NA VÝLET DOLMUŠEM DO MĚSTA KAYSERI

22.02.2024

Pokud si budete chtít dát od lyžování na vyprahlé sopce pauzu, pak se z Ercyies můžete zajet podívat do 25 kilometrů vzdáleného tureckého centra obchodu a průmyslu Kayseri. Troufnu si říci, že Vám toto město nabídne krásný vhled do turecké kultury, protože to stále není typickým turistickým místem. Položme si ruku na srdce, kdo z Vás někdy v souvislosti s Tureckem o Kayseri slyšel? My tedy ne, a to i přesto, že se nachází kousek od světoznámé turistické atrakce Středního Turecka - Kappadokie.


KAYSERI

DOPRAVA DOLMUŠEM DO KAYSERI

Nejlevnější variantou a typickou zdejší možností, jak se do jednoho z větších měst dostat je tzv. dolmušem, neboli sdíleným taxíkem, do kterého se vejde cca 15 lidí. Dolmuše jsou typickým druhem veřejné dopravy v Turecku, která má jasně danou trasu, ale ne čas a místo zastávek. V případě Kayseri jejich zastávku naleznete hned vedle autobusového nádraží. Obecně by jejich startovací místo mělo být označeno značkou D. Samotný dolmuš je pak označen cedulkou konečného města svého směru, ale jak se říká: "Líná huba holé neštěstí" - stačí se vždy raději zeptat.

Jak bylo napsáno výše, dolmuše nemají dané zastávky, tak jak to známe u veřejné dopravy u nás. Obecně si stačí stoupnout ke státní nebo více frekventované silnici (pokud neznáte jejich trasy zpravidla na těchto silničních tazích projíždí) a počkat až Vaším směrem pojede bílý minibus (malá dodávka) s modrým označením Develi. V případě Ercyies si pak stačí stoupnout v podstatě před hotel, kde se nachází státní silnice. Pak už jen stačí mávnout, dolmuš Vám zastaví vždy, když bude mít místo, pokud nezastaví musíte počkat na další. Dolmuš v překladu znamená přeplněný, ale v našem případě vzal pouze ceestující, kteří se vešli na sezení.

Jejich frekvence je okolo 20 minut a pokud jsme dobře pochopili gesta pana řidiče, v této oblasti jezdí do deváté hodiny večerní. My jsme za jednu jízdu do Kayseri zaplatili 39 Kč. Trochu překvapením bylo, že je zde preferována platba kreditní kartou (popřípadě kartičkou městského jízdného). Stačí vždy jen přiložit a vyčkat na zvukový signál, přiložíte tolikrát, kolik jízdenek potřebujete. Cena jízdného je jednotná, nezáleží na tom, jakou vzdálenost ujedete. Pokud budete chtít vystoupit před konečnou zastávkou, vždy se stačí domluvit s řidičem, který Vám zastaví v podstatě kdekoliv.

TAXI DO KAYSERI

Další možností dopravy do Kayseri je taxi. Cena dopravy bude záležet na Vašich dovednostech, národnost Turků je prostě stvořená pro smlouvání - je to hodně podobná nátura jako třeba v Egyptě. Nejlepší bude když taxi necháte přijet k sobě a aktivně ho nebudete shánět, ale nabídne se Vám samo, budete pak totiž ve výhodě při smlouvání ohledně ceny. 😀 Do Kayseri se tak dostanete i od 15 eur, ale můžete zaplatit i 30 eur. Preferuje se zde platba hotovostí narozdíl od dolmuše.

Letiště Kayseri
Letiště Kayseri
Platební terminál v Dolmuši
Platební terminál v Dolmuši

PLACENÍ

V Turecku se platí tureckou lirou. Kurz vzhledem k české koruně je okolo 0,77 Kč. Zaplatíte tu však jak dolary tak eurem. V hotovosti je to ale výhodnější lirou. Pokud si budete chtít vyměnit peníze na liru, tak dolary nebo eura až na místě. Všude kam jsme zavítali byla možná platba kartou a to i tam, kde byste to nečekali. V dolmuši preferují platbu kartou, kde mají terminál a v taxíku zase preferují platbu hotovostí. Nejvýhodnější kurz pak v této oblasti nabízel samotný hotel. My jsme si peníze nakonec nerozměnili, vystačili jsme si s platební kartou.

