AREQUIPA A OKOLÍ
A jsme zpátky v Peru, čeká nás druhá polovina tripu a tu rozhodně využijeme opět jak se patří. Z Bolívie, ze Salar de Uyuni jsme se ťuk ťukem přesunuli zpět do Peru. A docela se nám ulevilo. Z Bolívie jsme neměli moc dobrý pocit. Naše další cíle v Peru byly Puno, Arequipa, letecký přesun do Limy a pak nás čekali poslední tři dny. Ty jsme strávili v hlavním městě a v oblasti Ica, kde jsme navštívili Huacachinu. Poušť s oázou, vychutnali jsme si zde poslední západ Slunce našeho peruánského tripu a odletěli domů. Co vše jsme podnikli v okolí Arequipy?
AREQUIPA
Arequipa je druhým největším městem v Peru přezdívané jako Bílé město. Město se pyšní stavbami z koloniální doby, které jsou něčím specifické. A čím? Jsou postaveny z bílého vulkanického kamene Sillar, které se těží nedaleko města. Tak získalo město svou přezdívku. Ideálním místem na návštěvu je i proto, že je zde po celý rok slunečné počasí (na těch fotkách je to vyloženě vidět 😀) a průměrné teploty okolo 25 stupňů. Místa, které tu můžete navštívit jsou třeba klášter Santa Catalina (vstupné 40 Sol), rafting na řece Chilli, vodopád Pillones a nebo překrásné náměstí Plaza de Armas. Dalším důvodem proč si udělat zastávku právě tady je třeba vulkán El Misti za městem. Důvodem návštěvy tohoto města byl pro nás hlavně Colca kaňon a Laguna de Salinas, Aguada Blanca. Ubytování jsme měli ve skvělém hostelu Way Kap, kde nabízeli i tours, které jsme chtěli podniknout za fajn cenu, takže ideální.
COLCA CANYON
Colca kaňon je jeden z nejhlubších kaňonů na světě. Hloubka je cca 2000 m a nejvyšší vrcholy až 4 000 m. n. m. Kaňon je 70 kilometrů dlouhý. Samotný pohled na kaňon i jeho okolí je opravdu nádherné. Od Arequipy je docela vzdálený, zhruba 160 kilometrů, ale tour do kaňonu jsou pořádány právě odsud. Takže se připravte na ranní brzké vstávání a spoustu času v autobuse. Nabídky tour můžete najít opět na Get your guide, projít si město a zkusit štěstí v nějaké z cestovních kanceláří a nebo se zeptat přímo na Vašem ubytování. My jsme tour řešili přes ubytování a vyšla nás okolo 1 200 Kč + oběd (40 Sol). Je pravda, že v Peru patřila k těm dražším. K samotnému kaňonu dojedete po 4 hodinách cesty. Cestou budete mít zastávku v Chivay na snídani. A v Patapampě, vyhlídce, kde budete mít výhled na veškeré vulkány a hory v okolí Arequipy. Colca kaňon je specifický i tím, že zde můžete pozorovat kondora andského. Sama vyhlídka se jmenuje Cruz del Condor. Kondor je velkou atrakcí kaňonu, jeho rozpětí křídel je až 3 metry, je chráněný a je symbolem Peru. My jsme to štěstí měli, tak se nám ta dlouhá cesta vyplatila. Zároveň jsme tu ochutnali náš první Colca Sour de Sancayo. Kaktusový nápoj. A musím říct, že kaktus je ta nejkyselejší věc, kterou jsem kdy ochutnala.
Cestou zpět jsme se zastavili ještě na nějaké vyhlídky v údolí kaňonu, výhledy na terasy a v Chivay na trh. Projížděli jsme ještě oblastmi, kde se vyskytovaly velká stáda lam a alpak. Asi nemá smysl vyloženě vypisovat všechna tato místa. Při tak velké vzdálenosti, což je trochu na škodu, je to vše hop tour. Rychle z autobusu, udělat fotku a zase zpět. Při zpáteční cestě Vás ještě zavezou do horkých pramenů, kde je poplatek 15 Sol. Můžete, nemusíte možnosti využit, je to na Vás. A pak Vás bude čekat už jen cesta zpět do Arequipy.
Jednu věc musím uznat. Colca kaňon je nádherný, ale strávíte v autobuse více jak 8 hodin. Znovu bych to asi neabsolvovala. Tour z Arequipy se pořádají i dvoudenní nebo třídenní. Podruhé bych zvolila spíše tyto možnosti. Ojedinělé to bylo, a to nejen přírodou, ale i paní průvodkyní, kterou jsme měli. Horkokrevná peruánka, která dokonale probrala celý autobus, když chtěla. Slovo Kondor mi v hlavě zní ještě teď. 😀
LAGUNA DE SALINAS
Soukromá tour na Laguna Sallinas! A proč? Nerada to přiznávám, ale v tom všem zmatku okolo jsme docela podcenili přelet z Arequipy do Limy, který nás měl čekat. První den v Arequipě jsme si všimli, že tam má naše letecká společnost kancelář a napadlo nás, že se raději podíváme jestli je vše v pořádku. Zjistili jsme, že byl náš let posunut o pár hodin dříve. Takže jsme sedli na plán a rozhodili si program, tak abychom stihli být včas na letišti a o nic nepřišli. Vše hotovo, zařízeno. Než nám za chvilku došlo, že jsme si neuvědomili, že na letišti máme být o dvě hodiny dříve. 😀 Tak jsme volali jestli by bylo možné udělat soukromou tour, vyrážet dříve a dřív tour ukončit s odvozem rovnou na letiště. Tak tohle byl ten důvod soukromé tour. No i mistr tesař se někdy utne. 😀Nicméně to vlastně bylo úplně to nejlepší, co nás mohlo potkat. Všude jsme totiž byli s předstihem a sami! A stálo nás to navíc jen 20 Sol pro všechny. Tour jsme opět řešili přes hostel. Cena tour byla cca 650 Kč + 10 Sol snídaně a 8 Sol za termální koupel uprostřed hor.
