OLÁ, ODPOČINKOVÉ ALGARVE
Po pracovním létu byl v plánu odpočinek a načerpání nové energie. Svou dovolenou v této přímořské oblasti s čistým mořem jsme vybrali i vzhledem k víkendovému termínu závodu World SBK, a tak jsme odjeli na 6 dní objevit alespoň kousek tohoto portugalského ráje.
Letenky byly kupovány asi dva týdny dopředu, nicméně jsme během prázdnin kontrolovali ceny. S nízkonákladovkou a jedním přestupem tam i zpět nás letenka stála 2500 Kč. Teplota se takto na konci září stále držela k 30 stupňům, což bylo ideální na koupání a dalo se relativně příjemně objevovat okolí. Ubytování bylo kupováno přes Airbnb dva dny předem, takto mimo prázdniny byly ještě cenově dobré možnosti, ale zbývalo jich po málu. Portugalsko má oproti nám jednohodinový časový posun, každopádně veškeré spoje hledané v ČR třeba pro přesun z letiště jsou už v místním čase, tak se nemusíte bát chyby.
DOPRAVA A PŘESUN Z LETIŠTĚ
Je potřeba si zde dát pozor ohledně večerních příletů do Fara. Obecně v této části Portugalska totiž nejsou v provozu večerní/noční spoje. Většina veřejné dopravy má poslední spoje nejpozději okolo deváté hodiny - s jinými jsme se nesetkali. A není to výjimka ani u letiště, pokud zrovna nechcete zaplatit balík za taxík nebo Uber. Z Fara do Portimãa jede takto večer buďto Flixbus, v podstatě za pár korun, ten mi ale nestihli o hodinu. Pak je možnost dopravit se autobusem č. 54, kdy autobusová zastávka je naproti letištní hale. Anebo se přesunout městským autobusem na hlavní vlakové nádraží a odtud okolo půl deváté vlakem. Toto je pak poslední spoj.
Tyto dvě poslední možnosti cesty do Portimãa byste s posledním příletem do Fara stihnout měli, pokud tedy nenarazíte na partu místních nápomocných lidí, kteří Vás budou přesvědčovat o tom, že to není Váš autobus, nakonec nestihnete ani vlak a budete tak nuceni přenocovat na letišti, protože nechcete dávat hodně peněz za Uber nebo jiné ubytování. 😀 Ráno jsme alespoň stihli ranní Flixbus, který byl za pár korun. Zastávka Flixbusu není na letišti, zde se musíte dopravit do centra města městským autobusem, které začínají jezdit někdy okolo šesté ráno. Nutno říct, že špatná rada od čekajících nebyla záměrná, nocovali ve Faru také. Obecně portugalci rádi poradí, ale spíše se spolehněte na svůj vlastní úsudek, protože když nám jedna místní paní tvrdila o poštovní schránce, že je to odpadkový koš, tak už jsme původní skupince odpustili špatnou radu ohledně autobusu. 😀
MHD
S veřejnou dopravou to bylo
jak kdy, byly situace, kdy autobus přijel na čas a situace, kdy měl zpoždění, ale tady to nevnímají jako problém. Vlak, kterým jsme jeli na výlet do Lagosu měl nazpět
asi 45 minut zpoždění. Nikde žádné informativní cedule a nikde nebyl
nikdo, kdo by se rozčiloval nebo řešil cokoliv jiného. Prostě až ten
vlak dorazí, tak dorazí, což mají obecně portugalci jako hezkou
vlastnost. I tak čekal průvodce v hlavní budově a čekal až si všichni zakoupí lístek u okénka. Jde to samozřejmě i ve vlaku. Síť veřejné dopravy je hustá, většinou Vám to na dané místa nabídne i více linek a spojů, jak se na dané místo dostat. Ne na všech zastávkách pak naleznete jízdní řád, ale není problém v tomto věřit googlu anebo se prostě zeptejte místních. Automobilová doprava se nám zdála klidná, určitě to není
takový chaos jako třeba v jižní Itálii. A co nás mile překvapilo, všichni řidiči kromě jednoho auta, které se nám ještě k tomu omluvilo, zastavili na
přechodu pro chodce - chovali se opravdu slušně.
POŠTOVNÍ SCHRÁNKY
Každopádně pro ty, kdo stejně jako my stále posílají pohledy jsou poštovní schránky označené CTT (značka pošty v Algarve) a mají červenou a modrou barvu, nacházející se většinou pospolu. Pro pohledy zvolte červenou, modrá je pak pro leteckou poštu. Pro nákup známek hledejte buďto takové červené automaty, anebo jako my můžete známku koupit v obchůdku se suvenýry. Na pohled jsme chvíli čekali, myslím že trvalo tak měsíc a půl, než k nám dorazil, a to jsme se někde dočetli, že doručení trvá nějakých 5 pracovních dní. Z Barcelony jsme čekali i přes dva měsíce a na pohled z říjnové Sicílie čekáme do teď (je leden). Je to pak hezké překvapení, protože na to během té doby zapomenete 😀.
