UBYTOVÁNÍ, JÍDLO, CENY

V Peru jsme byli 16 dní a ubytování jsme měli jen na 10 nocí. A to v Cuscu, Limě a Arequipě. Na zbytek cesty jsme využívali noční autobusy. Cenově se ubytování může pohybovat velmi přívětivě. Máme zkušenost s místním ubytováním, hostelem i apartmánem. Jaké je ubytování za 67 Kč na noc? Jaký byl náš hostel v Arequipě a na co je potřeba se připravit? A když už jste ubytovaní, co jídlo a ceny v Peru?


Ubytování jsme řešili klasicky přes Booking, byla pro nás rozhodující cena a poloha, abychom nemuseli řešit dopravu do města. A na co jsme v tomhle případě hodně dbali bylo i hodnocení a recenze. V polovině cesty jsme se snažili najít ubytování s možností si vyprat (batůřkáři). Nebylo to vůbec potřeba, města jsou plná prádelen. Rezervovali jsme ubytování, které mělo možnost zrušení zdarma alespoň pár dní dopředu s placením na místě v ubytování. Plán cesty jsem měli jasný, ale netušili jsme, jestli půjde vše podle plánu. Na druhou stranu, kdyby ano, chtěli jsme mít jistotu, že je o ubytování postaráno. Pokud budete platit ubytování na místě, je lepší mít u sebe hotovost, vyhnete se tak poplatku při platbě kartou. Možností ubytování je tu spoustu, záleží na Vás, co preferujete. Celkově nás ubytování na těch 10 nocí vyšlo na osobu na 1557 Kč, což je skvělý.

UBYTOVÁNÍ 

CUSCO

Na tohle ubytování jsme byli sami dost zvědaví, ale říká se, že se má zkusit všechno. Ubytovali jsme se v Hospedaje El Najero. Recenze nebyly vůbec špatné a za cenu 67 Kč na osobu na noc nebylo o čem přemýšlet. Vzhledem k tomu, že ubytování stálo kolik stálo, počítali jsme s tím, že to asi nebude vypadat jako na fotkách a byli připraveni na všechno. Naše předpoklady byly správné. 😀 Nebylo to ještě to nejhorší ubytování, ve kterém jsme kdy spali, ale tohle ubytování je tzv. u místních. Paní pronajímá velkou část svého domu, kde sama žije. Na to jak se zdála být milá a vstřícná, s čistotou si hlavu nelámala. Plíseň a nepořádek byl takřka všude. Hrozně fajn bylo, že jsme tam byli sami a mohli jsme využívat celý dům. Jen nás teda při příchodu upozornila, že ve vedlejší budově je bar, který se bude v týdnu otevírat. O čem už se ale nezmínila, že ten bar je součástí ubytování a sdílíme společně jednu z koupelen, kterou jsme měli. Samozřejmě bez klíče od dveří do bytu. Docela nás překvapila banda peruánců v koupelně nebo davy proudící přes naší kuchyň, když jsme večeřeli.  😀 Nepříjemný to bylo spíše ohledně našich věcí, i když jsme měli klíče od pokoje, i malá alpaka by se tam dostala a věci jsme si tam nechávali, než jsem přišli na to, že jsme vlastně průchozí vstup do baru. 😀

Další pro nás po čase otravnou situací od paní domácí se stala sprcha. V celém Peru hodně apelují na to, aby se šetřilo vodou. Což jsme chápali. Na našem ubytování domácí vypínala bojler s tím, že až bude potřeba máme si ho zapnout a přes den kolikrát vypla vodu úplně. Pokaždé, když jsme unavení dorazili na ubytování a chtěli si aspoň v klidu dát teplou sprchu, museli jsme trochu bojovat. Paní domácí pokaždé, ať už to bylo v jakoukoliv hodinu vylezla před svůj byt, sedla si na schody naproti vypínači k horké vodě a vypínala ji pokaždé, když neslyšela sprchu. To, že tam stále někdo byl a sotva se ošplouchl bylo jedno. Občas klepla i na dveře v průběhu minutové sprchy jestli tam ještě jsme a potřebujeme teplou vodu. Po pár dnech už to bylo jednoduše náročné. 

Při placení poslední den nám řekla i vyšší částku za ubytování. A důvod? Booking má částku za její ubytování nižší, než chtěla a po nás chce více. Možná kdyby nám aspoň jednou dopřála teplou sprchu neměli jsme potřebu ji vysvětlovat, že kdyby toto ubytování měla dražší, ani si ho nevybereme a jak to má nastavené s Bookingem je čistě její věc. Jinak je ubytování situované v docházkové vzdálenosti do centra i od vlakových a autobusových nádraží a v hezké čtvrti. Takže to mělo i svá pozitiva. Lokality se klidně držte. 😀

AREQUIPA

Way Kap hostel. Z tohoto hostelu jsme byli nadšení. Naprosto všichni, i ti kteří nejdřív kroutili hlavou, co jsme si na ně vymysleli a spát ve sdíleném pokoji nechtěli. V hostelu jsme strávili tři noci a skvěle jsme tam dobili baterky. Krásně zařízené, čisté, teplá sprcha, snídaně. Po předešlé zkušenosti jsme byli nadšeni. Můžeme jen doporučit. Cena na noc vyšla průměrně na 200 Kč. Částka je to v porovnání s tím předchozím vyšší, ale v Arequipě už byly ceny zase o něco jiné, než v Cuscu. Hostel má i skvělou polohu do centra města i na blízké autobusové nádraží. Vyhověli nám s dřívějším příjezdem, nechali nás v menším pokoji. Dají se přes ně plánovat výlety s agenturami za rozumnou cenu a vyhověli i s časovým uzpůsobením tour, kvůli posunutí odletu do Limy. Za nás na jedničku. 

