CO VIDĚT V CUSCU?

23.07.2024

Město Cusco leží na jihu Peru a patří mezi jeho nejvyhledávanější cíle. Ať už proto, že město samotné je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a je opravdu hezké, tak i proto, že je to skvělý startovní bod pro řadu dalších cílů v Peru. Má totiž výbornou polohu mezi posvátným údolím Inků a peruánskými Andami. Kdo by tam tedy při cestě do Peru nechtěl zavítat? Naše první kroky vedly právě do Cusca, kde naše peruánská výprava začala. Máme zde pro Vás pár tipů, co vidět v jeho okolí.


Cusco je hlavním městem provincie Cusco a sedmým nejlidnatějším městem Peru. Leží v nadmořské výšce přes 3 400 metrů, takže je i vhodným místem na aklimatizaci a předejítí výškové nemoci. Jaká byla naše aklimatizace? Dočteš se v samostatném článku zde. Do Cusca jsme se dostali vnitrostátním přeletem z Limy. Více informací o dopravě v Peru a přeletech najdeš zde

Většinu výletů jsme si rezervovali den předem přes aplikaci Get Your Guide a byli jsme spokojení. Ceny za výlety jsou obecně přívětivé od 500 do cca 1 500 Kč za osobu. První den jsme při návštěvě města obcházeli i místní cestovní "kanceláře", kde nabídky byly jak obsahem, tak cenou stejné, takže jsme volili pohodlnější variantu online, přes aplikaci. Přes aplikaci je možné i zrušení do 24 hodin bez storno poplatku a výlet si můžete zarezervovat do večerních hodin na následující den, což je velká výhoda. 

Jediným výletem po vlastní, ose byl výlet k jezeru Kinsa Cocha. Samozřejmě je možností několik, ale zaplatit si průvodce, tour je někdy fajn hlavně kvůli logistice. Často totiž narazíte na problém, že se bez průvodce do výše položených míst a do hor nedostanete nebo je tour finančně i časově nakonec ta lepší varianta. Mimo jiné si můžete zaplatit i soukromý výlet a průvodce se Vám přizpůsobí, tady počítejte s poplatkem navíc. Spoustu ubytování nabízí možnost si zamluvit tour přes ně, tak se klidně optejte na možnosti. Většina tour začíná opravdu brzy ráno mezi 3 - 5 ranní hodinou (záleží na vzdálenosti místa) a postarají se Vám i o stravu během dne. 

1. CUSCO JAKO TAKOVÉ

Určitě si alespoň jeden den vyhraďte pouze na Cusco. Samotné město stojí rozhodně za návštěvu. Cusco se v minulosti stalo centrem španělské kolonizace, tak zde můžete vidět hodně staveb z tohoto období a má bohatou historii. Kam určitě zavítejte je hlavní náměstí Plaza de Armas. Najdete zde jak katedrálu, tak kostel La Compañía de Jesús

Pokud budete chtít vidět Cusco z dálky, tak v okolí města se nachází několik vyhlídek. Návštěva města Vás nemine i kdybyste ji neměli uplně v plánu. Na letišti v Cuscu nekoupíte sim karty, není tam Wi-fi a bankomat zřejmě nefunguje každý den, takže je lepší s tímto počítat a vyrazit do města. Naleznete tam samozřejmě i spoustu směnáren. Za nás je Cusco bezpečné město a nemusíte se bát si město v klidu projít i mimo Plaza nebo hlavní turistické body. Strach nám občas naháněli jen psi. 😀 Objevíte tak spoustu trhů, obchodů, architektury a dobrého jídla. V noci se město mění na místo plné hudby a peruánských rytmů.

Dále určitě navštivte místní tržiště San Pedro, kde možná budete i někdy nevěřícně koukat na to, co tam všechno uvidíte. Nachází se poblíž i nádraží a pobočka Peru Rail, kde si můžete zařídit lístky na vlak směřující na Machu Picchu. 

