup zdarma, a to jak na, pod, skrz i okolo památek. Proč to říkám? Z ruin, které jsou pro zemi bohatstvím se totiž úplně lehce stane prolézačka, na které Vás ještě rádi vyfotí. Jordánská lhostejnost, kterou velmi brzy okoukáte. V rámci komplexu můžete navštívit několik míst. Z těch známějších třeba Hadrianův oblouk, hipodrom, Zeův chrám, románské divadlo, Cardo Maximus, Nymphaeum a Artemisův chrám.  

V komplexu narazíte na několik místních prodejců. No prodejců, Jordánců, kteří Vám bez zeptání vezmou telefon, udělají pár fotek a pak jen nastaví ruku. A nebo třeba někoho, kdo trvdí, že zná a ví naprosto vše, více než samotní archeologové. To se pak i dozvíte o tom, že pod tímhle románským městem se nachází vlastně ještě jedno. 😀 Nejsou o tom žádné zmínky, ale pokud je o tom někdo přesvědčen, prostě jen proto, že to ví, nemá smysl se už na nic víc vyptávat. 

Hipodrom
Hipodrom
Hadrianův oblouk
Hadrianův oblouk
Jerash
Jerash
Románské divadlo, Jerash
Románské divadlo, Jerash

Co bylo ale zajímavé byly tyhle kameny, které se dávaly do chrámů jako ,,světla”. Při slunečním svitu ? nebo při tmě ? zjistit ?…rozsvítili tmavý chrám. Dalším zajímavým poznatkem bylo i povídání o jednom hřebíku a tisísů let stabilní antické architektury. 

Zeův chrám
Zeův chrám

Tento den jsme ve městě zůstaly a přespaly tu. Po celém dni, kdy bylo sychravo jsme se těšily na teplou sprchu a vyhřátý pokoj s topením. A oboje jsme měly objednáno. Nicméně s popisem ubytování prakticky souhlasila jen adresa. 😀 Plíseň a špínu už jsme nezkoumaly, topení, chybějící deky a opět studenou sprchu ano - dovolaly jsme se, jeden problém vyřešen. Velkou výhodou na tom celém bylo, že jsme měly aspoň čisté deky, to se tu totiž také moc neřeší. Co už se nevyřešilo bylo topení při venkovní teplotě sedmi stupňů, tak jsme se sestěhovaly do jedné místnosti, kde byla aspoň klimatizace, lehly si kam se dalo, oblékly si co se dalo a šly jsme spát, zkusit nabrat síly na další den. Přesouvaly jsme se zpět do Ammanu, odkud jsme vyrážely k Mrtvému moři. 

A co náš výlet k Mrtvému moři?