TIP CESTOVÁNÍ: 7 TIPŮ JAK CESTOVAT LOW-COSTOVĚ

Velké téma možná spíše pro začínající cestovatele a pro nás vlastně i důvod proč jsme začaly psát tento blog. 😊 Hodí se sem vlastně i takové naše moto blogu - cestujeme s batůžkem a rozumným rozpočtem. Představa spousty lidí o low-cost cestování je i o tom, že se člověk vlastně musí omezovat, ale to taky není až tak pravda. 😊 Ba naopak to Vaše cestování udělá pravým cestováním se spousty zážitky, o které se klasickým cestováním připravíte. Tak se pojďme společně podívat, jak nad low-cost cestováním přemýšlet.


Cestujeme hodně, v myšlenkách prakticky pořád. Jen se vrátíme z cest, už plánujeme další, vzhledem k našim časovým i finančním možnostem. A přitom máme úplně normální práci a povinnosti jako každý jiný. Stále častěji jsme dostávaly otázky: ,,Jakto, že zase někam jedete?" nebo ,,Kde na to berete pořád peníze"? Uvědomily jsme si, že spoustu lidí si stále myslí, že nás poznávání nových míst musí stát majlant a přitom třeba jen nevědí jak na to. Když se ale trochu zorientujete v možnostech, může se cena za dovolenou velkou měrou snížit. A často nás cesta i s letenkou vyjde na méně, než by nás za stejný počet dní vyšla tady u nás.

Často uslyšíte větu, cestovat může každý, pojď cestovat v podstatě zadarmo. Ale položme si ruku na srdce, cestování prostě nějaké peníze stojí. A jsou i destinace, které jsou samy o sobě drahé a nemusí to být jen drahou letenkou. Je však otázkou zda na daném místě zaplatíte 60 000 Kč nebo 30 000 Kč, takovým typickým příkladem je třeba New York. Nevýhoda toho všeho je jen jedna. Strávíte plánováním a zjišťováním informací daleko více času, než kdybyste jeli s cestovní kanceláří. Ale alepoň máme o čem psát! 😀

Představa spousty lidí o low-cost cestování je i o tom, že se člověk vlastně musí radikálním způsobem omezovat a dovolenou to připomíná jen zdaleka. Také to neplatí ve všech případech. 😊 Ba naopak to Vaše cestování udělá pravým cestováním se spousty zážitky, o které se klasickým cestováním připravíte. Ale na úvod prozradím jedno pravidlo nad zlato. Prostě vezměte batoh a jeďte, nic Vás nenaučí víc!

Island, Vestrahorn
Island, Vestrahorn
Chicago
Chicago

1. FLEXIBILITA 

To je důležité hlavně u nákupu letenek. Pokud neřešíte volno v práci a jste hoďně flexibilní máte vyhráno. A pokud nemáte vyloženě vybranou destinaci, kterou chcete navštívit, tím lépe. Platí tu takové nepsané pravidlo - nevybírej si letenku, ona si vybere tebe!

Můžete takto koupit letenky opravdu za pár korun. Často se dočtete, že to jsou letenky typu kup a ze dne na den leť. Což až taková pravda není, v mnoha případech je to právě naopak. Do vzdálenějších destinací, pokud nebudeme počítat last minute nabídky, se naopak vyplatí kupovat s dostatečným předstihem. Stačí být prostě flexibilní a ve správný čas koupit. Je dobré se zaregistrovat na srovnávacích portálech, dostanete tak upozornění o snížení cen vybrané destinace a výhodných letenkách. Dobré informace o letenkách dostatnete třeba na portálech Honzovy letenky, Cestujlevně, Zaleť si nebo na Pelikánovi, stačí se přihlásit k notifikacím.

Pokud nemáte až takové možnosti v té flexibilitě, i přesto je lepší nevybírat přesné datum, ale třeba alespoň období nebo měsíc. Pokud máte totiž pevně dané datum, často se stane, že o pár dní dříve nebo déle narazíte na letenky, které jsou i o polovinu levnější. Zvažte tedy nejdřív možnosti letenek a pak zkuste dořešit dovolenou. Při snaze o co nejlevnější letenku je potřeba počítat i s přestupy. 

