TIP LETADLO: JAKÝ VYBRAT BATOH DO LETADLA? JSOU KONTROLY ROZMĚRŮ ČASTO?

09.01.2024

Po Evropě se v rámci nízkonáladových leteckých společností na svých cestách nejčastěji setkáváme s Ryanair a Wizzair. Další mohou být třeba EasyJet, Vueling, Volotea, Smartwings apod. Pokud budete chtít na svých cestách ušetřit je možnost jet na výlet pouze s batůžkem, mluvíme tu o příručním zavazadle malém tzv. under the seat. Což znamená, že se Vám zavazadlo musí vejít pod sedačku. 

Mimo to, tento způsob cestování má i své výhody. Vyhnete se třeba čekání u přepážky na odbavení, zrychlí Vám to tranzity na přestupních letištích a hlídáte si pouze jedno zavazadlo. Navíc cestujete opravdu na lehko, jako když jedete někam na školní výlet a nás tenhle způsob cestování hodně baví, navíc i do takového batůžku se toho vejde opravdu hodně. 

Pokud se na poslední chvíli rozhodnete, že Vám pouze batůžek pod sedadlo nestačí, můžete si v aplikaci dopravců nejenom další příruční zavazadlo za poplatek zakoupit. Je ale zapotřebí si uvědomit, že v případě přestupního letu tam i zpět danou částku zaplatíte 4x, ne jen pouze dvakrát. Nízkonákladoví dopravci nabízejí totiž tzv. point to point letenky, což znamená, že je každý let považován za samostatný. Povolené rozměry batohů vždy dohledáte u daného dopravce, mírně se to liší, minimálně vždy jste na rozměry upozorněni při rezervaci.

NAŠE ZKUŠENOSTI S KONTROLOU

Zde se asi hodí nejprve říct, že Vám nikdo neřekne to samé, každý má s tímto trochu rozdílnou zkušenost a létá s trochu rozdílnými velikostmi batůžků. Pokud to spočítáme, v roce 2023 jsme nastupovali do letadla celkem 15x a ani jednou nám pracovníci rozměry batohu nekontrolovali. Obecně, pokud máte batůžek a jeho velikost okatě nepřekračuje tu povolenou, tak to nekontrolují. Nedá se na to ale na 100 % spolehnout, záleží na jaké pracovíky narazíte, můžou kontrolovat všechny bez rozdílu nebo jen náhodně. 

Nejčastěji pak kontrolují skořepinové kufříky či větší krosny nebo cestovní tašky. Jsou cestovatelé, nazívejme je "střelci", kteří si s sebou vezmou místo batůžku klasický, ale nad rozměry větší kufřík s tvrdou skořepinou nebo velkou cestovní tašku a čekají že projdou. Tak toto určitě nezkoušejte, už jsme byli svědky doplácení tohoto zavazadla. 

Pokud má batoh větší, než povolený rozměr je důležité, aby byl tvárný a dal se do fochu ke kontrole krásně nacpat. A tak se určitě neomezujte pouze na batohy, které mají rozměr podle daných dopravců. Na trhu je velké množství batohů a každý má své pro a proti. Nejvíce používané i doporučované jsou nejspíše dle různých diskuzí tyto značky - CabinZero, Bestway a Quetcha.

S ČÍM LÉTÁME MY?

My jsme první lety absolvovali s batohy, které byly nad povolený rozměr - cca 45 cm x 30 cm x 15 cm, protože jsme prostě doma jiné neměli. S trochou strachu jsme procházeli kontrolním bodem, ale nutno říct, že batůžky nebyly plné, byly tvárné a pokud by došlo na kontrolu, určitě by prošli. Když jsme řešili jaký vhodnější batoh si pořídit, vyšli nám z toho dle zkušeností ostatních a pročtení pár diskuzí už výše zmíněné batohy. Všechny tyto značky mají nabídku přesně požadovaného rozměru aerolinek, najdete zde i velikosti batohů jako větší příruční zavazadlo umístěné nad hlavou. 

Výhodou batohů Bestway je určitě počet jejich postraních a vejdlejších kapsiček, a to i venkovní na pití, díky kterým máte vše hned po ruce a nemusíte vše složitě hledat v jednokomorovém batohu. Mají také také trochu vyztužená záda, určitě více, než klasický CabinZero. Batohy vypadají bytelně a kvalitně. 

CabinZero má zase oproti Bestway výhodu v poměru velikosti a využitelného objemu. Navíc zde pro batoh, který se má vejít pod sedadlo můžete uvažovat o dvou velikostech - 28 litrů a dokonce 36 litrů. Větší batoh totiž jen mírně přesahuje povolené rozměry, a tím že je tvárný se do fochu pro kontrolu vejde. Mě zde chybí absence menších či postraních kapes, ale naprosto to vyvažuje právě objemem. Navíc má CabinZero velké množství typů i s lepším vyztužením zad a velké množství barevných kombinací. 

My jsme se nakonec rozhodli pro Cabin Zero 36 litrů, procházeli jsme na internetu různé skupiny, kde ze své zkušenosti ostatní cestovatelé tento rozměr doporučovali - nejen proto, že kontrolou bezpečně prošli. Navíc, mi si vždy necháváme v batohu místo, na svrchní oblečení, protože mikina a bunda, ve které většinou jezdíme jsou vždy první kusy, které sundaváme. CabinZero patří z této trojice z těm nejdražším, určitě se vyplatí počkat na slevové akce, nebo sledovat jejich Instagram.

S Decatlonovou značkou Quetcha zkušnosti nemáme, každopádně jsou také velice doporučované a na letištích je vidíme opravdu často. Jsou vybaveny dostatečným počtem kapes a určitě pro ně hraje poměr cena/výkon.

Takový tip, za který asi nebudou rádi všichni, kdo si potrpí na kvalitní batoh (který je opravdu potřeba) a oceníte ho spíše při vícedenních přechodech a nebo když trávíte celé dny s batohem na zádech. Pokud potřebujete na své cesty větší batoh, ale nechce se Vám neustále připlácet za zavazadlo, možnost tu je. Kupte větší batoh, rozumný, třeba okolo 45-50 litrů, který má vyjímatelné zádové výstuhy. Batoh je tak tvarovatelný do požadované velikosti, kterou potřebujete pro kontrolu na letišti. Většinou mají tyto batohy ještě několik litrů navíc právě díky rolovatelnému vršku. 

Na letiště se oblékněte do věcí, které Vám zaberou nejvíce místa. Vezměte na sebe klidně dvě mikiny a bundu do ruky. Po příletu do vrchní části batohu dáte ještě spoustu věcí, které na sobě v tu chvíli nepotřebujete, a co by vám zvětšily batoh na příruční zavazadlo. Máte s sebou vše a ušetřili jste. Ač už se to zdá zvláštní, věřte tomu, že kdo to ještě nikdy neudělal nemůže říct, že létá nízkonákladově. 😀 My takhle létáme dost často a nejsme určitě sami. A kdyby jste to nechtěli řešit touhle cestou, nevěřili by jste, kde všude najdete prádelnu. 

Batůžek v Peru
Batůžek v Peru

Co Vás může potkat na letišti mimo EU?