TIP CESTOVÁNÍ: 10 VYZKOUŠENÝCH TIPŮ, JAK NA LEVNĚJŠÍ LETENKY

06.01.2024

Hledání levnějších letenek může být někdy trochu oříšek. Vždy se vydejte rozumnou cestou, my se řídíme heslem, že každý extrém je špatně. Pokud se totiž budete snažit o co nejlevnější letenky, často to může souviset s tím, že budete trávit hodně přestupního času na letišti nebo to celkově nebude dávat časově vzhledem k ceně a délce Vaší dovolené smysl. Pořád se jedná o Vaši dovolenou, kterou si určitě chcete užít a je zapotřebí zvážit i všechny časové náročnosti. V podstatě by se dalo říct, že čím více se uskromníte, tím levnější letenka také bude. V základní ceně letenky tak počítejte pouze s batohem a společností přiděleným sedadlem. Případné změny pak zvyšují cenu letenky. My s batůžkem létáme pravidlně a sbalíme se do něj i na dovolné delší než týden.


ZDE PÁR TIPŮ JAK NA TO:

1. VYUŽIJTE VYHLEDÁVAČE LETENEK

Vyhledávačů letenek je v dnešní době nespočet a každý má oblíbené jiné. My nejčastěji využíváme Google Flights, Kiwi.com, Skyscaner, Pelikána nebo třeba StudentAgency. Vzhledem k tomu, že se jedná o zprostředkovatele je obecně doporučováno nekupovat letenky přes tyto společnosti, ale až přímo u leteckého dopravce. Situace, kdy by se dalo přemýšlet o nákupu letenek přes tyto společnosti jsme Vám uvedly v tomto článku. Každopádně tak alespoň dostanete tip, u jakých dopravců jsou nejlevnější letenky, jaká se s tím spojená doba letu nebo počet přestupů. Dobrý je v tomto právě portál Google Flights, který Vám nabídne i cenový graf daných letenek a tak víte, zde kupovat hned nebo ještě vyčkat. Dané letecké společnosti totiž nemají tak promakané vyhledávače. Samotné letenky pak kupujte u daných leteckých společností pro případné řešení vzniklých problémů. Navíc je zde můžete ve valné většině případů koupit i levněji. V případě WizzAir Discount Clubu se pak dostanete i na řádově nižší ceny.

2. JAK PŘEMÝŠLET NAD LEVNOU LETENKOU?

Obecně známým faktem je, že letenky je dobré nakupovat s odletovým dnem mimo víkendy (co nejvíce ke středu týdne), státní svátky anebo prostě mimo sezónu. Ale nejedná se jen o státní svátky a prázdniny u nás, letenky do USA třeba bývají dražší samozřejmě v sezóně, ale také na Vánoce a na jejich typický svátek Thanksgiving day, kdy se snad celá Amerika přesouvá za příbuznými. I toto vše může ovlivnit cenu letenky. My využíváme hodně možnosti létat mimo sezónu - do USA v listopadu nebo únoru, na Sicílii v říjnu, do Portugalska a na Madeiru v říjnu a září nebo třeba do Peru v březnu. Mimosezóna pak souvisí i s lepšími cenami služeb a ubytováním a hlavně je všude větší klid. Dalším takovým klasickým doporučením, jak natrefit na co nejlevnější letenku je nehledat letenku k předem zvolené destinaci, ale hledat destinaci vzhledem k levným letenkám, což Vás může kolikrát zanést na místa, která by Vás třeba ani nenapadla a dovolená je nakonec pak ještě lepší, než byste čekali. Pokud už máte daný termín a místo, kam se podívat můžete se inspirovat dalšími možnostmi jak cenu letenek ještě snížit.

3. ODLETOVÁ/PŘÍLETOVÁ LETIŠTĚ MIMO ČR

Pokud chcete mít nejlevnější variantu letenek, nelétejte z Prahy (to platí především v sezóně). Levnější odlety nízkonákladových společností a pro nás i s cenově a časově nejlepším dopravním spojením jsou často z Vídně. Dálkové lety třeba často využíváme z Berlína nebo Mnichova. Nebojte se tedy zabrouzdat na odletová letiště mimo ČR. Je zde zapotřebí k ceně letenky samozřejmě připočítat i náklady na dopravu na tato letiště. Každopádně možností dopravy je hned několik. Od vlaku až po autobusové soukromé dopravce jako je Flixbus nebo RegioJet. Pokud Vás bude více, vyplatí se jet i autem a složit se na náklady spojené s parkováním u letiště, navíc se při řízení na zpáteční cestě můžete prostřídat, protože my třeba býváme značně unavení.