La Compañía de Jesús
La Compañía de Jesús
Ulice Cusco
Ulice Cusco
Cusco
Cusco

2. MACHU PICCHU

Cusco je skvělý výchozí bod pro návštěvu snad nejznámější ,,atrakce" v Peru Machu Picchu. Město je vzdálené od Machu Picchu zhruba 4 hodiny, museli jsme vyrazit opravdu brzy. První vlak totiž vyráží ve 3:20. K Machu Picchu se můžete dostat autobusem s kombinací pěší po vlastní ose a ušetřit tak spoustu peněz nebo vlakem. Cesta vlakem je skvělý zážitek, určitě doporučujeme i přes vyšší cenu. Veškeré informace o Machu Picchu, dopravě, cenách, vstupenkách najdeš v samostatném článku zde

Machu Picchu
Machu Picchu
Město Inků
Město Inků
Machu Picchu
Machu Picchu

3. KINSA COCHA A PISAC

Jezero Kinsa Cocha se nachází asi 16 km od města Pisac v nadmořské výšce cca 4 100 m. n.m.. Z Cusca do Pisacu se dostanete místním colectivem. V Cuscu musíte dojet na Puputi street, kde se nachází stanoviště místních colectiv. Doveze Vás tam bílý autobus se žlutým pruhem od společnosti Zoro Express. Meziměstská doprava po městě Vás vyjde na 1-2 SOL. Z Cusca do Pisacu pak 4-6 SOL. Na stanovišti jen nasednete do minibusu, který nabízí nejlepší cenu, počkáte chvíli až se naplní a jede se. 

V Pisacu pak musíte najít taxikáře, který Vás nahoru vyveze. Nicméně se nebojte, že by jste nějakého nenašli, je to jediný způsob, kromě pěší, jak se tam dostat, takže jich tam několik vyčkává. Cesta k jezeru je dost kamenitá a náročná. Taxikáři počítají s tím, že Vás budou muset odvést i zpět a počkají na Vás. Cena je tak o něco vyšší, ale s několika hodinovým čekáním dost pochopitelná. Když budete šikovní můžete usmlouvat cestu tam i zpět na 150 SOL za auto. U jezera musíte zaplatit 3 SOL vstupné. V okolí jezera se nachází ještě dvě menší jezera, kam se můžete jít podívat, a to Azul Cocha a Puma Cocha. Celkově se jezera zatím řadí mezi méně navštěvovaná místa v okolí Cusca. Nečekejte nával turistů, vychutnáte si místo v klidu a rozhodně stojí za to. Největší jezero, zmiňované Kinsa Cocha není vyloženě velké, budete se ale potýkat s výškovou nemocí, která se již v těchto metrech může projevit. Takže Vám s občasnými zastávkami 2 hodiny chůzí výlet určitě zabere. Společně s dopravou si vyhraďte na tento trip okolo všech tří jezer klidně celý den.

4. SACRED VALLEY

Sacred Valley nebo také Urabamba Valley je považováno za bývalé impérium Inků. My jsme si zaplatili výlet, který vyšel na 50 dolarů na osobu a v jeden den jsme objeli vše. Nutno říci, že v ceně byly zahrnuty všechny vstupy a oběd. Veškerá místa jsou dostupná po vlastní ose colectivy i autobusy, ale doprava zabere spoustu času, pokud máte vyhrazený jeden den, pak je agentura rozhodně lepší variantou. Stali jsme se tak po dlouhé době oběťmi námi neoblíbeného masového turismu. 😀 Ve finále to byla docela příjemná změna. Sacred Valley je opravdu velká oblast a můžete tu strávit i několik dní. V rámci tour většinou agentury nabízejí to samé - Chinchero, Maras, Moray, Ollamtaytambo, Pisac. Vstupy na některá místa v posvátném údolí jsou zpoplatněna. Pokud neplánujete navštívit vše, ale jen část, předem si spočítejte, jestli se Vám přeci jen nevyplatí vstupenka zahrnující vše. Jak jsou vstupenky rozděleny, do jakých okruhů a na jak dlouho najdeš tady Boleto turistico. Na stránky se podívejte už jen pro inspiraci míst.

