FILIPÍNY: CO VĚDĚT PŘED CESTOU

Sepsali jsme pro Vás veškeré informace, na které se pravděpodobně budete ptát před plánováním té Vaší cesty na Filipíny. Jedná se o souhrnný článek základních informací.


VSTUPNÍ PODMÍNKY A INFORMACE

Pro vstup do země nepotřebujete momentálně žádná víza. Filipíny mají bezvízový vstup pro turisty, kteří nestráví na Filipínách více jak 30 dní. Pro vstup i pro výstup je povinností vyplnit filipínský cestovní informační dotazník eTravel, který naleznete zde. Vyplnění je možné online před cestou nebo na letišti po příletu. Postačí Vám k tomu informace z pasu, letenek a ubytování. QR kód, který Vám registrace vygeneruje budete potřebovat pro vstup přes imigrační kontrolu a při výstupu ze země, takže si ho uložte. 😊  

Další věc, na kterou si dát pozor při výstupu ze země je už při nákupu zpátečních letenek. Při nákupu se Vám může zobrazit okénko ohledně zaplacení poplatku za výstup ze země, který můžete zakoupit online společně s letenkou. Nám se to tak stalo s leteckou společností Cebu Pacific, při nákupu zpáteční letenky, těžko říct jestli je to běžné i u jiných leteckých společností. Často na tento poplatek upozorňují i ostatní cestopisy. My jsme to nechali být s tím, že poplatek zaplatíme později. Podle popisu nám nebylo úplně jasné jestli se nás to týká nebo ne. Nakonec jsme se rozhodli, že zaplatíme poplatek až na letišti a udělali jsme dobře. Poplatek se týká jen rezidentů Filipín, ne turistů. Zvláštní na tom je i to, že se jinde dočtete, že na letišti spoustu lidí poplatek zaplatili a že neberou karty a je lepší si nechat přesnou hotovost na platbu. Jestli proběhla nějaká změna, těžko říct, ale opravdu jsme nic neplatili. 

Cestovní pas musí být platný 6 měsíců po opuštění země. Další věc, kterou je lepší mít, i přesto, kdybyste neměli v plánu řídit (nikdy nevíte) je mezinárodní řidičák.

OČKOVÁNÍ

A poslední věc, kterou je potřeba zvážit před cestou je očkování. Tohle je opravdu individuální. My jsme byli očkovaní už z Peru na břišní tyfus, žloutenku A a s tím jsme si vystačili. Žlutá zimnice, kterou máme taktéž z Peru vyžadována není. Co jsme zvažovali bylo ještě očkování proti malárii. Někteří z nás se nechali naočkovat proti vzteklině. A velký výskyt v této oblasti má horečka Dengue.

Bližší informace o očkování nalezneš v tomto článku. 

PLACENÍ

Na Filipínách se platí filipínským pesem. Kurz za naší cesty (rok 2025) byl cca. 0,41 oproti koruně. Lehce si spočítáte, že 100 pesos je 40 Kč a to Vám postačí. Vždy se snažíme vyhnout výběrům a směnárnám na letišti a vezeme s sebou jinou měnu v hotovosti pro začátek, kdyby náhodou. V tomto případě se jednalo o dolary. Vesměs jsme je nepotřebovali a směnili později ve městě na pesa. Ale vždy je lepší mít aspoň něco v kapse, jak se říká. Kurz USD/PHD byl cca. 57 PHD za 1 USD. 

S bankomaty tu nebyl žádný problém, co se týká přijímání karet. Všechny bankomaty si účtují za výběr. Maximální možná částka, kterou můžete z bankomatu na jeden výběr vybrat je 10 000 PHP, což Vám na nějakou chvíli vystačí. Doporučujeme s sebou vzít klidně karty dvě, pro případ, že by jedna nešla nebo i kvůli dalšímu výběru, nemusíte tak za pár dní hledat další bankomat. Poplatek za výběr byl průměrně 300 PHP. Možná už trochu ohrané pravidlo, ale stále důležité. Když budete v zahraničí platit kartou, vybírejte vždy možnost platit v místní měně státu, ve kterém se nacházíte, nikoliv v české měně. Platba je totiž převáděna nikoliv kurzem Vaší banky ale kurzem terminálu a celkově byste tak na účtu mohli zaplatit až o 12 % více.

