LETENKY A CENY
Jak je opravdu drahá jedna z nejdražších zemí Evropy? Další trip na Island jsme podnikli na podzim 2024. Veškeré informace jsou aktualizovány.
LETENKY
Musím říct, že na letenky jsme měly štěstí. Nemusely jsme moc hledat a koupily jsme letenku okolo 1600 Kč s odletem z Wroclavi a příletem do Keflavíku, plus příplatek za jedno odbavené zavazadlo. Do Wroclavi jsme jely autem, které jsme nechaly na hlídaném parkovišti letiště (těchto možností na parkování je tam více od různých společností, některé nabízí i transfer na letiště v ceně a většina z nich je nekrytá). Parkování vyšlo okolo 800 Kč na 8 dní a parkoviště jsou přístupná 24/7. Zvažovaly jsme i dopravu FlixBusem na letiště do Polska, ale z časových důvodů a také proto, že FlixBus nejezdí přímo na polské letiště byla tohle rozhodně rozumnější a pohodlnější varianta. Letenky na Island přes sezónu jsou dražší, vyplatí se je sledovat a koupit s předstihem.
PODZIM 2024
Letenky jsme kupovali přes nízkonákladovou leteckou společnost Wizz Air. Cena se pohybovala okolo 3 000 Kč, přímý let z Vídně. Do Vídně se dostanete pohodlně s FlixBusem za pár stovek. Čím dříve koupíte, tím lépe. Nás z Vídně tentokrát letělo osm, takže jsme zvažovali i variantu dopravy na letiště vlastním autem a nechat ho tam. Pokud nechytnete opravdu cenově skvělé jízdenky je dobré si to spočítat. Parkování na letišti za týden + transfer na letiště stojí od 70 euro, což je fajn. Spotřeba benzinu do Vídně + parkování + dálniční rakouská známka na deset dní děleno čtyřma, Vás ve finále může vyjít lépe, než samotný FlixBus a třeba budete mít i časovou úsporu.
CENY A MĚNA
Na Islandu můžete platit kartou téměř všude. Jako vždy je ale lepší nějakou hotovost mít u sebe. Platit v hotovosti můžete jak v eurech, tak v dolarech, ale potřebovat je nebudete. Pro platby v zahraničí doporučujeme Revolut. Porovnává nejlepší průměrné kurzy bank. Island nepatří mezi nejlevnější země, ale pořád je zde možnost jak ušetřit, a to vařením a nákupem potravin v supermarketu. Mezi nejlevnější supermarkety patří Bonus. Dejte jen pozor na otevírací doby. Konkrétně Bonus má otevřeno 10:00 - 20:00. Další obchod na který narazíte ve městech je Krónan, ten má otevírací dobu o hodinu déle do 21:00. Pak už se budete muset spolehnout a doufat v nějakou otevřenou čerpací stanici. Ceny potravin byly často srovnatelné s cenami u nás. Některé potraviny byly dokonce levnější. Týdenní nákup Vás může vyjít okolo 2 500 Kč, což je super. To už se nadá říct o stravování v restauracích, tam už značný rozdíl je. Za hlavní jídlo zaplatíte úplně běžně v přepočtu i 700 Kč. Ale určitě by Vás to nemělo odradit od místních specialit jako je jehněčí polévka, fish and chips, ryby nebo třeba zkusit Hákarl. Ceny alkoholu a cigaret jsou také vyšší, a to i dvojnásobně, než u nás. Na alkohol jsou speciální prodejny, ale pivo koupíte i v klasických obchodech a cigarety koupíte na benzinových stanicích. Ceny pohonných hmot se pohybovaly okolo 47- 52 Kč za litr. Ubytování není problém sehnat do 7 500 Kč na týden.
Zajímá Vás jestli se nám podařilo vidět polární záři?