DOMLUVÍM SE?

Oficiálním jazykem je zde turečtina a tak se zde nejspíše uchýlíte k angličtině. Počítejte s tím, že mimo klasická turistická místa narazíte i na situace, kdy Vám angličtina příliš nepomůže, ale vždy se dá nějak domluvit. Překvapilo nás že základní slovíčka v angličtině nezná ani mladá obsluha v kavárně. Za to angličtina pro obchodníky s koberci v Městském bazaru problém nebyla a tak si na ně dejte pozor.

CO V KAYSERI NEVYNECHAT?

Veškeré turistické zajimavosti se soustřeďují v oblasti náměstí Cumhuriyet v Kayseri, v takzvané části Starého města. V podstatě na vše narazíte bez velkého hledání. Pokud pojedete dolmušem, dorazíte na autobusové nádraží, které je vzdálené asi 500 metrů od tohoto centra. S lepší orientací po městě Vám pak pomohou offline mapy, pokud stejně jako my nebudete mít internetové připojení.

BÜRÜNGÜZ CAMII - MEŠITA

Krásná stavba mešity, která je zajisté dominantou zdejšího náměstí a jedna z největších mešit samotného Kayseri, kterých je tu mimochodem stejně jako v celém Turecku opravdu hodně. Pětkrát denně v daných časových intervalech svolává prostřednictvím muezín muslimy k motlitbě. Mešitu můžete i jako nevyznávající jejich víru navštívit, obecně je však zakázáno fotografovat jiné právě modlící.

KAYSERI KAPALI ÇARȘI - MĚSTSKÝ BAZAR

Jedná se o druhý největší krytý trh v Turecku hned po tom Istambulském. Vlastně to byl i jeden z našich důvodů proč Kayseri navštívit. No, hodně to tu připomínalo Egypt a jejich schopnost Vám vnutit cokoliv, pokud se necháte. My jsme s tím trochu počítali a bylo nám řečeno, že je potřeba v nejhorším smlouvat o ceně - nejen na tomto trhu. Každopádně u prvních dvou obchodníků to proběhlo tak hladce, že u třetího už jsme seděli v jeho krámku, pili na uvítanou jablečný čaj, protože kamarády jako jsme my musí přeci přivítat a najednou už jsme kupovali koberec. 😀 No naštěstí jsme to uhráli na malý koberec a ještě se slevou, samozřejmě koberec té nejvyšší kvality. Když si pak přečtete rezenze trhu, je tam právě na tyto prodejce koberců upozorňováno. Pokud potkáte koholiv, kdo se s Vámi zvládne bavit dobře v angličtině buďte ostražití. 😀 Kolikrát totiž neumí anglicky ani mladí, kteří pracují v obsluze a tak výřečnost těchto obchodnků na trhu v anglickém jazyce má svůj důvod. Na druhou stranu to naše setkání nebylo zase tak špatné, provedl nás trhem a jeho zkratkami, podívali jsme se s ním do jedné mešity, kde jsme si povídali o jejich víře a samotné stavbě a pak nás zavedl ještě do hezké stavby místní knihovny. Doporučíme naučit se jedno turecké záporné slovíčko - YOK - to nás mimochodem naučili právě na bazaru, když jsme si vybírali koberec. 😀

Krytá část trhu je trochu zmatečná, plná klasických kopií značkového oblečení, elektroniky, šperků apod. Šperky zde určitě nekupujte, jejich koupi nechte popřípadě klasicky na kamenné prodejny, které Vám vystaví certifikát. Trochu zklamáním byla část s jídlem, je tu pouze pár obchůdků se sýry, olivami a kořením. V otevřené části trhu pak alespoň stánky s dobrotami nebo sucukem. Čekali jsme, že si nebudeme moci vybrat, jak to tam bude vonět čerstvým jídlem - třeba jako na trhu v Barceloně v ulici La Rambla. Byli jsme docela rádi, že jsme se z trhu konečně vymotali. Okolo v otevřených částech pak narazíte na části trhu se zpracováním bavlny, kůže nebo s noži. Celkově byl trh trochu zklamáním.

