
LONDÝN: 21 TIPŮ CO PODNIKNOUT ZDARMA
Londýn toho má tolik co nabídnout, trochu škoda, že nepatří mezi nejlevnější destinace a některé turistické atrakce tak mohou třeba i víkendovému výletu hodně zvednout rozpočet. Pojďme se podívat na pár tipů, míst, které jsme v Londýně navštívili a jsou zdarma.
Vyhlídek najdete v Londýně hned několik od světově známého London Eye (42 liber), BaterrSea Power Station nebo nejvyšší mrakodrap v Británii The Shard. Jsou tu ale i vyhlídky, které stojí za zmíňku a jsou při včasné rezervaci zdarma. Možná je jen trochu na škodu, že jsou všechny blízko sebe a tak se pohled z nich příliš neliší, výšku mají však rozmanitou.
1) SKY GARDEN - BOTANICKÁ ZAHRADA V OBLACÍCH
Sky Garden je krásná, minimálně vnitřním prostorem atipická vyhlídka, plná zeleně a možnosti k odpočinku na gaučích vedle kavárny nebo po celém obvodu na plošinách. Často je nazývána také jako veřejná zahrada v oblacích. Nachází se v metropolitní oblasti Londýna a tak si tu budete možná chvíli připadat jako v NYC. Vstupné je na Sky Garden zdarma, jen je zapotřebí provést na oficiálním webu vyhlídky rezervaci a zajistit si tak své místo na konkrétní čas. Rezervovat si své místo můžete nejdříve 3 týdny před plánovaným dnem návštěvy. Její 36 patro vás vezme do výšky 140 metrů a volně se můžete procházet po jejím obvodu pro výhled na Londýn ze všech stran. Strana s výhledem na Tower Bridge je potom otevřený balkón. Otevírací doba je pro veřejnou vyhlídku ve všední dny 10:00 - 18:00 a o víkendech a svátcích od 11:00 do 21:00.
2) HORIZON 22 - NEJVYŠŠÍ VYHDLÍDKA LONDÝNA ZDARMA
Vyhlídka Horizon 22 není vnitřním prostorem tak atraktivní, plní jasný účel, a tím je výhled na Londýn. Mimo vyhlídkové úlohy je to pak eventová místnost, můžete si zde všimnout opravdu dobrého technického zázemí pro pořádání akcí. Nenajdete tu sice relaxační zóny, jako u vyhlídky Sky Garden, ale jednu výhodu vyhlídka má. Jedná se o nejvyšší vyhlídku v Londýně, a tak se můžete z 56 patra (254 metrů) této budovy kochat výhledem na Londýn zdarma. Výhled budete mít jak na o něco nižší Sky Garden, tak i na nejvyšší britský mrakodrap (nad 300 metrů) Shard. Shard tu nezmiňuji náhodou. Nachází se zde totiž také vyhlídka, ale je placená. Jedná se sice o nejvyšší mrakodrap Londýna, ale samotná vyhlídka je níže položená, než ta na Horizon 22 - tudíž, jasná volba. Vstupenky si můžete zarezervovat 30 dní před plánovanou návštěvou a bývá dlouho dopředu vyprodáno, tak to nepodceňte. Otevírací doba je každý den od 10:00 do 18:00.
A kdybysme si měli vybrat? Musím říct, že ač Horizon 22 budí daleko lepší dojem z pohledu výšky, ze které se díváte na město, je Sky Garden možná příjemnější volbou. Pro nás byla vyhlídka interiérem opravdu atipcká a příjemná. Kdo nemáte zkušenost s tak vysokou vyhlídkou jako je Horizon 22, určitě běžte sem. Kdo má, a už ho pocit z výšky nepřekvapí, což je zrovna náš případ, zvolila bych spíše Sky Garden.
Mezi těmito dvěma vyhlídkami se pak nachází ještě jedna vyhlídka, která je zdarma, a to 5) The Garden at 120, tuto jsme nenavštívili. Možná je trochu škoda, že se všechny tyto vyhlídky nacházejí na relativně malém prostoru, a tak jsou výhledy stejné. The Garden at 120 je nejnižší vyhlídka (nejvyšší rooftop) a když budete hledat uvidíte ji z obou dvou výše zmíněných. Má zase jedno své top, je to otevřená střešní zahrada, která je opravdu hezky provedana. Vstupné je tedy zdarma a rezervace času návštěvy zde není nutná. Otevírací dobu mají rozdílnou pro léto a zimu, tak Vás odkážeme na oficiální stránky.