Kanada
Kanada
Salar de Uyuni, Bolívia
Salar de Uyuni, Bolívia

2. UBYTOVÁNÍ 

Ubytování řešíme především přes Booking.com. Za roky cestování už máme úroveň Genius 3 a čerpáme slevy na ubytování. To jak si přes Booking. com zajistit levnější ceny se dočteš zde. Často cestujeme ve větším počtu a bereme apartmány, kde se cena rozpočítá. Dvoulůžkový pokoj vyjde samozřejmě dráž. Další platforma, kterou využíváme je AirBnB, které bylo kdysi více přívětivé pro peněženku. V dnešní době už musíte více hledat.  Další variantou jsou hostely, které je dobré využívat hlavně, když cestuje člověk sám. Nebo třeba Guesthousy a ubytování u místních. Další variantou je třeba coachsurfing nebo housesitting, což je hlídání domu a domácích mazlíčků výměnou za ubytování zdarma. 

Pokud cestujete autem, ať už vlastním nebo půjčeným a je to možné, spěte v autě. Ušetříte tím spoustu peněz a velká výhoda je i to, že můžete spát kdekoli. Zároveň máte zaplacený i dopravní prostředek na cesty.

Pokud Vám to destinace i roční období umožní, zvažte i spaní ve stanu. Začátky mohou být trochu krušnější, ale časem si naladíte spaní, aby Vám vyhovovalo. Nevýhodu to má, pokud cestujete se stanem, spacákem apod. a bude Vás na cestě čekat přelet. Často jsou low-cost cestovatelé batůžkáři, tzn. že nepřiplácí za zavazadlo. Tudíž light a ultra light vybavení Vás třeba nemusí minout, což je v začátku velká investice. Každopádně za ušetřené peníza za odbavená zavazadla se to časem vyplatí. Pokud ale plánujete jen jednu cestu a víte, že to není nic pro Vás, nemá smysl do toho více investovat.

Lofoty
Lofoty
Madeira
Madeira
Azory
Azory

3. STRAVOVÁNÍ 

Základní pravidlo je vyhnout se klasickým restauracím. Často jezdíme na tripy a pronajmeme si ubytování i s kuchyní. Není to o tom, že by člověk na ,,dovolené" vařil, ale udělat si večer teplou večeři, připravit svačinu na další den nebo ráno snídani ušetří spoustu peněz. A když s sebou nemáme hořák a camping vybavení, prostě přežijeme týden na studené kuchyni. Vydržet se to dá a chutná o to víc, když jíte s pocitem, že si takhle vlastně vyděláte na další cestu. 😀 Dobrý tip je i koupit menší, skladný hořák. V dané zemi kartuši a vypůjčit si v ubytování z kuchyně nádobí. Nemusíte tak řešit balení camping vybavení do batohu.

Když jsme v destinaci, kde by byl hřích neochutnat místní kuchyni a to mi rádi je možnost jak ušetřit i tady. Restaurace vybíráme v naší cenové relaci s dobrým hodnocením. Pomoci Vám s tím můžou Google Maps a jejich funkce, kdy do vyhledávání napíšete cheap eats. Ušetřit můžete návštěvou místních bister, stánků nebo městských trhů nebo nakupovat v menších obchodech mimo centrum a supermarketech.

4. DOPRAVA

Tady zase hodně záleží na tom kam jedete. Jsou destinace, kde byste třeba při využívání veřejné dopravy a odmítnutí pronájmu auta byli sami proti sobě. Na takovém Islandu nebo v Norsku to ani jinak nejde. Nejlepší variantou je zaplnit celé auto a určitě to nebude finančně tak náročné jak se na první pohled může zdát. Často půjčujeme i auto od místních.

V zemích, které to umožní, tak abysme se dostali všude, kam chceme, využíváme především veřejnou místní dopravu. Asi byste kolikrát koukali kolik tím ušetříte. Z časového hlediska nemáte takovou volnost a je potřeba trochu plánovat a zjiˇšťovat, ale určitě se to vyplatí. A ty zážitky s místními jsou k nezaplacení. 