Tip: Občas se Vám může stát, že v bankomatu nebudou peníze a samozřejmě jako na potvoru nebudou nikde v celém městě. 😀 Tak nenechávejte výběry až do momentu, kdy už nemáte žádné peníze. 

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ

I přesto, že většina ubytování a některé lepší restaurace mají wi-fi , bez internetu se neobejdete. Ať už na mapy, check-in, plánování apod. Sim kartu můžete koupit na letišti v Manile po příletu. Koupi Sim karty na letišti se snažíme spíše vyhýbat. Sim karty kupujeme většinou ve městech, kde je cena až o polovinu nižší. Výběr tarifů je tu na Filipínách docela pestrý. Vy se řiďte, ne podle toho kolik dat asi tak spotřebujete, ale podle dní kolik plánujete na Filipínách strávit. My jsme koupili 12 GB tarif, který nás na měsíční platnost vyšel na 800 PHP. Cena za ten stejný tarif byla na letišti 2x taková. 

Coconut Beach, Palawan
Coconut Beach, Palawan
Massin River, Siargio
Massin River, Siargio

KDY VARAZIT NA FILIPÍNY ? 

Říká se, že návštěva Filipín je ideální po celý rok. Ale i tak tu máme dvě období a jedno z nich je přeci jen ideálnější. Nejlepším obdobím pro návštěvu je období od listopadu do dubna, kdy je na Filipínách období sucha. V druhé polovině roku je na Filipínách období dešťů. Nicméně to neznamená, že by tam pršelo den co den. Může, ale nemusí. Je potřeba se akorát připravit na větší počet přeháněk během dne a oblačno. 

Co může cestování značně zkomplikovat během tohoto období jsou časté povodně. Nejdeštivější měsíc je listopad a prosinec. Teploty se během roku pohybují stabilně okolo 30 stupňů a v noci padají lehce pod tuto hranici. Ve vyšších nadmořských výškách se samozřejmě teploty mění. Souostroví leží v tropickém pásu, takže se připravte na pořádné vlhko. Tak, tyhle informace si přečtete na všech informačních platformách. 😊 Jenže, pravdou je, že to není tak jednoznačné a lehké shrnout do pár vět. Filipíny mají 7 000 ostrovů a nachází se na velké ploše, takže klima na každém ostrově může být přeci jen rozdílné, nebo spíše je rozdílné. Přesto aspoň pro představu se obdobím sucha a dešťů můžete řídit.

Z naší zkušenosti z přelomu ledna/února můžeme tohle období doporučit. Navštívili jsme ostrovy Palawan, Coron, Bohol, Panglao, Siargao a počasí bylo ideální. Otázkou je jestli jsme přeci jen neměli trochu štěstí. Deštivé přeháňky hlásili na Siargio i Boholu, ale vždy jsem tomu tak nějak utekli nebo se zdržovali na pobřeží. Třeba na Siargau jsme s tím počítali, ideální měsíce na návštěvu bez dešťů doporučují jiné. Ale taky bez deště. Pršelo nám opravdu asi 2 dny tak hodinu během 17 dní. Nicméně, když jsme odjeli z Palawanu pár dní potom Palawan hlásil povodně a přívalové deště. A co z toho tedy vyplívá ? 😀

Zvažte období sucha a dešťů a jednotlivé ostrovy, kupte letenky, zabalte se, buďte připraveni na změnu itineráře a prostě jeďte. 😊  

Tip: Dejte si pozor na období Velikonoc, jelikož Filipínci jsou křesťané a tyto svátky hodně slaví. Návštěvy příbuzných a oslavy Vám můžou zkomplikovat cestu. Může se stát, že všechny vnitrostátní letenky budou vyprodány, ale hlavně bude všude živěji a plno. 

Panglao
Panglao
Palawan
Palawan
Bohol
Bohol

CO S SEBOU ZABALIT NA 3 TÝDNY? 