4) VÝMĚNA STRÁŽÍ
Podle počtu lidí, je tohle asi jedna z nejžádanějších atrakcí Londýna. Výměna stráží před Buckinghamským palácem je v uvozovkách taková turistická povinnost. V zimě, pokud je hezké počasí probíhá výměna každý druhý den podle daného měsíce, a to vždy od 10:45, v 11:00 dojde průvod za doprovodu hudby k u Buckinghamskému paláci. V ostatní dny se totiž garda střídá u zámku Windsdor. V létě, tedy dubna do srpna se výměna uskutečňuje každý den. Vždy si před návštěvou zkontrolujte tuto stránku, kde jsou aktuální informace.


5) NATURAL HISTORY MUSEUM
Muzea nejsou naší zálibou během cestování a většinu z nich prozkoumáme hlavně z vnější strany. Silná dešťová přeháňka nás sem přeci jen zahnala. Musím uznat, že budova je to nádherná a to jak její exteriér tak interiér. Samotnou mě možná oslovila více, než samotný obsah muzea. Co je tu tahákem je bezpochyby kostra plejtváka, která je zavěšená v hlavní aule muzea a dodává krásnou atmosféru. Malé děti tu určitě potěsí část věnovaná dinosaurům, která je opravdu hezky vytvořená. Najdete tu zde i pohyblivé instalace. Dočetli jsme se, že je rezervace předem nutná, každopádně my jsme sem šli bez rezervace a vše bylo v pořádku. Otevírací doba je od 10:00 do 17:30.



6) TATE MODERN
Najdete tu moderní a současné umění z celého světa. Opět patříme mezi lidi, kteří toto umění nedokáží zcela ocenit. Galerie je relativně velká, najdete zde instalace, výstavy předmětů nebo obrazů. Nás tu asi nejvíce bavila instalace věže z rádii, které hrály. Tate Modern bysme na seznamu nejspíše neměli, ale uspršené počasí jednoho dne nás sem zavedlo. Příjemné je, že se můžete podívat do 10. patra kavárny, kde je sice nízký, ale hezký výhled hlavně na Millenium Bridge a St. Paul´ s katedrálu, a tímto směrem můžete pokračovat dále k objeování města.
7) OUTERNET
Outernet je otevřená digitální místnost, která je přístpná veřejnosti zdarma. Důvodem pro návštěvu by mohlo být třeba to, že se jedná o největší digitální výstavní prostor v Evropě, který má největší osazení LED obrazovek, a pozor, na světě. Zastávka to byla příjemná a je pěšky dostupná z míst, kde se určitě budete pohybovat, tak proč se tu na chvíli nezastavit. Otevírací doba místnosti je od 10:30 do 23:30 každý den.



8) GRENWICH FOOT TUNEL
V oblasti Londýna Greenwich se možná budete pohybovat z trochu jiného důvodu - observatoř Greenwich. Do samotné observatoře se platí vstupné, ale přilehlý park odkud jsou hezké výhledy je samozřejmě zdarma. Co tu ale můžete ještě podniknout je procházka tunelem pod řekou Temží - Greenwich Foot Tunel. Vypadá strašidelně a je zastaralý, jedná se totiž o tunel, který tu slouží už od roku 1902. Ale je to určitě hezký způsob jak se projít a dostat se na drouhou stranu řeky Temže směrem ke Canary Wharf. Kdyby pro Vás byl Greenwich tunel přeci jen trochu z ruky, můžete si projít moderní tunel 9) The King´ s Cross Tunnel.
1O) CANARY WHARF - EDEN DOCK
Canary Wharf je v Londýně velká finanční čtvrť, kterou poznáte díky nespočtu výškových budov. Oblast lemuje řeka Isle of Dogs, byla totiž postavena na místě bývalých doků. Proč tu ale tuto oblast zmiňujeme? Pro veřejnost jsou zde pravidelně otevírány instalace. My jsme během své návštěvy narazili na Winter Lights, a s mapkou, kterou si můžete vzít jsme si obešli všechny světelné instalace.


DALŠÍ TIPY
Pár dalších tipů, kam v Londýně zdarma.
- Italian Gardens
- Woolwich Town Hll
- The Hay´ s Galleria
- Imperial Was Museum
- Wood Wharf
- National Maritime Museum
- Marble Hills
- Reflection Garden
- Westminster Cathedral
- Londou Lighthouse
- National Gallery
Míst, která jsou veřejnosti v Londýně přístupná zdarma je nespočet. Nebudeme tu samozřejmě uvádět, že se zdarma můžete projít v Hyde parku, podívat se na několik londýnských trhů nebo se projít v Čínské čtvrti.
A jak se dostat z letiště Stansted do centra Londýna?