Burunguz Mosque
Burunguz Mosque
Městský bazar
Městský bazar
Městský bazar
Městský bazar
Městský bazar
Městský bazar
Městský bazar
Městský bazar

DALŠÍ TURISTICKÁ MÍSTA KAYSERI

KAYSERI KALESI - OPEVNĚNÍ HRADU

Hrad (opevnění) lemují turecké vlajky a v jeho vnitřní části najdete i muzeum. Vstup do hradu je zdarma, je zde možnost odpočinku v moderní části na dřevěných lávkách a nacházejí se zde i bistra, každopádně nás trochu odradila jejich všímavost. Na ochoz hradu se i přes schody bohužel nedá vylézt, což je docela škoda, byl by to hezký výhled na město.

OBCHODNÍ DŮM FORŮM A NÁPIS KAYSERI

Klasický obchodní dům, jen nabízí hodně obchodů. Ale najdete tu kavárny, které nabízejí klasickou evropskou nabídku. U obchodního domu pak narazíte na nápis Kayseri. Když si budete chtít trochu po chození po obchodech odpočinout tak v podstatě u obchodního centra je docela příjemný parčík s fontánami Havuzlu Park. Obchodní dům se vlastně hned u hlavní silnice podél níž narazíte na velkou řadu obchůdků s dobrotami, pečivem a obchody s bižuterií, tak si určitě tuhle hlavní ulici také projděte. Klasické obchody se suvenýry tu ale nenajdete, pohled jsme tu nesehnali i když jsme byli odkázáni do bookshopu, ten jsme ale nenašli. A magnetky jsme pořídili na trhu, ty tu ve velkém také nemají. Ale za magnetku zaplatíte 25 TL, což je asi 18 Kč.

ULU CAMI - VELKÁ MEŠITA 

Velká mešita, kterou nám obchodník z bazaru ukázal a provedl nás uvnitř a poveděl nám informace o jejich víře. Je trochu mimo dění, nachází se za bazarem, ale určitě ji díky své věži nepřehlédnete. Vstup dovnitř je zdarma, pokud se sem půjdete podívat sundejte si boty a čepici. I tato mešita je pak rozdělená na část, kde se modlí muži a ženy zvlášť. Žen se tu mimochodem modlí mnodem méně, prý se doma starají o děti a domácnost. Každý pátek se tu pak konají "přednášky" k jejich víře. Na koberci uvidíte v podstatě čáry podél kterých se muslimové modlí. Stavba je to hezká, uvnitř ji zdobí velký lustr. Stavbu zasáhlo zeměstřesení a tak je její vrchní část relativně nová, co se zde ale dochovalo a místní jsou na to hrdí jsou krásné sloupy. Další mešitou, kterou můžete navštívit je Kursunlu Camii ta se nachází vlastně jako jediná přes ulici naproti náměstí. A vedle v parku můžete chvíli posedět.

KAYSERI SAAT KULESI - HODINOVÁ VĚŽ

Rozlohou malá a relativně nízká budova takového místního orloje. Taková povinná zastávka města, ale nemějte velká očekávání. Výhodou je pak její umístění naproti mešity a i u zastávky tramvaje, takže nemusíte v podstatě nikam zacházet.

Hodinová věž Saat Kulesi
Hodinová věž Saat Kulesi
V ulicích Kayseri
V ulicích Kayseri
V ulicích Kayseri
V ulicích Kayseri
V ulicích Kayseri
V ulicích Kayseri
Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi
Burunguz Mosque
Burunguz Mosque
Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi

Zatím pro Vás ještě sepisujeme poslední článek - co jsme v Turecku ochutnali.