VŠE O MACHU PICCHU
Ikonou Peru a jedním z jeho nejnavštěvovanějších míst, sedmý div světa Machu Picchu. Stavba města začala okolo roku 1450. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Znovu bylo objeveno v roce 1911. Jaké je tohle místo? Jak se tam dostat? Na co si dát pozor a stojí návštěva jednoho z nejvíce turisticky vytížených míst Peru za to?
JAK SE DOSTAT NA MACHU PICCHU?
Na Machu Picchu nevede přímá silnice a k bráně do světa Inků se můžete dostat dvěma způsoby. Jednou z variant je vlak do města pod Machu Pichu - Pueblo Machu Picchu nebo také Aguas Calientes. Jízdenku na vlak můžete koupit z Cusca nebo z města Ollantaytambo. A prodávají je dvě společnosti PeruRail a Inka Rail . Cenově v nich není rozdíl, ale podle nás má PeruRail větší nabídku spojů. Lístky můžete koupit on-line u společností na oficiálních stránkách nebo na místě, třeba v Cuscu, kde má například PeruRail asi 4 kanceláře, které dohledáte bez problému třeba na Gogle mapách. Cesta vlakem a vstup na Machu Picchu je jednou z nejdražších položek v Peru. Nejlevnější jízdenku na vlak můžete koupit za 2800 Kč pro oba směry nebo i za 10 000 Kč. Záleží v jakém čase pojedete a jaký typ vlaku si vyberete. Cesta vlakem trvá zhruba 4 hodiny. Mimo sezónu je vlak kombinovaný s autobusem do Ollantaytambo a až tam nasednete na vlak. Pokud budete kupovat vlak online je určitě rozumné zkontrolovat si i dostupnost vstupu na Machu Picchu a koupit je souběžně, aby se Vám nestalo, že se na Machu Picchu v ten den nedostanete nebo Vám to nevyjde časově. První vlaky nebo autobusy jezdí už ve 3:20 a je potřeba si svou rezervaci, která Vám přijde do emailu nechat potvrdit a vyzvednout oficiální jízdenku osobně, v některé z kanceláří např. v Cuscu. Pokud vyrážíte jedním z prvních ranních vlaků je potřeba toto udělat den předem.
Pokud jste v Aguas Calientes ještě nemáte vyhráno. Z města jezdí každých 10 minut turistický autobus, který Vás vyveze do strmého kopce nahoru až k samotné bráně do města. Cesta tam trvá zhruba 30 minut a lístek na autobus stojí jedním směrem 12 dolarů. Lístky si můžete koupit ve městě Aguas Calientes na místě Consettur, i pár minut dopředu na určitý čas. Otevřeno mají od 5:00. A brány Machu Picchu jsou otevřeny od 6:00 - 18:00. První autobusy nahoru jezdí už v 5:30. Nástupiště poznáte podlé dlouhé fronty lidí, která se staví podle času odjezdu a jen odjíždí a přijíždí jeden autobus za druhým.
Celkově Vás tedy doprava k bráně Machu Picchu a zpět vyjde minimálně na 3400 Kč. Nicméně musím říct, že ta cesta vlakem stojí opravdu za to. Ty výhledy po cestě jsou opravdu neobyčejné a je to zážitek sám o sobě. Samozřejmě je tu stále pohodlnější možnost, že se stavíte v jedné z několika agentur, která za Vás vše zařídí a nakoupí i online. Samozřejmě si za to ještě vezmou něco navíc.
My jsme měli koupenou jízdenku z Cusca a zpět. Každopádně možná i lepší varianta, na kterou jsme tedy přišli až tam by byla následující. Pokud den předem navštívíte posvátné údolí Inků, které se nachází mezi Cuscem a Machu Picchu zůstaňte v nedalekém Ollantaytambo. Nebudete se muset do Cusca vracet, stejnou cestou přes Ollantaytambo totiž pojedete i na Machu Picchu a můžete koupit vlak odsud a strávit tu nějaký čas. Nebo se ještě na večer dostat místním autobusem do Santa Teresa viz. další článek.