2 typy vstupenek Sacred Valley:

  • Chinchero, Moray, Ollamtaytambo, Pisac (70 SOL, platnost 2 dny)
  • Ruiny Ollantaytambo, katedrálu v Cuscu, Sacsayhuaman, Pisaq, Chinchero, Moray a různá muzea v Cuscu  (130 SOL, platnost 10 dní)

CHINCERO

Začínali jsme ve městě Chinchero, kde jsme navštívili místní trhy, bylo nám představeno zpracování vlny alpak a výroba produktů z vlny, město má totiž dlouhou tradici textilního tkalcovství. Je tu i obchůdek, kde si můžete koupit třeba pončo, které tam vyrábí. Ceny mají opravdu turistické a kdekoliv jinde pořídíte i o polovinu levněji. Chinchero je nejvyšším bodem celé tour s více jak 3 700 m n. m.. Původně bylo město hlavním městem Inků. V archeologickém parku najdete pozůstatky někdejší královské haciendy Túpaca Inky Yupanquiho a vedle ní krásný koloniální chrám postavený na inckých základech.

MORAY

Poté následovalo místo Moray. Tohle místo se zdá být nezajímavým kruhem kdesi uprostřed ničeho. Když se, ale dozvíte více o starém inckém systému kruhových teras pro pěstování několika rozdílných plodin na jednom místě, je to hned jiná. Když jsme u toho pěstování. V Peru mají prý okolo 3 700 druhů brambor, několik desítek druhů kukuřic různých barev a mohli bychom pokračovat. 

MARAS

Další zastávkou byly solné doly Maras, které se nachází jen kousek od Moray. Na tomhle malém území najdete přes 3 000 solných jezírek, kde v současnosti probíhá těžba soli. Těžba probíhá jen v období sucha, kdy je stálé slunce a neprší, jinak jsou pole zalita vodou. Až 600 rodin tedy skoro půl roku, den co den, těží ručně sůl. Co nás zajímalo a Vás bude možná taky, bylo, jak je možné, že se uprostřed daleko v horách nachází tolik soli?  V minulosti totiž až do těchto míst zasahoval oceán. Slanou vodu do políček přivádí řeka, která čerpá z usazenin soli v horách. V Maras se platí zvlášť  20 solů vstup.

OLLAMTAYTAMBO

Zastávka v Ollamtaytambo. Poklad Incké říše a významné naleziště Inckých staveb. Ve městě vystoupáte více než 200 schodů na vrchol starobylé Incké pevnosti, odkud budete mít krásný výhled na celé město. Pevnost byla v dobách Inků důležitým obranným místem. 
doplnit ceny a vstupku do sacred Valley.  

PISAC

Pisac je známý zejména pro svou historii. Nad samotným městem se rozléhá jedna ze známých inckých památek – The ruins of Pisac, která je součásti Sacred Valley. Tato památka je nazývaná druhým Machu Picchu. Kromě ruin tu můžete i objevovat skalní pohřebiště a terasy sahající hluboko do údolí. Mimo jiné je samotné město malebné. Překvapí Vás jeho rozmanitost a tak trochu i neperuánský duch. Ve městě jsme narazili na ,,hippi" část, kde na peruánce moc nenarazíte a podnikají tu hodně cizinci. Stojí tedy za projití a posezení u kávy. 😊  Prohlídka města není v rámci tour, ale můžete sem dojet za pár SOL právě z Cusca.

Chinchero
Chinchero
Chinchero, výroba vlny
Chinchero, výroba vlny
Ollamtaytambo
Ollamtaytambo
Maras, solná jezírka
Maras, solná jezírka
Pisac
Pisac
Moray
Moray

5. 7 LAGUNAS AUSANGATE

Celodenní trek 7 Lagunas Ausangate stojí opravdu za to. Jedná se o cca 12 kilometrový trek kolem 7 lagun v maximální nadmořské výšce 4 850 m. n. m., což už je dost vysoko. Doporučujeme tedy před daným trekem dostatečnou aklimatizaci a nezapomeňte listy koky. I přesto, že my jsme šli tento trek po několika dnech strávených v Cuscu a okolí, tak dva z nás měli opravdu problém s výškovou nemocí. V horách trávíte x hodin a je to opravdu znát. 

