POTŘEBNÉ DOKUMENTY, JAK JSME ŘEŠILI PŘESUN? INFO K AUSTRÁLII
Daleká Austrálie, druhý konec světa. Výlet se uskutečnil už pár let zpět, v roce 2019, ale ráda si tu tuhle vzpomínku uchovám a třeba někoho inspiruje k podniknutí vlastního výletu. Let byl opravdu dlouhý, trval i s přestupním časem nějakých 26 hodin, ale při cestě tam jsme měli štěstí na relativně volné letadlo a tak jsme si mohli na sedačkách krásně lehnout. Na zpáteční cestě už bylo plno a sezení už opravdu bolelo. I přes to, že jsme letěli z Mnichova jsme měli i při příjezdu domů stále nateklé nohy z letadla. Ale víte co, stálo to za to i na tak krátkou dobu.
A proč vlastně zrovna sem? Byl to dlouholetý sen jednoho z nás a teď si asi trochu zaklepete na čelo, ale v listopadu roku 2019 se sem se svým výročním turné Joshua Tree Tour konečně dostali U2. No a když spojíte vysněné Sydney a koncert největších hitů této kapely, pak nezbývá nic jiného, než koupit letenky. U2 se vlastně do Sydney dostalo s touto tour po dvou letech od jejich evropské jízdy v roce 2017, kde jsme pro změnu nechyběli v Berlíně. U toho klepání na čelo asi ještě chvíli zůstaneme ale návštěvu Gold Coastu jsme spojili i s návštěvou dalších zábavních parků a tak jsme si odškrtli tuto naší zálibu na dalším kontinentu.
DOKUMENTY PŘED CESTOU, DOPRAVA
Do Austrálie je samozřejmě zapotřebí kromě cestovního pasu nechat si vystavit vízum. Jednoduchost je stejná, jako když si zařizujete ESTU na dovolenou v USA. Pro krátkodobou návštěvu s délkou do 3 měsíců Vám postačí vízum eVisitor (podtřída 651). Měla by stačit v elektronické formě, ale my si pro jistotu veškeré dokumenty a potvrzení tiskneme. Schválení je během několika hodin, zřídka kdy se stává, že by po Vás australská vláda chtěla doplňující informace. Hezky zpracované informace pak najdete na stránkách našeho ministerstva zahraničí popřípadě na oficiálních stránkách australské vlády. Vízum je platné rok a tak můžete nejdříve vklidu vyřešit vízum a pak teprve letenky i s dostatečným časovým předstihem. V letadle Vám pak letušky před přistáním rozdají dotazníky, které vyplníte. Jedná se o informace ohledně obsahu zavazadel. Ano přesně tak, jako v pořadu Strážci australských hranic, tak aby nebyla ohrožena flóra a fauna tohoto krásného kontinentu. Na letišti pak budete procházet i desinfekcí pro umytí bot. Bohužel jsme nedostali razítko do pasu na památku.
Ubytování jsme řešili přes Airbnb, tak aby bylo cenově přijatelné. V Sydney se nacházelo kousek od stanice vlaku a na Gold Coastu zase kousek od pláže.
Stravovali jsme se nejčastěji v různých obchodních řetězcích nebo fast foodech, kde vyšlo jídlo cenově docela dobře. V klasické restauraci jsme byli asi dvakrát. Jinak jsme měli nějaké potraviny i na domě na snídani apod.
Počítejte s tím, že v Austrálii je jinak, než u nás regulován prodej alkoholu. Prodávají se v určených obchodech s alkoholem, obchodech, které k tomu mají potřebné licence. V klasickém obchodě na alkohol nenarazíte. Velké pokuty pak padají v případě pití alkoholu na veřejnosti, a to i v případě, že si lahvičku piva zkusíte zamaskovat třeba do sáčku. Přiznám se, že jsme to ani nezkoušeli, nikoho okolo jsme alkohol neviděli na veřejnosti pít a ani jsme neměli potřebu.
SIM kartu jsme řešili až druhý den po příjezdu, tu jsme kupovali v trafice spolu s Opal card na veřejnou dopravu. Nezapomeňte si s sebou vzít adaptér do zásuvky v Austrálii je používán jiný typ zásuvek.
Navštívili jsme dvě hlavní místa, nebude překvapením, že to bylo Sydney a dále trochu výše položený Gold Coast - město studentů a pláží. Právě zde se nachází dané zábavní parky, které jsme nevynechali. Přejeli jsme tak z New South Wales do Queenslandu.
JAK NA PŘESUN MEZI BRISBANE A SYDNEY
Přesun mezi těmito městy jsme řešili dvojím způsobem. Odletovým místem bylo Sydney. Při cestě ze Sydney na Gold Coast jsme využili australský rychlovlak, který Vás doveze do Brisbane a následně jsme se vlakem dopravili na Gold Coast. Cestu zpět jsme i kvůli časovému omezení a díky dobré ceně i oproti vlaku zvolili letadlem - opět z Brisbane do Sydney.
Vlakové spojení mezi těmito městy zajišťuje NSW TrainLink Train a vždy se nasedá na Central station - hlavní vlakové nádraží. Ono se to z mapy nezdá, ale i tyto dvě města jsou od sebe hodně vzdálené, a to necelých 950 km a mají mezi sebou jednohodinový časový posun. Když teď koukám na jízdenku, odjížděli jsme z vlakového nádraží v Sydney v 2:41 PM a do Brisbane jsme měli příjezdový čas 3:53 AM. Cesta nám tedy měla trvat nějakých 14 dlouhých hodin.
Do Austrálie jsme jeli po rozsáhlých požárech východního pobřeží. V oblasti okolo Sydney to samozřejmě poznat nebylo, ale po cestě do Brisbane jsme z vlaku viděli zbytky ohořelých stromů, trávy apod. S tím souvisí i to, že nám nebylo umožněno dopravit se vlakem až do cílové stanice, zřejmě právě kvůli pozůstatku požárů, a tak jsme přesedali na autobus, kterým se cesta ještě o něco protáhla. Cesta nás vyšla na 132 AUD, cesta zahrnovala sedadla v první třídě - pro spaní - bylo tam určitě větší místo na nohy, ale klasické lůžkové vozy to nečekejte. Ale vlak byl relativně prázdný a tak jsme se zařídili po svém. Z Brisbane nás pak čekal ještě kousek vlakem zpátky na Gold Coast. Při nákupu vlakových jízdenek je možnost přímého spojení i spojení s přestupem na autobus, tak si na to dejte pozor.
Letadlo je v tomto případě přejezdu určitě lepší volbou, rychlejší a kupodivu často i levnější. Ale my jsme si rádi vyzkoušeli i jízdu vlakem a když to bylo možné koukali jsme se na okolní přírodu z okénka. Letenka Vás vyjde něco přes 2000 Kč a doba přeletu je 1,5 hodiny.
A co jsme podnikli v Sydney?