Létáme jen s batohem a všechny letecké vnitrostátní společnosti mají váhový limit 7 kg. Takže jsme si toho s sebou moc nebrali a vlastně ani nebylo potřeba. Zabalte se do batohu tak na 8 dní a využívejte místní prádelny, které Vám tu poslouží za pár korun. Najdete je opravdu v každé vesnici. Vše co jim dáte sepíší, aby na nic nezapomněli a vše složí. Často nás fascinuje, jak dokáží to oblečení poskládat. Některé fígle by se hodili při balení i nám. 😀

I přesto, že jedete do tepla nezapomeňte si s sebou vzít nepromokavou bundu, pláštěnku. Teplejší oblečení, ve kterém poletíte se Vám bude hodit na přelety nebo do autobusu. Klimatizace tu jede všude na maximum a přechody z tepla do zimy nejsou příjemné. Někdo, kdo na tyto přechody trpí by si s sebou měl vzít i roušku a v klimatizovaných prostorách ji využívat. 

Drogerii tu pořídíte za pár korun a mají tu opravdu vše. Opalovací krém tu taky pořídíte s větším faktorem a oblečení tu stojí pár korun, tak toho zabalte klidně méně a pořiďte něco až na místě, kdyby bylo potřeba. Ručníky, povlečení, mýdla byly součástí skoro každého ubytování. Na Filipínách se používá oficiálně americký typ zásuvek. Většina hotelů a restaurací však používá univerzální typ zásuvky, kam pasuje i česká zástrčka. Měli jsme s sebou i americkou, ale ani jsme ji nepoužili. Obecně se na cestách do těchto končin doporučuje vozit s sebou cestovní, nejlépe univerzální adaptér. 

Rozhodně přibalte repelent! Koupíte ho i na Filipínách. Byli jsme zvědaví jestli tu budou prodávat něco co opravdu zabere, než klasický OFF, ale nebylo tomu tak. Vozíme s sebou Travel safe repelent, který má 50% deef do tropů proti hmyzu a nemůžeme si ho vynachválit. Nezapomeňte na to, že komáři přenáší spoustu nemocí, tak to nepodceňte. Brali jsme i vysoušeče do bot, klasické, které používáme na snowboardové boty. Pokud totiž zmoknete, v tom vlhku můžete rovnou počítat s tím, že boty usušíte až v ČR. 😀 

Probiotika? S návštěvou těchto zemí se samozřejmě pojí i nepříjemná věc a tou jsou střevní potíže. Připravit se můžete před cestou různými probiotiky, které koupíte v lékárně. Při cestách s sebou vozíme aspoň balení Normix. Tyhle léky se nám osvědčily a opravdu zabírají rychle při potížích. Nicméně jsou trochu dražší a jsou na předpis. Ale s čím určitě neuděláte chybu je nákup léků v dané zemi. V porovnání s cenami u nás jsou mnohem levnější a zaručeně Vám pomůžou. Pravidla ohledně pitné vody jsou všude v Asii obdobné, doporučuje se nepít vodu z kohoutku. Pro nás je špatně snesitelná. Na všech ubytováních byla vždy balená voda k dispozici. My jsme si poprvé na Filipíny vezli i filtrační lahev, která Vám řešení pitné vody rozhodně usnadní a hodně tím i ušetříte. 

A můžeme pokračovat dál
A můžeme pokračovat dál
Prádelny
Prádelny

DOPRAVA 

Nákupem zpátečních letenek na Filipíny to rozhodně nekončí. Jak už jsme zmínili, tak Filipíny mají 7 000 ostrovů a při Vaší cestě jich pravděpodobně navštívíte více. Dopravu mezi ostrovy můžete buď vyřešit letecky nebo využít trajekt. Letenky je lepší kupovat minimálně měsíc před cestou. Cena vnitrostátních letů se může průměrně pohybovat od 500 Kč - 1 500 Kč. Vždy je lepší kupovat letenky přímo u daných leteckých společností. Často se může stát, že se lety zpozdí nebo je posunutý odlet, tak s tím při plánování počítejte a hlavně si hlídejte notifikace, popřípadě aktuální stav informací.

Trajekty jsou další možností, jak se dopravovat z ostrova na ostrov. Rezervaci nenechávejte na daný den, vždy je lepší si místo rezervovat dopředu. My jsme rezervovali vždy předešlý den a bylo to bez problémů. Časy a ceny trajektů se dozvíte a samozřejmě můžete rovnou zakoupit ve městech a u přístavů, odkud trajekty odjíždí. My jsme k nákupu a vyhledávání trajektů využili stránku 12go.asia. Je to bez starostí, vyhledá veškeré spoje a často i ty, o kterých jsme ani netušili, takže Vám to pak může nabídnout lepší varianty. Ceny v porovnání s místními prodejci byly stejné.

