AZORY - VŠEOBECNÉ INFO + MAPA
Pozorovat velryby, relaxovat v přírodních termálních pramenech, pít čaj na jediné čajové plantáži v Evropě nebo se procházet kolem jezera uprostřed Stratovulkánu? Taky Vás Azory, a to konkrétně ostrov São Miguel, označované jako Havaj Evropy zaujali a chtěli byste se tam vypravit? Jaké je nejlepší období na návštěvu Azor? Co ceny? Pronájem auta nebo třeba ubytování?
Azorské ostrovy je souostroví v Atlantském oceánu, které sčítá dohromady 9 ostrovů. Největší z nich São Miguel, dále pak Corvo, São Jorge, Santa Maria, Graciosa a Terceira. Pico, kde najdete nejvyšší vrcholek Azorských ostrovů i celého Portugalska s nadmořskou výškou 2 351 metrů. Dále Faial a Flores, který je považován za ten nejzelenější z nich.
Navštívená místa na hlavním ostrově Sao Miguel za 7 dní.
Souostroví spadá pod Portugalsko, takže Vám pro vstup postačí občanský průkaz. A i když je tato část přezdívaná jako tropický ráj, žádné očkování tu vyžadováno není. Takže stačí jen koupit letenku a letět. Měna euro. Placení kartou není problém. Na Azorech je o 2 hodiny méně, než u nás. Výjimečnost těchto ostrovů podtrhuje fakt, že vznikly vulkanickou činností. Vyhaslé sopky, zaplavené kaldery tyrkysovými jezery, zeleň, lávové pole okolo pobřeží, termální prameny, útesy, vodopády a oceán. Občas mi to přišlo jak když jsme na půl cesty mezi Madeirou a Islandem. 😊
LETENKY
Letenky jsme pořídily velmi rozumně za 3 200 Kč se zastávkou v Londýně při letu tam a zastávkou přes den v Lisabonu, při zpátečním letu. Veškeré informace o letenkách a tip jak je sehnat co nejlevněji naleznete zde.
KDY JET NA AZORY?
Tak jak to bývá na ostrovech nejen v Atlantském oceánu, počasí se tu hodně mění během dne v jakémkoliv ročním období. Stále jsou ale měsíce, které mají počasí více či méně ideální. Nejlepší měsíce na návštěvu jsou od května do září/říjen. Turistická sezóna vrcholí během letních měsíců. Během jara a podzimu počasí ovlivňují častější přeháňky. Teploty jsou stále příjemné okolo 22 - 25 stupňů. A i přes noc se drží okolo 20 stupňů. V zimě musíte počítat s velmi častými přeháňkami a teploty už trochu klesají. Přes den mohou být okolo 15 stupňů a v noci nespadnou pod 10 stupňů. Cestování během zimy není úplně ideální variantou. Nicméně, ať už se kdekoliv dočtete jakákoliv doporučení, počasí je tu hodně proměnlivé. Během jednoho dne se Vám může vystřídat silný vítr, mlha, déšť i slunečno. Tak na to myslete při balení. 😊
Tak, obecně jsme to shrnuly a jak jsme to měly s počasím my na přelomu září/říjen? Týden před odletem nám počasí hlásilo krásně slunečno a bez přeháněk. S příletem už se počasí změnilo. I přesto, že předpověď nebyla v tabulkách úplně ideální, bylo mnohem lepší, než jsme předpokládaly. Krásně teplo bylo celý týden. Pršelo nám celý den jen jednou, na občasné přeháňky jsme kromě jednoho dne narážely neustále. A vlastně to vůbec nevadilo. Ostrov je totiž malý a v každé části ostrova je počasí přeci jen trochu rozdílné. Takže se před špatným počasím dá docela hezky ujet. Z naší zkušenosti bylo na severu ostrova počasí více slunečno. Takže, i přesto, že máte itinerář, každý večer se koukněte na počasí a jednoduše si nalaďte den podle toho. Ostrov nabízí i aktivity, místa, které se dají podniknout i za horšího počasí a slunečno si rozhodně nechte na Sete Cidades a jeho okolí, dále pak na treky po ostrově. Za nás je přelom září a října pořád skvělý. Turistická sezóna je u konce. Často jsme byly na místech samy a ceny jsou přívětivější. Počasí jsme sledovaly přes yr.no (norské počasí) a musím říct, že vycházelo.
PRONÁJEM AUTA A UBYTOVÁNÍ
Pokud si chcete pronajmout auto klasickou cestou, přímo u letiště je několik půjčoven, u kterých si můžete pronájem zařídit. Silnice jsou skvěle sjízdné, upravené a oproti Madeiře Vás nečekají tak prudké kopce. Ve městech buďte obezřetní, úzké silnice jsou skoro všude. Nebojte se tedy, že menší, levnější auto by mělo problém Vás někam bez problému dovést. 😊
My jsme si auto půjčily, tak jak jsme zvyklé od místního, který žije na ostrově. Auto zapůjčuje s plným pojištěním bez depozitu. Spolu s pronájmem auta nabízel i ubytování, tak jsme toho využily. Ubytování se nacházelo u Ponta Delgata v části Faja de Cima, v docházkové vzdálenosti do centra. Po domluvě nás vyzvedl na letišti a zase nás na letiště odvezl. Vyhověl nám i s tím, že přespíme více nocí, než jsme mely v plánu. Původně jsme měly v plánu dvě noci kempovat, ale počasí nám to úplně neumožnilo. A vzdaly jsme poslední den spaní na letišti a čekání na ranní let, jak se nám tam líbilo. Ubytování bylo opravdu krásné, auto spolehlivé. Celkově nás ubytování na 7 nocí a pronájem auta na 6 dní vyšlo na 7 500 Kč na osobu. Veřejná doprava tu prý funguje spolehlivě. Bez pronájmu auta jste ale samy proti sobě. Určitě doporučujeme si auto pronajmout.
CENY
Ceny na Azorách jsou velmi přívětivé, až nás to trochu překvapilo. Celý týden nás kompletně i s letenkami vyšel okolo 12 000 Kč, což mluví za vše. Nutno říci, že jsme s sebou měly hořák a vařily jsme si, jinak by to bylo samozřejmě taky o něčem jiném. A kvůli počasí jsme nepodnikly výlet na lodi za pozorováním velryb, což by částku taky ovlivnilo. Pravdou je, že na ostrově se platí naprosto minimálně vstupů kamkoliv a když ano, je to opravdu rozumné. Takže jeďte, dokud je nenapadne, že to stojí opravdu za víc.
Ceny potravin jsou nižší, než u nás. Řekla bych v průměru o 1/3. Kávu tu seženete i pod euro. Snídani za 2 eura a oběd mimo větší města od 5 eur. V lepších restauracích ve městech se ceny pohybují klasicky okolo 15 - 40 eur. Cena benzínu je okolo 1,6 eur a nafta Vás vyjde okolo 1,5 eur za litr. V sámoškách a místních restauracích v menších městech pořídíte levněji. Ve větších městech narazíte na vyšší ceny, hlavně v centru. Jsou tu samozřejmě i supermarkety a všemožné obchody, takže se nemusíte bát, že byste tu něco nepořídili. Pro představu dáváme níže ceny v obchodech a restauracích.
A co podniknout na ostrově São Miguel?