LEVNĚJŠÍ ALTERNATIVA
Pokud nechcete platit za vlak a ušetřit tak peníze, možnost máte, a to místní dopravou a trochou té turistiky. Tuhle možnost jsme z časových důvodů nevyužili, zkušenost nemáme, ale tuto variantu Vám alespoň trochu přiblížíme. Na to, jak taková cesta vypadá, se můžete podívat na tvujpruvodce.cz. Samotný průvodce nám s naplánováním celé cesty hodně pomohl.
Z Cusca se můžete nechat dovést až do města Santa Teresa. Konkrétně za město k vodní elektrárně - Central Hidroelectrica. Podél kolejí se pak vydáte po svých, zhruba 11 kilometrů. Tahle varianta Vám zabere celý den a je potřeba přespat v Aguas Calientes, což byl ten důvod, proč jsme raději zvolili cestu vlakem v našem nabitém programu. Z Aguas Calientes můžete využít zmiňovaný autobus a nebo si kopec vyjít sami, je k tomu určená stezka. Nicméně dle zkušeností lidí, kteří tohle šli, to není vůbec jednoduchý výstup a dá Vám zabrat. Budou to nejspíš náročnější dvě hodiny. Celou cestu pak budete muset absolvovat i zpět, pak už je jen na Vás jestli opět přespíte v Aguas Calientes nebo stihnete ještě ten den dojet zpět do Cusca. Cesta do města Santa Teresa a zpět by podle informací měla stát 400-500 Kč. Plus budete platit za jednu noc v Aguas Calientes. Cenově je to rozhodně lepší varianta.
VSTUP NA MACHU PICCHU
Machu Picchu je jedna z mála věcí, kterou budete muset mít vyřešenou už před samotnou cestou. Při nejmenším je to rozumnější, ale ne úplně nezbytné. Kvůli regulaci turistů, musíte předem udělat rezervaci na určitý den a čas. A předem si vybrat okruh jaký byste chtěli jít. Okruhů je celkem pět a při koupi Vám to nabídne 7 možností. Oficiální stránky pro rezervaci jsou https://tuboleto.cultura.pe/. Vstupenky jsou nevratné, nedají se změnit a platí na daný čas.
Můžete je koupit i na místě, a to ve zmiňovaném městě Agues Calientes, ovšem minimálně den předem. Do prodeje dávají navíc mimo oficiální stránky 1000 vstupenek denně, rozdělené na dané okruhy. Kancelář je podle oficiálních informací otevřena od 15:00 - 22:00. Ovšem při naší návštěvě byla otevřena i v ranních hodinách. Vstupenky můžete koupit i v kanceláři v Cuscu blízko Plaza de Armas - Museo Historico Regional. Otevřeno mají od 7:30 - 19:30 každý den, kromě neděle. Lístky si můžete i zarezervovat a vyzvednout osobně. Mimo sezónu většinou bývají dostupné okruhy ke koupi pár dní předem nebo na další den, i přesto doporučuji koupit s předstihem, ať si vyberete pohodlně čas, který Vám bude vyhovovat v návaznosti s dopravou.
Platba kartou je s poplatkem 2-4 soly podle typu karty.
Přes oficiální stránky tuboleto.cultura se pro nákup vstupenek budete muset zaregistrovat na Joinnus.com. Kam Vás web nasměruje. Ti Vám po zaplacení pošlou email s rezervací, ale to Vám k samotnému vstupu na daný okruh nestačí. Na oficiálních stránkách po přihlášení do systému si musíte sami stáhnout QR kód vstupenky, ten už ,,platný" je. I přesto, že máte potvrzení o rezervaci a platbě, a vědí, že vstupenku máte, bez QR kódu je nic nezajímá. Se signálem moc nepočítejte, u hlavní brány je ovšem alespoň slabá wi-fi, kde popřípadě problém vyřešíte, ale nespoléhejte na to a kód si stáhněte předem.