Takže jsme brzy ráno vyrazili. Cestou jsme se stavili na snídani, udělali zastávku s výhledem na velikána El Misty, tam se mimochodem taky pořádají tour - náročné tour. V období dešťů byl vulkán už z části pod sněhem, tak jsme to ani nezvažovali. Po krátkém povídání jsme vyrazili do hor a k laguně Salinas. Cesta byla opět delší, zhruba 3 hodiny. Samotné prostředí laguny Salinas je opravdu krásné. Nedotčená příroda peruánských And. Samotné jezero je za příznivého počasí přírodním zrcadlem. Takové peruánské Salar de Uyuni. Dalším důvodem proč se k jezeru jezdí jsou plameňáci, kteří se tu vyskytují opravdu ve velkém. Počasí nám moc nepřálo, na zrcadlo jsme štěstí neměli, ale plameňáků jsme viděli tolik, že by to jeden nespočítal. Dál jsme pokračovali k termálním bazénkům. Celkem se tu nachází dva. Voda je teplá, ale ne horká, nicméně tohle byla ta největší výhoda naší chyby s letenkou. Byli jsme tu úplně sami. Cestou zpět jsme jen míjeli procházející skupiny turistů. Při našem zkráceném programu jsme se s průvodcem domluvili, že nás ještě vezme někam protáhnout nohy. Vyšlápli jsme si na jeden z vrcholků okolo laguny a měli jsme ji jako na dlani. Tahle tour byla opravdu super. Cesta zpět už tak skvělá nebyla. Řidič nám chtěl nejspíš předvést, jak se v Peru řídí a docela nás děsil. Padla hrozná mlha jako mléko a nebylo vidět na metr. Úzká, horská silnice a hodina cesty v horách, no nebyla to zrovna příjemná kombinace. V pořádku jsme se rozloučili na letišti, které jsme stihli za 5/12 a pokračovali jsme směr do hlavního města Peru, do Limy.
RUTA DE SILLAR
Jak se dostat na Sillar bez cestovní agentury? Zkoušeli jsme to, ale neuspěli jsme. 😀 Vlastně všechny tyhle dny, které jsme v okolí Arequipy strávili, bylo tak trochu jedno velké plánování, které jsme nejspíš měli vzít více zodpovědně. Důvodem proč jsme jeli zrovna sem bylo totiž hlavně to, že jsme zapomněli zarezervovat výlet na Pillones vodopády. 😀 Po podcenění kontroly letenek to byla další věc, a tím bohužel nekončíme. 😀 I přesto, že nám na ubytování paní dala jasný popis toho, kam musíme dojet a kde přestoupit, nezvládli jsme dojet na Sillar s MHD, a to je vzdálený jen pár kilometrů od centra města. Prostě jsme to vzdali po marné snaze a zaplatili si taxi. Taxikář nám ještě v průběhu cesty 2x zvýšil cenu. Taxi nás vyšel na 180 Kč za auto, ale princip je princip Takže to bylo v Peru zároveň poprvé, kdy jsme se hádali a hádali o cenu a nakonec uhádali. Člověk si ve stresu naštěstí vzpomene na spoustu španělských slov o kterých ani neví, že zná. Ráda bych Vám tu napsala kudy a kam se vydat, aby se Vám nestalo to samé, ale ten papír jsem vzteky vyhodila. Ono totiž, když za sebou máte stopování, colectiva, noční přejezdy, MHD po 3/4 cesty v Peru a všechno to odsýpá, egu moc nepřidá, když nejste schopni dojet s MHD na kraj města. 😀 MHD po Arequipě stojí 1 Sol na osobu. Můžete si zaplatit i pár hodinovou tour na Sillar, ale je to nesmysl. Opravdu se tam dá dojet za pár soles.
Vstup na Rutta de Sillar je zpoplatněn na 5 Sol. Můžete zde vidět těžbu kamene a hlavně několik vytesaných soch i tvarů vytesaných do skal. V areálu je i jedna exhibice, kam se platí další vstup za menší poplatek. Je tu i občerstvení a ochutnali jsme tu zmrzlinu z kozího sýru. Celkově tu strávíte třeba hodinku, předpokládám. A cesta zpět? Neúnavný taxikář na nás stále čekal a snažil se nás přesvědčit, že nemáme jinou možnost, než jet s ním, protože tu nic nejezdí. Nechali jsme ho být a šli si po svém. Tam, kde jsou turisti a nejste uprostřed hor totiž vždy někdo je a čeká až si vydělá. Opustili jsme Ruttu a vydali se směrem do vesnice. Tam stálo colectivo a už jsme se za 1 Sol vezli zpět. V centru jsme pak navštívili trhy, chytili první colectivo, které jelo směrem na Plaza da Armas a za 1 Sol jsme byli doma. Takže bez taxi se opravdu na Rutta de Sillar dostanete za 2 Sol, a to je skvělé.
A co se podívat na trochu povedenější část v Peru? 😀