4. VŠE SI DOBŘE PROPOČÍTEJTE

Když si dáme příklad, cena jízdenky Flixbusem do Mnichova na letiště momentálně stojí okolo 500 Kč/osobu. Do centra Mnichova pak o něco více. Vlak Vás potom od ČD z Prahy do Mnichova (Freising) může momentálně vyjít od 600 Kč a výše při nejlevnějším spoji. Oboje je spojené s příjezdem na letiště v nočních hodinách, na ranní odlety si tak budete muset na letišti pár hodin počkat. Výhodou dopravy vlastním autem k letišti je pak to, že přijedete na parkoviště v potřebný čas a na letišti se kromě nutného času pro odbavení a kontrolu nezdržíte. Ceny za parkování třeba u mnichovského letiště na 12 dní se pohybují od 60 euro, což není tak špatné. Náklady na dopravu se budou pohybovat do 1 000 Kč na cestu, a tak se automobil vyplatí o to více, čím více Vás pojede. 

My jsme takto odlétali z Mnichova do New Yorku, kde jsme sehnali cenu jízdenky vlaku od ČD ještě za 380 Kč a na letišti jsme pak měli 7 hodinové noční čekání, ale vzhledem k tomu, že jsme jeli ve dvou se nám to vyplatilo o dost více, než autem. Navíc jsme byli na zpáteční cestě opravdu unavení a kvitovali jsme, že nikdo z nás nemusel řídit. Při odletu z Berlína do USA jsme zase využili placené letištní parkoviště, jelo nás totiž pět, tedy plné auto a tak se celkové náklady na dopravu krásně rozpočítaly. 

Každopádně nad autem lze takto přemýšlet v momentě, pokud máte stejné letiště pro odlet i návrat, což se v kombinacích pro hledání levných letenech nemusí vždy stát a veřejná doprava tak bude nejlepší a vlastně i jedinou možností. Takto se nám podařilo sehnat relativně levné letenky na Sicílii, kdy odletovým místem byla Vídeň a nazpět jsme se vraceli na letiště do Prahy. Tak se nebojte být v kombinaci odletových a příletových míst trochu více kreativnější.

5. "OKRUŽNÍ JÍZDA"

Letenky na Madeiru jsme zase řešily trochu jiným způsobem. Tady jsme se snažily, aby letenka byla co nejlevnější, ale aby to alespoň trochu dávalo smysl. Protože levnější přímé zpáteční letenky sice nebyly tak drahé, ale neseděly nám dny pro přílet a odlet, které jsme pro Madeiru potřebovaly, což se často také může stát. Letěly jsme Vídeň - Funchal (Madeira) přímým letem, kde nás letenka vyšla na nějakých 1 200 Kč. Nazpátek trochu delší cestou Funchal - Porto za 600 Kč, pak přelet Porto - Barcelona za 600 Kč. A naposledy Barcelona - Milán - Praha za 1 100 Kč. Celková cena letenek i s dopravou na letiště do Vídně nás touto kombinací vyšla na 3 500 Kč. Letenky jsme takto řešily s 3 měsíčním předstihem, kdy se cena přímých letenek z Vídně pohybovala někde mezi 6 000 - 8 000 Kč. Narazit můžete na letenky i za 10 000 Kč. 

Tolik přestupů nebylo náhodou a vymyslely jsme to tak, aby jsme si užily i přestupní města. Strávily jsme tak kromě Madeiry skoro celý den v Portu a 3 dny jsme si užily v Barceloně. Mezistátní letenky z Madeiry (Funchalu) do větších letišť v Portugalsku, v našem případě Portu, seženete totiž za pár stovek. Jediné přestupní místo, které jsme trávili na letišti přes noc byl Milán.