Ceny okruhů jsou od 152 sol - 200 sol. Dražší okruhy jsou nakombinované s výstupem na horu. Okruhy jsou jednosměrné, nemůžete se vracet.
- Llaqta de Machupicchu - okruh 1 nebo 2 – červený nebo modrý okruh (152 solů)
- Montaña Machupicchu (hora Machu Picchu) a okruh č. 3 – žlutý (200 solů)
- Montaña Waynapicchu (hora Wayna Picchu) a okruh č. 4 – modrý (200 solů)
- Montaña Huchuypicchu (hora Huchuy Picchu) a okruh č. 4 – modrý (152 solů)
- Puente Inca - okruh 1 nebo 2 – červený nebo modrý okruh (152 solů) + cesta k Inckému mostu
- Na oficiálních stránkách nabízí zvlášť vstup jen na žlutý (okruh 3.) a světle modrý (okruh 4.) okruh po městě, který je spojován právě s výstupy na hory, ten ale nelze koupit samostatně.
JAKÝ OKRUH VYBRAT?
Okruh 1. - Llaqta de Machupicchu - Samotné městečko, cestou uvidíte většinu ruin města. Na výběr máte z červené nebo modré barvy. Časová náročnost je okolo 2,5 hodin. Pokud s sebou nemáte průvodce, kterého si můžete zaplatit u vstupu (okolo 900 Kč), zabere Vám návštěva téhle části po naší zkušenosti méně času. Okruh s městem se dá dále kombinovat s okruhem na nějakou horu. Nicméně je to pořád trasa, která je začátkem pro všechny, tak čekejte větší koncentraci lidí.
2. Montaña Machupicchu - Výstup na samotnou horu Machu Picchu, která je na fotkách, při jakémkoli ikonickém pohledu na Machu Picchu. Cesta nahoru by Vám měla zabrat okolo 3 hodin. Čeká Vás převýšení okolo 600 m a více jak 2500 schodů. Tento výstup Vám nenabídne ikonický pohled, ale za to se budete moct rozhlédnout po okolí z hory vysoké 3082 m n. m. Výstup na horu je spojený se žlutým okruhem po městě.
3. Montaña Waynapicchu - Hora Wayna nebo se také můžete setkat s názvem Huyana je vysoká hora 2 693 m n. m. Výstup na horu je náročnější, schody jsou úzké, trasa není zabezpečená a právě kvůli bezpečnosti sem denně pouští pouze 400 lidí. Trasa městem Vám zabere maximálně 1 hodinu. Výstup na Horu Wayna 1 - 1,5 h. Tento okruh jsme si vybrali a měli jsme i nepříjemnou zkušenost na kterou Vás nikde neupozorní. Tu se můžete dočíst níže.
4. Montaña Huchuypicchu - Tenhle okruh začíná stejně jako okruh na Waynapicchu, a to modrým okruhem přes město. Poté se rozděluje na výstup na horu Wayna neno Huchuy. Je to menší hora, která je dostupná za stejnou cenu jako cena samotného městečka. Výstup na ni zabere zhruba 30 minut.
5. Puenta Inca - Tento okruh spojuje modrý a nebo červený okruh s vstupem na trasu ke starému Inckému mostu, což byl jeden z možných výstupů z města Machu Picchu. Na samtný most se však nedostanete, pustí Vás jen k bráně odkud na most uvidíte.
NA CO SI DÁT POZOR?