ALGARVE INTERNATIONAL CIRCUIT
Jeden z důvodů výběru tohoto termínu a i vlastně tohoto místa byla zastávka WorldSBK na Algarve Circuit. Na jednom, dle našeho názoru z nejhezčích evropských okruhů vůbec. Zadní část okruhu je totiž zdvižená a okruh je krásně zakroucený, takže z hlavní tribuny uvidíte velkou část závodu, což jen přidává na atraktivitě. Měli jsme zakoupený lístek i do paddocku a tak si můžete s reklamním proseccem v ruce projít "fanouškovskou část". Za 5 euro se pak můžete jít podívat i do PitLine. Tak jsme alespoň mohli pozdravit českého jezdce Olivera Koniga, vastně v jeho posledním závodě v této kategorii - pro rok 2024 už v SBK jezdit nebude.
Trochu problém je to na okruh s dopravou. I když se jedná o velkou akci v relativní blízkosti dvou velkých měst (Portimão a Lagos), ani jedno z nich nezajišťuje svoz na okruh, protože klasická veřejná doprava do těchto míst nejezdí. Byli jsme se zeptat i v info centru na autobusovém nádraží. V tomto případě doporučujeme stažení aplikace Uber, popřípadě Bolt, protože jiná možnost Vám nezbývá. Teda pokud se nedomluvíte s někým, kdo má místo v autě. Cena záleží na tom, jakou časovou rezervu si dáte a jak spěcháte z okruhu. Čím větší je poptávka po řidičích, tím je podstatně dražší cesta, tak to u Uberu bývá. My jsme po skončení závodů chvíli počkali, i kvůli ceně a i kvůli tomu, že byla špatná dostupnost řidičů. Musím říct, že nás nejdřív překvapilo, že doprava není nijak organizovaná, ale v Algarve si obecně nikdo z veřejné dopravy špatnou hlavu nedělá. Ale jinak Uber fungoval spolehlivě. Samotný závod, byl zřejmě nejlepší za celou sezónu díky souboji Bautisti a Topraga a Ducati si odnesla pohár konstruktérů.
FARO
V hlavním městě této části Portugalska jsme přistávali, ale prošli jsme si ho až poslední den před odjezdem na letiště, kdy jsme měli k dispozici asi 5 hodinek. Centrum je malé, pro nás ne moc zajímavé, ale oblast a procházka od přístavu Marina De Faro až dolů k přístavu Porta Nova je moc příjemná. V přístavu Marina De Faro naleznete nápis Faro a příjemný park k posezení. Směrem k autobusovému nádraží narazíte potom na moc příjemné uličky s restauracemi a cukrárnami. Od přístavu u Porta Nova můžete navíc pozorovat přistávající a vzlétající letadla, protože se nachází přímo naproti letišti. V této historické části města narazíte pak na památky. Pokud bude hezké počasí a budete mít čas můžete zajet na pláž Praia de Faro, která je kousek od letiště a můžete z ní pozorovat letadla. Od letiště se můžete přiblížit autobusem č. 16 a dojít 15 minut pěšky přes most na pláž. Stejný autobus č. 16 jede i z centra zhruba každou půl hodinu. Pokud budete mít hlad můžeme doporučit pizzerii Pizzeria Bell'Antonio. Z hlavního autobusového nádraží Vás potom odveze autobus přímo na letiště, z centra je to nejlevnější možnost.
PORTIMAO
Portimão se stalo naším výchozím bodem pro
objevování Algarve. Do ostatních míst jsme se vždy přesouvali
veřejnou dopravou. Jedno z největších lákadel je určitě Praia Da Rocha. Na samotné pláži se nachází několik restaurací a bister, ale v září
už to vypadalo dost opuštěně. Nad pláží pak najdete promenádu s
obchody, restauracemi, stánky, tady si to určitě užijete. My jsme si pro relax vybrali pláž hned vedle Da Rocha, schovanou za skalními útesy - Praia dos Três Castelos.
Z centra Portimãa se můžete na spodní promenádu projít podél pobřeží, trasu můžete začít na Passeios de barco, a po cestě se můžete zastavit v 3D Fun Art Museum, je to v podstatě na způsob našeho Muzea fantastických iluzí. Dále po pobřeží narazíte na místní Muzeum v budově bývalé konzervárny sardinek, což je zároveň část s nejlepší stálou expozicí muzea. Každopádně vzhledem k tomu, kde se nacházíte, bychom tyto aktivity nechali spíše na deštivé odpoledne, byla by škoda trávit čas uvnitř. V Portimãu
určitě zavítejte na burger do Hamburgueria B&B! GO Burger Delivery je výdejní místo v rodinné oblasti, kde si vyzvednete své jídlo u branky, ale dobré! Navštívili jsme i burgery Pim Pam Pum, ale první dvě volby byly určitě lepší.