Pro Madeiru jsme zase pro hledání letenek využily Google Flights, který Vám krásně porovná veškeré dopravce i obvyklou cenu letenek v daném termínu, a tak víte zda kupujete levně či draze. Letenky jsme pak opět kupovaly přímo u leteckých společností. No tak třeba i takto se dá naplánovat cesta a za dobrou cenu navštívit více míst najednou. Tady se nám to zrovna podařilo relativně dobře naplánovat, ale ne vždy to bude dávat smysl. Tady se vždy řiďte zdravým rozumem - jak se říká, čeho je moc, toho je příliš.

!POINT TO POINT LETENKY!

Takovou kombinaci letů jakou jsme měly my do Madeiry a zpět Vám vyhledávač sám od sebe zřejmě nenabídne, budete muset chvíli hledat a zkoušet, přes která místa se vyplatí letět. Kažopádně obecně, pokud Vás napadne takto kombinovat lety a nemusí to být takto složitě, stačí jedno přestupní místo a poletíte s nízkonákladovými společnostmi jako je Ryanair nebo Wizzair, myslete na to, že se jedná o tzv. POINT TO POINT letenky - tedy letenky z bodu A do bodu B a dejte si tam dostatečný čas na jednotlivé přestupy. Protože v tomto případě letecké společnosti nenabízejí žádnou refundaci v případě zpožděného letu, kdy tím pádem nestihnete let další a museli byste si tak koupit další letenku, aby jste se dostali zpět domů. Letenky nejsou totiž v rámci jedné rezervace ale samostatně a samostatně se tak i chovají a přistupuje se tak k nim. Point to point letenky nejsou tzv. multi day letenky nebo over stop letenky i když by se to tak na první pohled mohlo zdát.

6. PŘESPÁNÍ NA LETIŠTI

Ano i toto může být součástí dovolené. Poslední noc na Madeiře jsme strávily krátkým spánkem v autě na letišti, které jsme tam poté nechaly. Při zpáteční cestě jsme zase přespaly na letišti v Miláně, kde jsme měly několikahodinové noční okno na letišti. Na některých letištích jsou i tzv. přespávací budky, které si musíte dopředu zarezervovat a zaplatit. Noční čekání na letišti není v podstatě nic katastrofálního, nepřijdete tak o denní program na dovolené a můžete tak vlastně ušetřit i za ubytování. Často se právě s delšími časovými okny na přestupech nebo večerním čekáním na letištích setkáte, když budete hledat co nejlevnější cenu letenek. Tady je asi potřeba brát to opět s rozumem. Pokud pojedete v rámci omezeného času třeba na dva dny do Porta a čeká Vás 8 hodinové čekání na letišti v Miláně, kde byste za letenku ušetřili 300 Kč, tak to pak asi moc smysl nedává. Pokud pak budete mít možnost volby, pokuste se nespat na letišti v pařížském Bordeaux, bývá tam docela zima, pouští tam snad naschvál přes noc klimatizaci a to letiště samo o sobě moc příjemně nevypadá. 😀

7. VYUŽIJTE NOČNÍ/RANNÍ LETY 

Noční nebo brzké ranní lety Vám mohou ušetřit také nemalé peníze. Ušetříte totiž za noc v ubytování. Mnohdy jsou přestupy nakombinované přes vyhledávače přes den, tak se podívejte i na noční/večerní/ranní varianty a nebojte se vlastní kombinace. Jediná nevýhoda právě těch brzkých ranních letů třeba z Vídně je příjezd na letiště. My jsme takto odlétali z Vídně na Sicílii někdy v sedm ráno, ale poslední veřejná doprava Vás sem zaveze před půlnocí. Ale opět se tu bavíme o nočních hodinách, tak je v podstatě jedno, jestli je trávíte spánkem na letišti nebo u sebe doma. Navíc máte jistotu, že daný let opravdu stihnete. Letenky zpátky zase hledejte ve večerních hodinách a pokud možno přímé, můžete si tak užít ještě část dne na dovolené. V případě přestupních letenkách ve večerních hodinách Vám pak často nezbyde nic jiného, než vydržet na přestupním místě do rána na ranní let.