I tento výlet jsme měli přes Get Your Guide. V ceně byla snídaně, kde jsem měli snad nejlepší lívance, které jsme kdy jedli,  průvodce, oběd a cestu tam a zpět. Vybrané tour nabízí i možnost návštěvy bazénu termálních pramenů za menší poplatek 5 SOL, které zaplatíte na místě. Hotovost si vezměte i tak, na místě budete platit 5 SOL za vstup do hor.  

Na cestě jsme strávili více jak 5 hodin a i když se zdá, že je to jen 12 km, tak v této nadmořské výšce je to opravdu už náročné. Každopádně celý výlet doporučujeme všemi deseti, i když nám i pršelo, stojí to opravdu za to! Kromě lagun a nádherných hor se vám nabídne i pohled na ledovec. na pastevce, stáda lam a alpak. Sem tam potkáte někoho, kdo celý den sedí a vyčkává na dece, jestli se někdo objeví a něco koupí - od pláštěnek až po cigarety. 😀 Nahoře u první laguny je jediný stánek, kde Vám uvaří pro záchranu čaj z koky a můžete si dát něco dobrého opravdu za pár korun. Cestou narazíte i na pár rodin, které dodnes žijí v horách a jejich obživou je právě chov alpak a lam. Zásobování do těchto míst je pouze pomocí koní. Žijí tu opravdu skromný život v malých obydlích z kamenů. A kdybyste chtěli, tak můžete výlet absolvovat i na koni. Nabízeli okolo 100 SOLU. 

Trek 7 lagunas Ausangate
Trek 7 lagunas Ausangate
Laguna Ausangate
Laguna Ausangate
Ausangate
Ausangate

6. DUHOVÉ HORY (RAINBOW MOUNTAIN)

Jet do Peru a nevidět Duhové hory (Rainbow mountain)? To by byla opravdu škoda. I my jsme se po jednom zrušeném termínu vypravili k Duhovým horám. K celému výletu jsme byli skeptičtí, protože jsme si uvědomovali, že je to taková ta typická Instagramová pohádka. Určitě se nenechte odradit a jeďte. Duhová hora je krásná a to okolí s Red Valley a ledovcem je prostě pecka! Pozor opět na nadmořskou výšku, která je zde už přes 5 000 m. n. m.. Lístky koky tedy neodmítejte. 😊 

Velkou výhodou i přes nadmořskou výšku je, že celá cesta Vám zabere okolo 4 hodin, netrávíte tak ve výšce extrémně dlouhý čas a dá se to zvládnout. U nás to dopadlo lépe, než předešlý trek na 7 lagun. 😀 Cena výletu je hodně přívětivá, začína na 450 Kč a mimo dopravy je zahrnuta i snídaně. Platí se zvlášť ještě vstup na trek, který je 20 SOL. Dostat se tam můžete i vlastním autem, ale chce to být opravdu zručný řidič. Varianta taxiků je podle nás zbytečná. 

Z Cusca se k Duhovým horám dostanete za 4 hodiny a cena taxíku i při těch nízkých cenách v Peru by se nevyplatila. Jestli byste našli vůbec někoho ochotného, kdo by tam s Vámi jel. 🙂 Na hoře Winikunka se nachází i občerstvení a mějte s sebou hotovost i na báňo. Z hory Winikunka se můžete vydat i do Red Valley. Cesta nezabere tolik času a naleznete ji po levé straně pod vrcholem. Můžete se vrátit zpět a nebo dojít k parkovišti po jiné trase. Vstup se tam platí jak kdy, ale malé všimné tam nejspíše necháte. My jsme původně chtěli Red Valley navštívit, ale ze samotného treku jsme byli nadšení a s únavou z převýšení jsme to jednoduše nechali být. Další možností duhových hor v Peru je i místo Pallcoyo

Rainbow mountains
Rainbow mountains
Duhové hory
Duhové hory
Duhové hory, Peru
Duhové hory, Peru

Týden strávený v okolí Cusco byl opravdu nádherný. A samotné město má opravdu nenahraditelnou atmosféru. Vzpomínali jsme na něj ještě zbytek cesty. Tak ho rozhodně nevynechejte. 😊 


Z Cusco do Bolívie ? Není problém. Podívejte se s námi na Salar De Uyuni - největší solná pláň na světě.