LAGOS
Do Lagosu jsme jeli z Portimãa dopoledním vlakem, který byl v podstatě prázdný a jel na čas. Vlakové nádraží tu má dvě nástupiště bez podchodu. Na zpáteční cestě, možná i proto, že se jednalo o poslední vlak daného dne bylo opravdu plno a měl zpoždění, ale to není v této části Portugalska nic nevídaného. Lagos má určitě největší a nejživější "centrum". Je zde velký výběr restaurací, obchůdků a opravdu to tu žilo. Od vlakového nádraží je to pak i hezká procházka po nábřeží právě do centra Lagosu. Kromě hlavní, větší pláže se tu nachází nespočet menších pláží. Některé jsou přístupné z vrchu a mezi některými plážemi můžete přecházet pod skalními oblouky. Stačí si jen vybrat, na které pláži budete relaxovat. Pláže opět čisté, za nás asi nejvíce řas v moři ze všech navštívených míst a docela bouřlivé, takže plavání je možné až ve větší dálce.
Každopádně v Lagosu mají krásně udělanou dřevěnou stezku Ponta da Piedade táhnoucí se na útesu podél pobřeží a nachází se na ní krásná opravdu fotogenická místa. Tuhle procházku v Lagosu určitě nevynechejte! V dnešní době lávka spojuje město Lagos, spodní cíp u majáku Ponta da Piedade a dále se po lávce dostanete až na Praia do Canavial. My jsme na lávku nastoupili kousek od Praia Dona Ana, která je považována za jednu z nejhezčích pláží Lagosu - je zde i vyhlídkové místo. Nevynechejte ani zastávku na této stezce u Grotto pioneers, kde dolů vedou relativně strmé schody, ale je to krásná oblast. Mezi těmito útesy pak turistické společnosti pořádají projížďky, každopádně už jen výlet k nim po svých stojí za to. Dali jsme si zde výbornou kávu a pancakes v Black and White Coffee Shop, jen je to trochu dražší.
ALVOR
I v Alvoru jsme si dali odpočinkové odpoledne na pláži a pak projití města. K dopravě jsme využili tentokrát autobus, kterým cesta trvala okolo 30 minut a jízdenka 1, 65 euro. Linek autobusů zde jezdí více a s výběrem Vám pomůže googlemaps, které zde fungují bezproblémově. Musím říct, že pláž Praia de Alvor se nám zde líbila asi nejvíce, je velká a máte krásný rozhled na celé moře, vstup je pozvolný. Narazili jsme tu asi na nejpočetnější skupinky surfařů, ale nijak Vám překážet nebudou, není to totiž pláž typická ke koupání. Před pláží se nachází velké parkoviště pro automobily, tak by tu neměl být problém s parkováním. Alvor má krásné, ale bohužel pro nás hodně maličké centrum. Uličky jsou malé, útulné a plné obchůdků, tady je škoda, že to není větší oblast. Z tohoto maličkého centra se pak dostanete procházkou podél přístavu právě na pláž.
I v Alvoru pak narazíte na podobnou dřevěnou stezku Passadiços de Alvor jako je v Lagosu, své laguny si před náporem turistů chrání i tady. Stezka má různé úhybné časti a tak si délku a směr trasy můžete naplánovat podle sebe. Když bychom to porovnali, tak zde rozhodně nejsou tak hezké výhledy jako na stezce v Lagosu, není totiž ani vysoko položená, každopádně je to hezká a klidná procházka, kde moc stinných míst nenaleznete, tak si s sebou nezapomeňte vzít pokrývku hlavy. Stezka Vás mimo jiné zavede i na pláž.
V Alvoru jsme si zašli na grilované ryby do Churrasqueira Mercado de Alvor. Je to jednoduchá venkovní restaurace, ale ryby Vám grilují přímo pod nosem. Na rybí speciality pak narazíte v podstatě na každém rohu, některé restaurace jsou pak trochu dražší. V centru zmrzlina v Gelato Lovers a večer pizza v Pizzeria Napoli. Pizzerie vzhledem nic moc, ale pizza byla dobrá, tak jak ji známe. Oni totiž dávají na pizzu jinak dost sýra.
Nám se v Algarve líbilo, odpočinkovou dovolenou jsme uvítali. Každopádně šest dní pro nás aktivnější cestovatele na plážích, sice prokládaných procházkami po městech, opravdu stačilo. Pokud bychom měli více času určitě bychom se vydali objevovat další část Portugalska, kdy se například s Flixbusem můžete doslava za pár korun dostat, jak do hlavního města Portugalska, Lisabonu, tak i do lehce vzdálenějšího Porta.
No a pokud Vás zajímá, zda se vyplatí opustit letiště a na odpoledne navštívit Porto, přečtěte si tento článek.