Letecky
Letecky
Trajekty
Trajekty
Trajekty
Trajekty

Velmi rozšířeným dopravním prostředkem, jak pro turisty i pro místní je trycikl. Tam se kolikrát vejdete i v šesti. 😀 Za tuhle dopravu zaplatíte pár korun, ovšem záleží na místě a řidiči. Někde mají stanovené tarify a nemá moc smysl smlouvat. Na turistických místech a letištích je doprava samozřejmě dražší. Někdy narazíte na poctivého, který Vám dá reálnou cenu jak pro místní a někde jen zkouší ceny vyhnat co nejvýš, protože jste turista, ale to časem okoukáte. Na dlouhé vzdálenosti je lepší autobus, trycikl je sice zážitek, ale není to úplně rychlík a na dlouhé cesty nic pohodlného. Pokud teda nejedete ve 2 nebo ve 3 lidech.

Ve městech narazíte na Jeepny, jdede o kombinaci jeepu a autobusu, které se využívaly ve válce. Teď jsou využívané místními jako městská doprava. Ty většinou jezdí mezi menšími vesnicemi nebo slouží jen jako městská doprava. Pokud se vejdete už tak do přeplněného Jeepnyho, chytnete si ho kdekoli po směru, kterým jedete a až budete chtít vystoupit prostě zakřičíte. Tahle doprava stojí opravdu pár korun. 

Jeepny
Jeepny
Náhradní doprava
Náhradní doprava
Autobusem s místními
Autobusem s místními

Nejrozšířenější dopravou tu jsou skútry, jak pro místní, tak i Vy byste je neměli vynechat. Řízení, i když to na první pohled nevypadá je hodně příjemné. Vzhledem k tomu, že tu nemají pravidla jako jsou u nás, jsou všichni ohleduplní a vnímají, že nejsou na silnici sami, tak se toho nemusíte bát. Tohle je hodně podobné s Vietnamem. 

Platí základní pravidla, jezdit ohleduplně, koukat se i za sebe a jezdit pomalu. Většinu dopravních nehod tu způsobí právě turisti. Pronájem skútru je tu opravdu jednoduchou záležitostí, můžete si ho půjčit vesměs kdekoli. Pronájem na celý den vyjde v průměru na 400 PHP. Celá nádrž Vás pak vyjde na 200 PHP. K půjčení potřebujete cestovní pas, mezinárodní řidičák a někde požadují i zálohu 1 000 - 2000 PHP. Skútry nemají pojištěné! Veškeré poškození hradíte sami. Tak nezapomeňte při výběru cestovního pojištění zahrnout i řízení motorového vozidla.

Autobusy můžete využívat buď turistické, které jsou samozřejmě dražší. Výhodou však je, že Vás většinou dovezou mezi turistickými místy, přesně tam, kam potřebujete a bez přestupů. Nebo můžete jezdit s místními. Cenově se tak dostanete na velmi přívětivé ceny. Na jízdní řády nebo spíše v jakých intervalech a do kolika jezdí autobusy se zeptejte místních. Pokud nenajdete autobusové nádraží nebo aspoň něco, co nádraží trochu připomíná, není důvod propadat panice. Autobus si snadno chytnete kdekoliv ve směru jízdy. A snad poslední variantou je pronájem vanu a řidiče na celý den, ale s tím mi zkušenosti nemáme. Na ubytování a ve městech se ale určitě dostanete i k těmto informacím. 

Kdyby Vám ujel nějaký spoj, tak se nemusíte bát, že by Vám někdo z místních za rozumnou cenu nepomohl. A pokud Vás nejede moc, určitě budete překvapeni, jak lehce se dá komkoli dostat stopováním. Ve skupince už je stopování o něco složitější. Jízdu na skútru v 5 lidech si netroufnou ani Filipínci. 😀