LIMA

V Limě jsme si pronajali apartmán v oblasti Miraflores. Je to jedna z bezpečnějších čtvrtí Limy, kterou z tohoto důvodu rozhodně doporučujeme. V této čtvrti zůstává většina turistů. Ubytování bylo konkrétně Peruvian Family Hostal Miraflores. Na noc cca. 190 Kč/os. Na Bookingu akorát není úplně dobře specifikováno, kde ubytování najdete, tak pevnější nervy při hledání. 

JÍDLO 

Pokud budete chtít ušetřit na jídle, vyhledávejte místní podniky. Není to až tak o šetření, ale i tak byste čas od času místní menší podniky navštívit měli. Ochutnat místní kuchyni a vidět o čem to je. Často jsou to malé místnosti s pár stoly a židlemi. U místních často najdete zvýhodněná meníčka (polévku, hlavní jídlo a drink) mezi 9 - 14 soles, což je super. Stačí jen projít pár ulic a na něco určitě narazíte. A narazíte zde samozřejmě i na lepší restaurace, kde není problém zaplatit stejně nebo i více jako u nás. Nutno říct, že jsme taky zkusili a vařit umí moc dobře. 

Bistro v Peru
Bistro v Peru
Místní restaurace
Místní restaurace
Oběd v Peru
Oběd v Peru

V obchodech nakoupíte levně. Čím více se jim líbíte, tím levněji. Tohle vždy poznáte na cigaretách.😀 Někde Vám je dávají za 20 SOL a za rohem je pořídíte za 4 SOL. Když už nějakou chvilku v Peru strávíte dokážete odhadnout co je ještě v pohodě a co příliš. Smlouvat jsme se ani nesnažili, částky byli kolikrát tak směšné, že to nemělo smysl. Úplně nejlevnějším místem, kde nakoupíte jsou místní trhy nebo menší prodejny mimo centrum. Mají většinou rozdělené tyhle trhy podle ulic ve městech. Jedna ulice s elektronikou, jedna s oblečením a další třeba s ovocem a zeleninou. Otevírací doba? Upřímně, těžko říct. Počítejte s tím, že to rozhodně nejsou ranní ptáčata. A večerní nákupy nebyly vůbec problém. Mimo menších prodejen tu samozřejmě najdete i větší supermarkety ve větších městech. Ceny jsou trochu vyšší, ale v porovnání s našimi cenami pořád naprosto v pohodě. 

Obchod Peru
Obchod Peru
Prodejna brambor Peru
Prodejna brambor Peru
Prodejny ve městech
Prodejny ve městech

Co bylo dražší nebo stejné v porovnání s našimi cenami byl alkohol, na tom moc neušetříte.  Nejčastěji měli všude možně, v menších restauracích Pojo (kuře). Vyberete, ale i z jiných druhů masa jako hovězí a v přímořských oblastech ryby. Často podávají jídlo s bohatou přílohou. Maso, zelenina, rýže, hranolky, taková klasika. Na spoustě míst najdete i maso z lamy nebo alpaky. Rozhodně na turistických místech nebudete mít problém něco takového najít. My jsme zkusili i pizzu s lamou a byla výborná. Je ale pravda, že jsme čekali, že maso z lamy bude více rozšířené. U místních je prý typické Ceviche (syrové maso z lososa či chobotnice marinované v limetkové šťávě s chilli papričkami a cibulí). Na to jak je to známé jsme na to snad ani nenarazili. 

Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru
Jídlo v Peru

Specialitou v Peru jsou morčata nebo spíše specialitou pro nás. Ty můžete sehnat ve větších městech i ve vesnicích, ale musíte hledat. Kdybyste se pohybovali ve Sacred Valley, po cestě do Urubamby můžete narazit vesnici Lamay. Tahle vesnička se přezdívá za takovou morčí farmu a najdete tam spoustu restaurací a farem. My jsme s ochutnávkou otáleli a nakonec jsme to nestihli, tak snad na tom nebudete stejně jako my. 

Další věc, kterou nevynechejte je pisco sour. Typický nápoj  dělaný v Peru a Chile. Na ulicích narazíte nejčastěji na chica. Pisco kvašené z kukuřice a všemožných obilovin. Pokud budete mít štěstí dejte si i Colca de Sour, nápoj z kaktusu, výborná věc. A kaktus ochutnejte taky, schválně jestli jste někdy jedli něco kyselejšího. Když jsme u těch nápojů, tak z Peru nemůžete odjet aniž byste ochutnali Inka kolu. Ale mluví se o ní lépe, než chutná. 😀 Připomíná to spíše naší starou dobrou Olé limonádu. 

Colca Sour
Colca Sour
Inca kola Peru
Inca kola Peru
Pisco
Pisco

Rozhodně navštivte i velké místní trhy, třeba v Cusco San Pedro. Objevíte tady toho opravdu spoustu. Akorát až půjdete do části s masem tak se zhluboka nadechněte a proběhněte ji. 😀 Co se týká trhů a pouličních stánků, tak neochutnávejte vše co vidíte, skladování a příprava jídla nebývá úplně podle našich standardů. Ať si nezaděláte na problém. 

Trh San Pedro
Trh San Pedro
San Pedro, Cusco
San Pedro, Cusco
Trh San Pedro
Trh San Pedro

I když jsme hodně četli, že peruánská kuchyně je výborná, musím říct, že nás až tak nenadchla. Všechno bylo dobré, ale, že by jejich kuchyně byla vyloženě pestrá a plná chutí, to se říci nedá. 

Země, která by mohla být čistě jen o jídle je třeba Sicílie.