AUTOPASS, MÝTNÉ A PRONÁJEM AUTA

13.03.2024

Jak je to v Norsku s dálničními poplatky ? Co je to Autopass ? A jaké jsme měli zkušenosti třeba s norskou ,,veřejnou" dopravou, a to trajekty ? Na kolik vyšel pronájem auta ? Co by Vás asi mohlo zajímat stejně jako nás....Na kolik vyjde taková cesta Norskem s poplatky ? Naše zkušenosti i jednotlivé ceny po trase najdeš tu. 


Autopass je elektronický platební systém mýtného v Norsku. Mýtné brány jsou elektronické a automaticky se strhává poplatek za jejich průjezd. Do tohoto systému se zahrnuje i většina přejezdů, kdy využijete trajekt. Mýtné brány jsou často vyznačeny modrou cedulí s cenou za průjezd rozdělené pro osobní automobily a automobily nad 3,5 tuny. Automobily, které si půjčujete v Norsku mají automaticky registraci na Autopass, na čelním skle umístěnou krabičku, která načítá průjezdy mýtnými branami. Jako turista s vlastním automobilem se musíte zaregistrovat na stránkách www.autopass.no. Pokud si však automobil nepůjčujete a registraci v systému neprovedete, neznamená to, že by jste mýtné neplatili, kamery vám snímají SPZ a faktura za vaší cestu Norskem pak přijde majiteli automobilu poštou na adresu. My jsme měli auto půjčené a fakturu nám zhruba týden po návratu zaslala společnost u které jsme si auto půjčovali. Pro přehled mýtného a pro slevu na mýtném, která je 20% je tedy lepší se zaregistrovat na EPASS24 nebo na Autopass.no. 

Na seznam mýtných bran a ceny mýtného z naší cesty na přelomu května a června 2023 se můžete podívat na přiložené faktuře. Trasa byla převážně na silnici E6 ze Sandefjordu až na Senju (přes Trondheim směr Mo i Rana, Narvik, Finnsnes) a zpáteční cestu z Lofot do Sandefjordu (přes Lodingen, Mo i Rana, Trondheim směr Andalsnes, Molde). Zahrnující trajekt Bognes-Starberget, Gryllefjord-Andenes, Lodingen-Bognes, Linge-Eidsdá, Halsa-Kanestraum. Celková cena za mýtné při najetých 4700 km sčítala 2471 NOK. Ceny mýtného jsou stejné, ať je sezóna nebo ne, ale můžou se časem zvýšit. Na přehled mýtných bran po celém Norsku se můžete podívat zde bomstasjon.no Mýtná brána na Lofotech je zatím jen ve městě Hardstad, jinak je silnice bez poplatku. 

PŮJČENÍ AUTA

Campervan jsme měli půjčený od Benziny Campers, fungující v okolí Osla a můžu jen a jen doporučit. Cenově campervan vyšel na 42 000 Kč s plným pojištěním bez depozitu, který byl 2 000 NOK. Při basic pojištění je depozic vyšší, 10 000 NOK. Benziny Campers, pronajímají několik typů campervanu a různých doplňkových služeb pro camping. Co musím vyzdvihnout, je jejich komunikace, a to jak před cestou, během cesty, tak i po ni a i cenu, najdete i dražší pronájmy. Norsko je rájem.

pro camping a můžete si vybrat z opravdu široké nabídky, tak stačí jen hledat a najdete toho spoustu. Asi nemá smysl vypisovat seznam společností. Já osobně mám raději menší nebo soukromé společnosti, už jen kvůli jejich přístupu. Často takto půjčujeme auto třeba i od místních v jiných zemích.

Kdyby jste si chtěli půjčit auto od místních a ušetřit tím tak peníze, koukněte na Getaround. Dříve byla možnost registrace jen s řidičským průkazem vydaným ve Scandinávii, ale to už dnes neplatí. Na co si dát v Norsku opravdu pozor, vlastně v celé scandinávii je dodržování maximální povolené rychlosti. Ve městě je povoleno 50km/h, mimo město 80 km/h a někde Vám silnice dovolí jet 90km/h nebo 100 km/h. Za porušení maximální povolené rychlosti jsou opravdu nemalé pokuty. A ještě si dávejte pozor na parkování mimo váš pruh, tyhle pokuty prý rozdávají taky rádi a často.

TRAJEKTY

Bez trajektu to v Norsku nepůjde, pokud toho chcete objevit více, než co je kolem hlavní silnice. Drtivá většina trajektů je bez rezervace a tzv. na počkání. Je lepší přijet o něco dříve, aby jste popřípadě nemuseli čekat na další trajekt. Trajekty, které jsou potřeba hlavně přes sezónu pohlídat jsou trajekty na vytížených turistických trasách Geiranger–Hellesylt nebo Lauvvik–Lysebotn, ty se musí rezervovat předem. Trajekt mezi Bodø a Moskenes při cestě na Lofoty se také vyplatí rezervovat předem. Rezervace trajektu je zpoplatněná. Většina trajektů nejezdí přes noc, poslední jezdí většinou hodinu před půlnocí. Trajektové linky si můžete zobrazit na stránkách vegvesen.no.

Camping spot
Camping spot
Trajekt
Trajekt
Senja
Senja

A jak náš trip pokračoval? Více se dozvíte v dalším článku.