Situace, která nás dost nemile překvapila bylo časové omezení na Waynapicchu (okruh 4). Poslední lístky se vstupem jsou ke koupi v 11:00. A než dojdete k samotnému začátku výstupu, projdete nejdřív městečkem, což Vám chvíli zabere. My jsem měli vstupenku na 10:00. Při kontrole na stanovišti u začátku výstupu na horu, jsme se museli zapsat, což by ještě nebylo nic neobvyklého, ale bylo nám řečeno, že musíme být do dvou hodin dole, pak se hora běžně uzavírá. Což znamená tedy ve 14:00, tam nesmí být ani noha. Vzhledem k tomu, že jsme tuto informaci neměli ani při koupi lístků ani při vstupu do samotného města Machu Picchu, hodně nás to rozladilo. Měli jsme v plánu nahoře počkat až se vyjasní a s tímhle jsme absolutně nepočítali. A to ani nemluvím o těch, kteří měli vstupenky koupené až hodinu po nás. My jsme se rozhodli, že se tím nebudeme zabývat a prostě si nahoře počkáme jak bude potřeba. Cesta nahoru nám trvala asi hodinu a jen co jsem vylezli na vrchol, zhruba po 5 minutách už nás vyhazoval hlídač. Nám se to samozřejmě nelíbilo a odchod jsme odmítli. Při slovech o policii, jsme to vzdali a vydali se směrem dolů. Samozřejmě jsme došli dolů a mlha se roztrhala.
V kanceláři jsme pak zkoušeli reklamovat celý lístek, vzhledem k tomu, že nám prodali vstup, který jsme nemohli plně využít. Zkoušeli se jakkoli vymlouvat, že jsme hold přišli pozdě a podobně, i když jsem přišli na čas, jinak by nás do města ani nepustili. Kdybychom tuhle informaci věděli dopředu, samozřejmě bychom koupili dřívější lístek. Celá debata vlastně po 30 minutách vyústila v to, že tam můžeme jít hned znovu, jestli chceme, na ten uzavřený okruh ze kterého jsme museli odejít. Což už nám zase časově nesedělo s dopravou, tak jsme odmítli a chtěli jsme teda jako náhradu kratší okruh, který stihneme. Ten nám byl nabídnut se studentskou slevou. Nám ze začátku bylo jasné, kam tohle povede a že nejspíš nemá smysl se o to ani pokoušet, nicméně nás asi více bavilo a trochu i fascinovalo, co všechno je člověk schopný vymyslet, jen aby obhájil chybu v rezervačním systému, na který upozorňuje a podává stížnosti stále více lidí. Celkově nám to dojem nezkazilo, nenechali jsme si ho zkazit. 😀 Měli jsme hezký den! Ale na tohle pozor! Nicméně nám pro lepší pocit bylo přislíbeno, že omezení dají jako informaci k nákupu okruhu, tak jestli to někdy dopadne, můžete dát vědět 😀. Co jsme se ještě nikde nedočetli a co nás na místě překvapilo byly třeba dané rozměry batohu, do kterých se musíte vejít při vstupu, které splňují rozměry zavazadla pod sedadlo v letadle.
Machu Picchu se nachází v tak zvaných mlžných horách. Na mlhu tam narazíte opravdu často a může Vám to zkazit ten jediný pohled, na který máte vlastně většinou jen jednu možnost. V období dešťů je ta pravděpodobnost o to větší. Na druhou stranu se říká, že se pokaždé vyčasí, a to v odpoledních hodinách. A naše zkušenost byla také taková. Po celou dobu návštěvy byla mlha a d顚ť a okolo 14:00 se obloha krásně vyjasnila a vydržela tak pěkně dlouho. Tak si na tu návštěvu dejte ten čas a nevzdávejte to. A nesmí se samozřejmě používat dron.
A co na Machu Picchu říkám já? K těm nejznámějším turistickým místům jsem spíše předem skeptická, ona ta realita může být totiž někde jinde. Nicméně, Machu Picchu je nádherné, mě samotnou ale více zaujaly okolní hory a prostředí, než samotné město. Tohle místo stojí rozhodně za návštěvu. Kdo by Machu Picchu nenavštívil při cestování v Peru, nejspíš by si to zpětně vyčítal. Nebo alespoˇˇn já bych to tak měla. Na druhou stranu je to zároveň snad jediné místo, na které bych se v Peru vracet nemusela. Ne, že by z toho člověk byl zklamaný, přeci jen byla jsem na Machu Picchu, ale pochopitelné omezení, restrikce, turismus a komerce udělají své. Doufám, že mě za tohle někdo neukamenuje, tady by zrovna bylo čím 😀. Ale mám na to tento názor.
A co třeba Jordánsko a poušť?