Autobusové nádraží
Autobusové nádraží
Trycikl
Trycikl
Skútr
Skútr

UBYTOVÁNÍ 

Pokud nejste vyloženě žádní střelci, což my nejsme, úplně bez problémů můžete k rezervaci ubytování použít Booking.com a mít vyřešené ubytování dopředu. Ceny ubytování jsou tu hodně přívětivé. Když se trochu uskromníte, můžete mít krásné ubytování na pláži i za 150 Kč/noc. Jinak počítejte s cenou okolo 200 Kč - 250 Kč za noc i se snídaní. Nad 300 Kč za noc už si budete hovět jako králové. Určitě doporučujeme vyzkoušet i ubytování u místních, je to totiž docela fajn zážitek. Uskromněním nemyslíme úplně to, že budete spát někde na hromádce. Občas ale natrefíte na ubytování, kde je čisto, příjemně, ovšem třeba sprchy a toalety nejsou úplně k tomu, aby tam člověk trávil přehnaně moc času. 😀 Nebo je to ubytování na pohled skromnější, ale to k tomu patří. Vyzkoušet se má vše a my tu pestrost na cestách máme rádi. Kdybyste chtěli vyrazit trochu víc na punk ubytovacích zařízení je tam opravdu spoustu a určitě si zajistíte ubytování až přímo na místě.

Klasicky rezervujeme přes Booking.com ubytování bez možnosti zrušení zdarma jen první dny, kdy člověk může předpokládat, že nedojde ke změně plánu. Většinou totiž nejsou první dny žádné velké přesuny. Další dny už raději ponecháváme s možností zrušení zdarma, člověk nikdy neví co se stane a plány se mění vždy velice rychle. 🙂 S datem odletu se nabídka může zúžit i cenově růst, tak ať máte z čeho vybírat. Za ubytování na Filipínách jsme za 16 nocí zaplatili 4 000 Kč na osobu a v polovině z nich byla k dispozici i snídaně. Kdybychom chtěli, určitě bychom nějakou tu korunu ještě ušetřili, ale nebylo potřeba. 

JÍDLO A CENY 

Filipínské jídlo, aneb vítejte v Asii. Takže se připravte na spoustu rýže ke všemu. Mimo tuhle velice oblíbenou přílohu tu narazíte zejména u místních na převážně grilovaná a smažená jídla. Součást jak už ve směsích, omáčkách nebo i polévkách je maso. Ve městech a turistických oblastech samozřejmě najdete i evropskou kuchyni. Za tu si v porovnání s místními podniky připlatíte. Ovoce tu mají na každém rohu. Mořské plody často srovnatelné cenově s jinými druhy mas. A výborné čerstvé ryby. Brambory tu jsou nedostatkovým zbožím. A ceny? Za jídlo u místních se i s předkrmem často vejdete do 120 PHP.  Turistické oblasti a lepší restaurace, ty poznáte jednoduše tak, že tam nejsou plastové židle, Vás budou stát od 300 PHP za hlavní chod. V menších stáncích a stravování při silnicích u místních Vás oběd může vyjít okolo 50 PHP

Ve větších městech nebo vesnicích, které jsou při turistických místech narazíte na klasické supermarkety. V menších vesnicích jsou obchody skromnější, ale mají tu toho dostatek. V porovnání s cenami u nás nakoupíte o polovinu levněji a u místních Vás nízké ceny kolikrát hodně zaskočí. Za pečivo tu zaplatíte pár korun a nákup na celý den Vás nevyjde o moc dráž. Často nás překvapilo, že ceny byly tak nízké a vlastně se nás ani nesnažili moc natáhnout. 😀 Cola tu stojí stejně jako rum, cigarety od 160 PHP. Balenou vodu koupíte všude a v restauracích a na ubytování ji pak dostanete zdarma. 

Rozhodně ochutnejte UBE, což nebude problém najít, je na každém rohu a ve všem. Jsou to fialové batáty. Národním dezertem je Halo Halo nebo zkuste Adobo chicken - kuřecí ve sladké omáčce. Filipínci mají oblíbený lechon kawali - restovaný vepřový pupek. Dobré je také Sisig - maso na pánvy. A rozhodně ochutnejte i hovězí vývar bulalo, lepší vývar jsme nikde nejedli. Jen pro představu, nepatříme tedy k velkým jedlíkům, ale strava za celých 16 dní nás nevyšla více jak na 4 000 Kč/os. Spočítáno komplet i s nějakým pivem a návštěvou i jiných restaurací, než těch u místních.

Zajímají Tě informace ohledně přestupu v indické Bombaji?