VÍTEJTE V JORDÁNSKU

08.06.2024

Jordánsko je nádherná země plná kontrastů, a to jak přírodních, tak společenských. Trochu si myslím, že je Jordánsko lehce turisticky podceňovanou zemí. I když v dnešní době je pravda, že zažívá cestovatelský bum. Když už pomineme ty nejznámější místa Jordánska, určitě stojí tahle země za návštěvu už jen pro poznání místního života. Tam si člověk teprve bude vážit toho co má a hlavně i té naší české pracovité mentality.

Jaká je zima v Jordánsku? Co potřebuješ před cestou? Jaké je ubytování? 


Jordánsko plným názvem Jordánské hašimovské království je zemí Blízkého východu. Úředním jazykem je arabština. Náboženství je muslimské s malým zástupem křesťanství. Rozloha země je 112 na světě s počtem obyvatel přes 10 miliónů a z toho skoro polovina žije v hlavním městě Amman.

CO ZAŘÍDIT PŘED CESTOU? 

Jordánsko samozřejmě není členem EU a pro vstup do země potřebujete cestovní pas s platností minimálně ještě půl roku po odjezdu ze země. Dále ke vstupu budete potřebovat i vízum - informace k vízu a Jordan Pass naleznete zde. Vízum můžete obdržet na místě, ale Jordan Pass si budete muset vyřešit před cestou. Žádné jiné dokumenty nebo například očkování pro vstup do země nejsou potřeba. 

JORDÁNSKO V ZIMĚ 

Do Jordánska jsme cestovaly v lednu roku 2023. Pokud nejste příznivci tepla na padnutí, určitě bych volila tyto zimní měsíce či podzim. V tomhle období jsme na severu Jordánska měly okolo 15 stupňů přes den. Je pravdou, že nám pršelo víc než jsme čekaly, asi 2 dny přeháněk.😀 Ale není to pravidlem. Chytly jsme spíš špatný týden. Po našem odjezdu bylo i na severu Jordánska krásné počasí a tepleji. Noci jsou ještě studené, teploty padají snadno i pod 10 stupňů. Jih Jordánska už byl o něčem jiném. Tam se teploty pohybovaly okolo 25 stupňů. Ale večery byly v obou případech chladnější. A velkou, hlavní výhodou cestování v tomhle období je, že se vyhnete turistické sezóně. Za nás skvělé období. 

LETENKY A PENÍZE

Letenky jsme koupily za skvělou cenu, což byl možná i jeden z důvodů, proč jsem se rozhodly do Jordánska jet. Zpáteční letenka bez zavazadla (opět jsme cestovaly jen s batohem) z Prahy do Amannu nás vyšla na 2200 Kč. Druhá polovina výpravy kupovala letenky okolo 2500 Kč a zpátky letěla z Akkaby. Důvod koupě rozdílných letenek bylo jen to, že jsme letenky kupovaly v rozdílný čas a takhle to vycházelo nejlépe. 

Jordánsko má svou vlastní měnu - jordánský dinár (JOD). Jeden dinár je pro představu něco okolo 30 Kč (kurz se samozřejmě pohybuje). V zemi se dá platit i eury a dolary. Dolar je o něco výhodnější, tak jestli budete mít možnost určitě si přivezte nějaké z Česka a popřípadě směňte v Jordánsku za dináry. Směňovaly jsme asi 150 dolarů každá, ubytování jsme platily kartou a moc navíc už jsme nevybíraly.

Počítejte s tím, že vám budou vracet jejich místní měnu a preferují i placení v jejich měně. Výběr z bankomatů je zpoplatněný, jak už to bývá a poplatek se pohyboval od 130 do 200 Kč.  Záleží na bance a celkové částce výběru. Výběr nebyl omezený. Ve městech je spoustu směnáren, často je najdete i v nenápadných prodejnách elektroniky nebo telefonů. Jak vybrat tu správnou? Nejspíš doporučím několik z nich projít, když na nějaké narazíte a optat se. Často se podmínky mění od místa a rozpoložení prodejců. Rozhodně nedoporučujeme směňovat na letišti, to už raději vyberte z nějakého bankomatu, vyplatí se to více. 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování jsme řešily hlavně přes Booking. Na první dvě noci v Ammánu, kde jsme začínaly jsme si ubytování zarezervovaly předem, tam to bylo jasné. Pro zbylou část cesty jsme měly vytipované ubytování předem a podle toho, jak nám vycházely naše plány jsme je rezervovaly. Dostupnost přes zimní měsíc byla dobrá. Průměrně nás ubytování na noc vyšlo od 120-200 Kč, což se bavíme o těch z levnějších variant. Když to člověk viděl, tak by si kolikrát rád připlatil, ale alespoň je na co vzpomínat. 😊 Na co je asi dobré pamatovat, tak v tomhle období jsou noci chladnější a takové levnější ubytování je často bez topení. Že ložní prádlo není bůhví jak dlouho prané, je taky fakt. Často vypadalo ubytování lépe na fotkách, než v realitě. Špína, vlhko, zápach, co tam mělo být sice bylo, ale nefungovalo a podobně. Chce to se trochu obrnit. Alespoň vás to pořádně vtáhne do jordánského života. S čím také počítat je to, že ustlaná postel ještě neznamená čistá, zkontrolovat je vítáno, ale nekontrolujte moc poctivě. 😊
Apartmány v porovnání s hostely byly takřka cenově stejné, tak jsme volily ty. Upřímně nevím, jestli bych se po zkušenosti s apartmány a hotely do hostelu vůbec chystala. Celkově ubytování bylo fajn, ne všechny byly vylozeně špatné. Trochu k tomu i přidalo sychravější počasí a studené noci. V pokojích je často vlhko a teplá voda teče jen zřídka. 

Wadi Musa
Wadi Musa
Amman
Amman
Sun Rice hostel, Amman
Sun Rice hostel, Amman

STRAVA

Jordánská kuchyně je pestrá. Začnete si toho všímat až, když už se přejíte humusu a falafelu. 😀Často tu narazíte na kuřecí, jehněčí a hovězí maso. Na talíři je vždy více příloh, ať už zelenina nebo rýže. Typickým pokrmen je třeba Mansaf nebo Maqloubeh. Ochutnejte i polévky, ty mají výborné. Vedle klasických místních jídel tu najdete i spoustu bister a fast foodu. A budete pít hodně čaje. A jestli nejste milovníci, tak budete. Ten čaj tam chutná opravdu jinak. Ale k cenám. Když budete jíst v místních restauracích, což jsou většinou malé bistra nebo jídelny pro pár lidí, tak počítejte s cenami průměrně od 2.5-5 JOD. Pokrmy v ,,luxusnějších" restauracích klidně i 10-15 JOD. A když už jsme zmínili ty polévky, tak tu si můžete koupit klidně i za půl JOD. Velkou výhodou je, že spousta stánků a bister funguje i v nočních hodinách, takže se můžete kdykoli v klidu najíst.

Nakupování v obchodu může být oříšek. Ty potraviny tam mají levné, ale skutečnou cenu se málokdy dozvíte. Je dobré to pozorovat. Pokud narazíte na někoho poctivého, tak budete teprve koukat, jak levné mohlo být, vlastně ještě o dost levnější. A když jste si jistí, klidně na to upozorněte. Oni když ví, že vy víte, tak se s vámi hádat nebudou. 

A co můžeš ochutnat na Sicílii ?