8. VYUŽIJTE PŘESTUPNÍCH MÍST

Toto neplatí vždy, ale občas se vyplatí podívat se na ty klasické lety do známějších destinací a podívat se na jejich přestupní místa. Můžeme si tu zase uvést příklad, když byste si rádi jeli podívat do Washingtonu D.C. a nikam jinam, nabízí se nám zpáteční letenka za 14 000 Kč z Mnichova. Zatímco letenka do nedaleko vzdáleného New Yorku se dá sehnat v tu samou dobu už od 10 300 Kč. Co z toho plyne? Kupte letenku do New Yorku a ve Washingtonu prostě vystupte. Na cestu zpátky se pak do New Yorku dostanete za 3 hodiny autobusem asi za 35 dolarů. A máte ušetřené nějaké 3 000 Kč. Tak i takto se nad letenkami dá přemýšlet.

9. DLOUHÉ LETY SI ROZDĚLTE

V případě dlouhých letů třeba do Asie nebo Indonésie Vás nemine minimálně jedno přestupní místo. Opět tato rada neplatí vždy, ale pokud nebudete letenku hledat ve vyhledávačích klasicky z bodu A až do cílové destinace, ale letenky si rozdělíte, můžete takto také ušetřit. Každopádně si zde dejte pozor na dostatek přestupního času.

10. MULTICITY LETENKA

Dobře tento typ letů vyhledává třeba ScyScanner nebo to umí i Google Flights. A kdy multicity letenku využít? Třeba pokud chcete navštívit více měst během Vaší dovolené a nechcete se zase nazpět vracet do příletového města, kam byste kupovali zřejmě v součtu levnější zpáteční letenku. My jsme s multicity letenkou ještě neletěli, každopádně jsme o ni teď uvažovali v rámci našeho tripu do USA. Plánem totiž byla návštěva NYC a Chicaga, a jsou dvě možnosti, jak tento vnitrozemský přelet řešit.

Pojďme si pro lepší pochopení uvést zase příklad. Nad jednosměrnými letenkami nemá smysl v podstatě vůbec přemýšlet, protože jsou opravdu drahé, a to jak do NYC, tak i do vzdálenějšího Chicaga. Tou levnější variantou je pak zakoupení zpátečního letu do NYC, kde mimo prázdniny, USA státní svátky a Vánoce, zakoupíte letenku za dobrou cenu. Nám se to podařilo v listopadu 2022, ale i teď na červen roku 2024 do 10 000 Kč, jednalo se v obou případech o přímé lety s odletem z německých leťišť. Pak už jen zbývá dořešit otázku ceny vnitrozemského přeletu z NYC do Chicaga, kde Vám nezbyde nic jiného, než porovnat ceny od různých aerolinek a hlavně si dát pozor na zavazadlovou politiku těchto společností. Často jsou ceny i bez zavazadla. Tady se nám zavčasu podařilo koupit zpáteční letenku NYC - Chicago za 3 500 Kč od americké nízkonákladové společnosti Southwest, reálně se tu budete pohybovat od 60 dolarů za jeden směr a více, mnohdy i mnohem více. A to jsme v součtu na nějakých 13 500 Kč za 4 lety s hand bag a příručním zavazadlem.

Druhou možností je právě multicity letenka. V našem případě bychom navolili například Berlín - NYC - Chicago - Berlín. Tady nám multicity letenka vyšla na nějakých 17 000 Kč, což rozhodně není špatné. Takže pokud byste se oproti nám nechtěli nebo nemohli z časových důvodů vracet do NYC, tak by to byla možná i ta lepší volba.

Kdybysme totiž porovnali obě možnosti, tak výhodou multicity letenky je mínus jeden přelet, takže uspoříte alespoň trochu času. Nemáte tam riziko toho, že nízkonákladová aerolinka zruší svůj let a nenabídne Vám vhodnou možnost náhrady, a tak je možné, že nestihnete odlet domů. A hlavně to máte v rámci jedné letecké společnosti, tudíž i zavazadlová pravidla budou stejná. Takže minimálně je dobré porovnat si obě možnosti a vybrat pro Vás tu nejlepší a nejvhodnější.

A co výhody a nevýhody půjčování aut od místních dané země?