Další variantou je spolujízda, například s BlaBlaCar, kde se dají ušetřit nemalé peníze. Časově Vám to vyjde stejně jako kdybyste měli půjčené své auto, ale nemusíte platit za pronájem. A pokud se nebojíte, tak můžete stopovat. Zase záleží v jakých jste zemích. Některé země jsou vůči cestovatelům hodně vstřícní a jsou zvyklý a v některých zemích to zrovna bezpečné nebo oblíbené není. Ve městech zase hodně chodíme pěsky.

Kanada
Kanada
Sicílie
Sicílie

5. ZAVAZADLA

Low-costář je batůřkář. Opět pokud Vám destinace a Vaše plány dovolí vyhněte se připlácení odbaveného zavazadla nebo i toho příručního. Ono to jde ruku v ruce. Pokud budete primárně využívat veřejnou dopravu, nebude se Vám chtít celou dobu cestovat s více zavazadly. Pokud budete mít letenky, kde je více přestupů a koupené zvlášť, musíte myslet na to, že za odbavené nebo připlácené zavazadlo zaplatíte tolikrát, kolik máte letenek. Vzít jen batoh (což znamená zavazadlo na palubě pod sedačku) je jasnou volbou. 

Představa toho, že se na 14 dní zabalíte do menšího batohu a ještě k tomu musíte zabalit věci do zimy i do léta? Pokud to párkrát zkusíte, sami přijdete na to, že více jak polovinu věcí se kterými běžně cestujete opravdu nepotřebujete. A na týden to problém není už vůbec. Prakticky potřebujete stejný základ věcí na týden jako na tři dny. A kdybyste se báli, že nevyjdete, spoléhejte na prádelny, těch je všude dost. Na to jaký batoh do letadla zvolit se můžete podívat v tomto článku.

6. PLÁNOVÁNÍ 

Jak už jsme zmínily, plánování takové low-cost dovolené zabere daleko více času, než kdybyste si koupili zájezd u cestovní kanceláře. Začíná se u hledání letenek, vhodného a levnějšího ubytování, ke kterému rovnou volíte cenu a vhodnost veřejné dopravy. Spoustu času zabere i plánování samotné cesty. Na každé známější turistické místo, kam se budete chtít dostat pravděpodobně i Vy jezdí cestovní kanceláře. Na Vás bude zjistit jestli je možné dostat se na místo po vlastní ose nebo ne a jaké jsou možnosti. Která z možností je pro Vás z finančního i časového hlediska nejlepší a jak se pak dostanete na další místo a mohli bychom pokračovat. Čím více zjistíte, načtete a budete plánovat, tím více můžete ušetřit a být připraveni. Nicméně, nikdy nepočítejte s tím, že plán vyjde do posledního detailu, může se stát, že jsou věci nakonec jinak, než si přečtete nebo se může stát cokoliv jiného. Už v tom, ale budete mít výhodu, že máte přehled a jste připraveni na spoustu věcí. Přípravou Vás pak nezaskočí ani poplatky za silnice, vstupy, parkování atd. 

Jordánsko
Jordánsko
Peru
Peru

7. MIMO SEZÓNU 

Cestujte mimo sezónu. V tomto období klesají ceny letenek, ubytování a většiny služeb, říká se. Ovšem jsou destinace, které hlásí mimosezónu, aby odlišily ten masový nával lidí od toho menšího, tak ceny příliš neklesají. Takových destinací je několik, které jsou celoročně na tom stejném. Ale jsou i destinace, které jsou závislejší na počasí a mimo sezónu se zhoršujícím se počasím a opadnutí turismu ceny opravdu klesají. Tady je za nás potřeba zvážit jestli se opravdu vyplatí ušetřit peníze navzdory počasí, které Vám může ovlivnit celou dovolenou.

A když jsme u té dopravy, jak se dá třeba procestovat Sicílie s MHD a funguje bez problémů?